VFR Germany 2 – Aerosoft – recenzja (4****)
VFR Germany 2 – North. Północne Niemcy pokryte fotoscenerią, autogenem i obiektami przez Aerosoft. Nazwą przypomina polski odpowiednik. Na tym (na szczęście) podobieństwa się kończą. Sceneria nieidealna, ale dobra. Lubię tu latać!
Za i przeciw
Zalety VFR Germany 2
- wysokiej rozdzielczości sceneria (1m/px)
- poprawny autogen
- obiekty przedstawiające charakterystyczne budynki
- maszty, kominy i turbiny wiatrowe zgodne z mapą VFR
- domyślne lotniska dostosowane do fotoscenerii
- dodatkowe małe lotniska aeroklubowe i prywatne
Wady
- nadmierne obciążenie generowane przez obiekty w niektórych miastach
- brak płynnego przejścia między fototeksturą morza i domyślnymi teksturami morza
Co można by poprawić
- gęstość drzew i domów
- wydajność autogenu
- brakuje mi wizualizacji obiektów scenerii w Google Earth
Co obejmuje dodatek
VFR Germany 2 to dodatek kompleksowo odpowiadający na potrzeby wirtualnych pilotów czyli fotosceneria pokryta autogenem i trójwymiarowymi obiektami. Można powiedzieć, że to wszystko, co potrzebujemy w czasie przelotu. Zwolennicy latania na domyślne lotniska znajdą też poprawione lotniska – szczególnie stare bazy wojskowe, które zostały potraktowane przez Microsoft po macoszemu.
Standardowo dla fotoscenerii obszarowej – dostajemy dodatek jednosezonowy (tekstury wiosenno/letnie), odpowiedni do latania w dzień. Tekstura nie ma świateł – prawdopodobnie Night Environment Germany może uzupełnić wygląd świata w nocy.
Obszar pokryty scenerią to północna część Niemiec – Maklemburgia i Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, Brema, Hamburg i większa część Dolnej Saksonii.
Zakup i instalacja
Testowałem scenerię ze sklepu Aerosoftu – można ją kupić tutaj » za 49,56 Euro w wersji do pobrania. Dostępna jest również wersja pudełkowa, a także zbiór czterech fotoscenerii w pudełkach, które można kupić w promocji (3 + 1 gratis) za 150 Euro.
Instalacja wygląda jak w innych produktach Aerosoftu – prosty, automatyczny instalator wymaga podania adresu email i klucza, które otrzymamy przy zakupie.
Dokumentacja (6******)
Zwykle nie oceniam dokumentacji scenerii – bo co tu oceniać – powinna informować jak zainstalować scenerię i jak skonfigurować FSX, żeby wszystko działało dobrze. Aerosoft poszedł dwa kroki dalej. Instrukcja zawiera również część FAQ – często zadawane pytania. Jeśli masz jakieś wątpliwości – zajrzyj tam – twórcy wyjaśniają wiele decyzji, które budziły pytania.
Największą zaletą dokumentacji jest lista scenariuszy. Nie masz pomysłu jak wykorzystać taką scenerię? Otwórz instrukcję, przejdź na dziewiętnastą stronę i przeczytaj sugestie. Lubisz wielkie samoloty – proszę bardzo. Wolisz szybowce? Strona 19. A może lepiej czujesz się za sterami myśliwca (s. 20) lub helikoptera policyjnego (s. 22). Pomysły na każdą okazję i dla każdego pilota. Miło, że ktoś włożył w to wysiłek.
Wrażenia
Większość czasu nad VFR Germany spędziłem na małej wysokości w Piperze Comanche, miałem też przyjemność zobaczyć scenerię z wysokości jedenastu kilometrów – z pokładu Boeinga 777 zmierzającego na Maderę i z powrotem (nawet rozciągnąłem trasę tak by przelecieć nad scenerią). W obu przypadkach… byłem mniej lub bardziej zadowolony (z tym, że „mniej zadowolony” to dalej pozytywne odczucie).
Producent fotoscenerii zawsze stoi przed trudną decyzją – jakiej kolorystyki użyć. VFR Germany należy do scenerii… „niepogodnych”. To znaczy – najlepsze wrażenia robi w lotach przy chmurach, a w deszczu zgoła idealne. W pełnym słońcu letniego dnia tekstury wydają się trochę zanadto „wyprane”. To nie ocena – to tylko informacja. Po dłuższym czasie spędzonym nad tą scenerią – „kupuję” ten wybór Aerosoftu – nie męczy i nie narzuca się przesyconymi barwami.
Z dużej wysokości (5*****)
Jest świetnie! Każda fotosceneria działa najlepiej kiedy odległość czyni jej rozdzielczość nieistotną. Przy metrowej rozdzielczości (1m/px) od wysokości kilku kilometrów jest perfekcyjnie.
Z małej wysokości (4****)
Nieźle, dobrze lub bardzo dobrze. Latałem nad VFR Germany na wysokościach od 500 stóp (przyzwoicie) przez 1000, 2500 do ok. 6500 stóp. Im wyżej tym lepiej, ale moim ulubionym pozostaje przedział 1500-2500. Plamy reprezentujące auta czy małe obiekty nie rażą już tak jak niżej, autostrady i drogi są zaznaczone wyraźną i ostrą linią, ale wszystko nadal pozostaje na wyciągnięcie ręki.
Jak z każdą fotoscenerią – widać różnice w jakości zdjęć dla różnych obszarów, ale w porównaniu z innymi sceneriami, które testowałem – te różnice są niewielkie. Niektóre obszary wybijają się pozytywnie. Na szczęście nie zauważyłem żadnych miejsc, które wykonano ze zdjęć niskiej jakości.
Autogen (3***)
W wypunktowaniu zalet i wad wymieniłem autogen (a raczej jego gęstość) jako element wart poprawy. Ten w VFR Germany został zrobiony w technice, której używano kilka lat temu, kiedy ten dodatek powstawał. Pod tym względem pozostał w poprzedniej epoce, przez co autogen gęstością przypomina raczej to, co otrzymamy w domyślnej wersji FSXa. Oczywiście rozmieszczenie jest poprawione, ale nadal – kilkadziesiąt raptem drzew w lasku, który ma kilometr kwadratowy powierzchni to zdecydowanie za mało i scenerie takie jak ORBX czy nawet openVFR przyzwyczaiły nas do czegoś innego.
Zwróciłem tu uwagę na drzewa, bo te są dla mnie zbyt rzadkie na całym obszarze. Z domami sprawa ma się nieco inaczej – w większości miast są rozmieszczone gęściej. Trudno jednak ocenić globalnie. Są miasta i miasteczka wykonane idealnie, są też takie, w których rażą dziury. Szczególnie widać to w dużych miastach, gdzie przedmieścia cierpią na braki niespotykane w innych miejscach scenerii. Podejrzewam (choć to tylko spekulacja), że to jest efekt walki z obciążeniem generowanym przez te miasta.
Obiekty (5*****)
Ocena – 5 gwiazdek za wykonanie i rozmieszczenie.
Z podróży przez Niemcy zapamiętałem ogromną ilość elektrowni wiatrowych, które buduje się tam w każdym miejscu temu sprzyjającym. Oddano to w scenerii idealnie! To ma swoje zalety i wady – zwykle latając nad jakimś obszarem (Szkocja mi szczególnie przychodzi tu na myśl) używam takich elektrowni jako drogowskazu. W Niemczech jest ich za dużo i jedna farma wiatrowa myli mi się z drugą.
VFR Germany to nie tylko elektrownie wiatrowe. Charakterystyczne mosty na rzekach i kanałach, budynki fabryk i wielkie hale produkcyjne, kominy oraz maszty antenowe – to wszystko oddano w sposób pozwalający zorientować się w położeniu na podstawie obiektów zaznaczonych na mapie VFR. Obiektów jest zresztą dużo więcej niż na mapie VFR, więc korzystanie z innych map również jest pomocne. Po prostu uwielbiam sytuacje, w których mogę zaplanować zakręt nad jakąś hutą i spodziewam się, że ta huta będzie gdzieś w wirtualnym świecie.
Lotniska (4*****)
Poprawianie lotnisk tak, by pasy z FSXa pokrywały się ze zdjęciami satelitarnymi to na dobrą sprawę standard w takich produktach, ale dla porządku wspomnę o tym.
Poza poprawieniem domyślnych lotnisk Aerosoft dodał również lotniska, które Microsoft pominął – przede wszystkim chodzi o małe lotniska prywatne lub aeroklubowe, a także o dawne bazy lotnictwa (głównie lotnictwa NRD), które teraz są w prywatnych rękach.
Pobierając plik kmz ze strony produktu można wyświetlić w Google Earth listę i pozycje tych lotnisk.
Wydajność (bardzo dobra, czasem gorsza)
Wydajność scenerii jest… zasadniczo bardzo dobra. W wielu lotach mam klatkowanie zablokowane na 30/s i takie jest utrzymywane przez cały lot. Od startu do lądowania.
Ale pojawiły się również problemy – przy lądowaniu w Kilonii klatki spadły do kilkunastu. Coś jest takiego wśród obiektów w tym mieście (a może to ich nagromadzenie?), że uderza w klatkowanie. Takich miejsc nie jest na szczęście wiele (Kiel to jedyne, które mi przychodzi teraz do głowy).
Ogólna ocena – 4****. Czyli 5 minus jeden za błędy.
Podsumowanie (4****)
Sceneria ma już swoje lata i kilka elementów czeka na aktualizację. I to powiedziawszy muszę jasno zadeklarować, że zupełnie nie wyobrażam sobie latania VFR nad Niemcami bez tej scenerii! Latanie w takich warunkach uzależnia.
Relacja ceny do jakości – rynkowa
Produkt kosztuje 50 Euro, czyli tani nie jest. Na tle innych, podobnych – wychodzi porównywalnie.
Moje loty
Koniecznie przeczytaj o moich lotach nad Niemcami i zobacz screeny z lotów
Scenerie wykorzystane w tym tekście:
Samolot:
Chmury i niebo:
Scenerię do recenzji udostępnił Aerosoft.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!