Lot VFR nad Niemcami #1 – EDAN-EDXM

Jak ułożyć plan lotu VFR nad Niemcami i jak wyglądają Niemcy w FSX kiedy korzystamy z dobrych scenerii. VFR-owa wycieczka z Neustadt-Gleve do St. Michaelisdonn.

25

Nad północnymi Niemcami

 Otwórz plan lotu i śledź mój lot czytając ten tekst:

Plan lotu

Planuję lot Piperem Comanche między dwoma lokalnymi lotniskami Neustadt-Gleve (EDAN) i St. Michaelisdonn (EDXM). Pogoda jest piękna. Polecę na wysokości 2500 lub 4500 stóp (lecę na zachód – powyżej 3000 stóp nad poziomem morza obowiązują „parzyste” wysokości + 500 stóp dla lotu VFR).

Planowanie w serwisie skyvector

Planowanie w serwisie skyvector

Na mapie, pośrodku trasy wyraźnie wyróżnia się skomplikowana przestrzeń powietrzna wokół lotniska komunikacyjnego w Hamburgu. Nie będzie wielkim nadłożeniem drogi jeśli całą tę przestrzeń ominę rozciągając wycieczkę nad Lubekę.

Po drodze przelecę ponad CTRem Lubeki (od ziemi do 2000 stóp). Dwukrotnie w locie będę leciał w przestrzeni kontrolowanej klasy E. Klasa E jest przestrzenią kontrolowaną tylko dla lotów IFR, ale warto pamiętać, że ktoś tam może latać pod kontrolą i w przypadku lotu na Vatsim monitorować częstotliwość lub poprosić o informację o ruchu. W przestrzeni E będę po starcie (przestrzeń wokół lotniska Schwerin-Parchim) i drugi raz nad Lubeką. Przestrzeń kontrolowaną Hamburga (C i D) omijam lecąc obok lub poniżej.

Choć trasę zasadniczo zaplanowałem w SkyVectorze (dla Niemiec ma na ogół aktualne granice przestrzeni na mapie VFR) – potwierdzam poprawność planu w niemieckim VFReBULLETIN (wymaga darmowej rejestracji i logowania) oraz w lecimy.org. Gdybym to robił tylko dla siebie – planowanie wykonałbym pewnie w RocketRoute (i potwierdził poprawność w VFReBULLETIN), ale nie jestem w stanie podzielić się planem z RocketRoute, więc zostanę przy SkyVector i lecimy.org. Ten ostatni ze względu na możliwość naniesienia trasy na mapę google – uważam, że to dużo lepsza mapa niż domyślne tło SkyVectora i mapa (ICAO) w VFReBulletin.

Narzędzia do planowania lotu i moja trasa:

VFReBulletin pokazuje mi po wprowadzeniu poprawnego planu lotu wszystkie NOTAMy dla trasy. SkyVector pokazuje w Briefingu także pogodę (ale NOTAMY pokazuje również te nieaktualne). Jedno i drugie znajduję też używając RocketRoute.

SkyVectorowy nav log można pobrać stąd – Operacyjny Plan Lotu »

Tak to wszystko wygląda w VFReBulletin:

eBulltein

VFReBulltein

Odlot na trasę

Neustadt-Gleve to małe lotnisko aeroklubowe w Meklemburgii-Pomorzu. Ma kilka trawiastych pasów startowych wyznaczonych wyraźnymi znakami. Z parkingu kołuję, mijając szykowane do lotów szybowce, a potem wzdłuż pasa (startuje z przeciwnego końca lotniska – z pasa 27).

Po starcie skręcam lekko w prawo (na północ) w kierunku autostrady A24, która poprowadzi mnie na zachód.

EDAN

EDAN

EDAN – kołowanie

Szybowce w EDAN

Kołowanie wzdłuż pasa

Start

Mój pierwszy punkt orientacyjny

Do Lubeki

Na całej trasie korzystam chętnie z niezawodnego systemu niemieckich autostrad. Póki co jedziemy A24, która łączy Berlin z Hamburgiem. Mnie poprowadzi do jeziora Schaalsee. Po drodze sprawdzam na mapie mijane miasteczka – Bandenitz (skrzyżowanie z drogą 321) i Wittenburg.

A24

A24 (przepraszam za pomyłkę – Bandenitz, nie Bondenitz)

Wittenburg

Wittenburg i Schaalsee na horyzoncie

Zakręt na północny-zachód

Nawigacja nad takimi dużymi jeziorami jest banalna. Najpierw wzdłuż do północnego krańca, później nad Pipersee i Salemersee, które ciągną się dalej na północny-zachód w stronę miasteczka Salem i większego Ratzeburga położonego malowniczo nad jeziorem wywodzącym od niego swoją nazwę. Ratzeburger See prowadzi mnie wprost nad lotnisko w Lubece.

Schaalsee

Salem

Ratzeburg

Ratzeburg

Lubeka

Przestrzeń powietrzną nad lotniskiem w Lubece przecinam nad środkiem pasa – tu jest najmniejsze prawdopodobieństwo spotkania innych samolotów podchodzących lub startujących z EDHL. Lecąc nisko nie wlatuję nad miasto. Autostradowa obwodnica (A20) prowadzi mnie dookoła miasta. A20 wybrałem również dlatego, że trzymając się po jej wschodniej stronie nie naruszę przestrzeni Hamburga (niedaleko zaczyna się przestrzeń klasy C między 4500 stóp a FL60).

Skrzyżowanie A20 i A1 pomaga określić pozycję. Dalej trzymam się „na zewnątrz” autostrady i lecę nad Wardersee. Kolejny punkt pomagający określić pozycję na zewnątrz przestrzeni kontrolowanej.

Lotnisko w Lubece

Lubeka

A20

A20 / A1

Wardersee

Na zachód

Dalej na zachód lecę mijając Neumünster i Itzehoe – dwa miasta-punkty zwrotne. Dla pewności zaznaczam sobie minięcie innych miejsc, które rozpoznaję po drodze.

Przecinam A21

Neumünster

Neumünster

Brokstedt

Kellinghusen

Hohenlockstedt

Itzehoe

Szukanie lotniska i lądowanie

Wieje z północy, planuję lądowanie na pasie 26 z lewego kręgu. Nie znam zupełnie lotniska więc najpierw wykonam przelot nad nim na 2000 stóp, a dopiero potem wejdę w krąg.

Do lotniska dolecę z południa – kanał, charakterystyczny most i miasto Brunsbüttel pomogą dokładnie ustalić pozycję, a zależy mi na tym, żeby dolecieć do lotnisk od południa (wlot overhead join opisałem niedawno w tekście o kręgach).

Kanał, most i miasto

Overhead join

Nie widać żadnego ruchu

EDXM

Base

Final

Final 26

Zaparkowany po przylocie

Do następnego razu ;)

Scenerie wykorzystane w tym tekście:

Samolot:

Chmury i niebo:

Plany lotu:

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.