Drogi Czytelniku,

Jeśli trafiłeś na tą stronę to prawdopodobnie szukasz wiadomości o wirtualnym lotnictwie. Sam spędziłem wiele godzin poszukując w sieci, w książkach i w dyskusjach ze znajomymi informacji, które pozwalają mi z większą przyjemnością i satysfakcją korzystać z symulacji lotniczych.

Wiedzą, którą zgromadziłem (i gromadzę nadal) chcę podzielić się z tymi, którzy są na różnych etapach podobnych poszukiwań. Mam nadzieję, że to co w tym serwisie opublikuję znajdzie Twoje uznanie.

O artykułach

Artykuły, które pojawią się w CalypteAviation będą miały zróżnicowany poziom zaawansowania. Będą takie, które uznasz za „oczywistą oczywistość” i takie, które sprawią wrażenie „czarnej magii”. O ile to możliwe – staram się budować treść w taki sposób, żeby czytelnik, który nie ma żadnej wiedzy w danym temacie mógł zdobyć wiedzę potrzebną do zrozumienia problemu. W przypadku bardziej zaawansowanych tekstów umieszczę łącza do materiałów podstawowych, które warto przyswoić wcześniej. Jeśli, jesteś już użytkownikiem zaawansowanym i uważasz, że tekst, który czytasz nie wnosi niczego nowego do Twojej wiedzy, poszukaj kolejnych części, w wielu przypadkach znajdziesz odnośniki do bardziej rozbudowanych opisów lub linki zewnętrzne do stron, które wspaniale opisują poruszane zagadnienia.

Linki

W wielu miejscach na tej stronie znajdziesz linki w miejscu treści. Generalnie staram się wszystko wyjaśnić samodzielnie i tworzyć poradnik, który nie wymaga błądzenia w sieci… jestem jednak przeciwnikiem wynajdowania koła po raz wtóry i jeśli istnieje już bardzo dobrze opracowany materiał na innej stronie – wolę zasugerować Ci przeczytanie go i skupić się na opisywaniu kwestii, które nie są przystępnie wyjaśnione gdzie indziej.

Zapożyczenia

Kierując się opisaną wcześniej zasadą niewymyślania koła zapożyczam obficie ze źródeł, które swoje materiały udostępniają i pozwalają na takie zapożyczenia (wikipedia, teksty objęte licencją Creative Commons, zbiory w domenie publicznej i materiały autorów, którzy byli tak życzliwi, że zgodzili się na dalszą publikację ich prac). W każdym takim przypadku stosowna informacja dotycząca źródła i licencji jest podana. Jeśli zamierzasz, podobnie do mnie, skorzystać z czyjejś pracy i skopiować materiały z tej strony – zwróć, proszę, uwagę na to jaka licencja chroni dany fragment. Jeśli materiały nie są opatrzone informacją – są mojego autorstwa i są chronione licencją Creative Commons: Uznanie autorstwa.

Licencja

W przypadku tej strony proszę o oznaczenie materiałów moim imieniem i nazwiskiem oraz aktywnym linkiem do strony, z której materiały zostały pobrane, jeśli sprecyzowanie tego nie jest możliwe – do strony głównej (calypteaviation.com). Informacja o prawach autorskich powinna wyglądać w sposób zbliżony do tego:

„Wojciech Przybylski – CalypteAviation.com”.

Styl

Wszystkie teksty (i komentarze do filmów) będą utrzymane z luźnym stylu. Będę się do Ciebie czytelniku zwracał bezpośrednio tak jak byśmy razem studiowali te materiały. W przypływie dobrego humoru mogę pozwolić sobie na żarty i ironię – mam nadzieję, że ta ostatnia zostanie zauważona i nie spowoduje błędnego zrozumienia jakiegoś przekazu.

Moje podejście do wirtualnego latania

Wirtualne latanie jest dla mnie zabawą… bardzo poważną, ale jednak zabawą. Tak samo podchodzę do większości hobby – w tym do żeglarstwa (jak najbardziej realnego), które wymaga sporej odpowiedzialności. Mimo to – nadal jest dla mnie zabawą. Zabawą w tym sensie, że czerpię z tego przyjemność i mam nadzieję, że ucząc się ze mną korzystać z Flight Simulatora znajdziesz tę samą radość dobrze spędzonego czasu.

Jak zaznaczyłem – zabawę tę traktuję poważnie. W większości przypadków wyznaję zasadę „as real as it gets”. Z tej zasady wypłynęły wszystkie moje poszukiwania materiałów oraz informacji o lotnictwie i symulacji. Znajdziesz więc tutaj porady jak wirtualnie latać w sposób maksymalnie zbliżony do rzeczywistości.

Komentarze mile widziane

Pisanie jest zabawą samotną. Mam nadzieję, że jeśli uznasz przeczytany tekst za wartościowy – dasz mi o tym znać wysyłając maila, dodając komentarz lub publikując link dalej.

Mam też wielką prośbę na wypadek gdybyś tekst uznał za słaby – napisz mi o tym koniecznie. Napisz o błędach, które popełniłem, napisz jeśli nie podoba Ci się coś w stylu lub w ilustracjach. Chciał bym, żeby tekstów, które wymagają nawiązania takiego kontaktu było jak najmniej, ale zamierzam poprawić te, które nie będą „porządne” – z Twoją pomocą jeśli to możliwe.

Mam nadzieję, że uznasz te materiały za pomocne i wrócisz na tę stronę.

Do miłego,

Wojciech Przybylski

wp@calypteaviation.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.