Recenzje – jak oceniam dodatki

Co oznaczają przyznawane gwiazdki, gdzie szukać informacji czy dodatek Ci pasuje i jak powstają recenzje – bo ten proces nie jest tak oczywisty jak się wydaje. Krótki informator.

Spitfire A2A

Trudny proces recenzowania

Pisanie recenzji dodatków do Flight Simulatora sprawia mi pewien kłopot. Samoloty, scenerie i dodatki systemowe wydawców, którzy zwracają uwagę na różne kwestie. Porównywanie A2A Spitfire (z Accu Sim) do C-27J Iris i Cessny 208B Carenado przypomina mi umieszczanie recenzji Szeregowca Ryana, Hot Shots i Aviatora w jednej rubryce.

Spitfire jest w każdym calu idealny, a mimo to autorzy poszli o krok dalej – stworzyli program, który jeszcze lepiej symuluje systemy samolotu, którymi inni wydawcy się w ogóle nie przejmują. Zasługuje na 6… ale co zrobić jeśli wśród tych niezwykłych cech zdarzy się autorom jakiś błąd? Obniżać ocenę za błąd przy pracy, której nie musieli wykonywać? Jak to uwzględniam wyjaśnię nieco niżej – najpierw przypadek wspomnianych samolotów Spartan i Caravan.

Podsumowanie recenzji porównawczej wyglądało by mniej więcej tak:

  • Model lotu – Carenado bardzo dobrze,  Iris słabo.
  • Wygląd zewnętrzny – Carenado dobrze, Iris bardzo dobrze.
  • Wnętrze – Carenado dobrze, Iris bardzo dobrze.
  • Kokpit – Carenado dobrze, Iris bardzo dobrze.
  • Systemy – Carenado bardzo dobrze, Iris… no właśnie…

Jak ocenić systemy Spartana – znacznie bardziej skomplikowane niż w Cessnie Grand Caravan, ale przez Iris uproszczone do bólu. Developerzy obu firm wykonali prawdopodobnie porównywalną pracę, ale efekt jest diametralnie różny. W C208 nie ma się do czego przyczepić. W C-27J… lista jest długa.

Jak oceniam

Oceniam produkt, który otrzymuję. Jeśli ktoś wziął na siebie skomplikowany samolot to wkład pracy może znaleźć odzwierciedlenie w cenie, ale błędy w działaniu systemów oceniam negatywnie. Różnie podchodzę do systemów, które symulowane nie są, a w symulacjach nie są zbyt popularne (np. powszechnie ignorowana hydraulika w samolocie). To jak oceniam takie systemy w danej recenzji zwykle znajduje odbicie w treści.

Przyjemność latania, subiektywna oczywiście, jest czynnikiem w mojej ocenie. W niektórych samolotach większym, w innych mniejszym – zwykle staram się coś na ten temat napisać tak, żeby czytelnik miał pojęcie jaki jest mój stosunek do produktu, niezależnie od cząstkowych ocen poszczególnych kryteriów.

Skala ocen

Płatne dodatki oceniam w typowej ( raczej hotelowej niż szkolnej) skali 1-5 gwiazdek. 6 gwiazdek to ocena dla produktów wybitnych. Co oznaczają poszczególne oceny?

6 ****** – produkt wybitny. Autorzy nie popełnili żadnych (lub prawie żadnych) błędów, a add-on, który sprzedają zawiera elementy, na które inni autorzy mogą patrzyć z zazdrością. Zwykle takie samoloty cieszą oko wyglądem, zachwycają realizmem modelu lotu i symulacji poszczególnych systemów. Najczęściej dysponują również „czymś więcej” – modelem uszkodzeń, kokpitem wykonanym w niespotykanej jakości itp.

5 ***** – produkt bardzo dobry. Błędów brak lub niezauważalna ilość. 5 gwiazdek oznacza produkt, który na tle innych wygląda jak wzór dla całego rynku. Od sześciogwiazdkowego różni go na ogół brak „tego czegoś” – jakiejś wartości dodanej, która nie jest jeszcze standardem na rynku.

4 **** – produkt dobry. Lubię tą ocenę. Daje sporo miejsca na drobne błędy, których wiele zdarza się developerom, którzy rozwijają swoje dodatki bez bliskiej współpracy z producentami lub użytkownikami samolotów. Niestety – nie każdy ma warunki do podjęcia takiej współpracy, co znajduje odbicie w potknięciach tu i tam. Mimo tych potknięć – produkt wykonany rzetelnie.

3 *** – produkt fajny. Właśnie tak – fajny. Trochę jak hotel trzygwiazdkowy. Wolę trzymać się z dala od szkolnej skali ocen – to nie jest produkt dostateczny. Dostateczny sugerowało by, że jest „wystarczający” – nie, nie jest. Dostateczny ma również (przynajmniej dla mnie) jakąś już negatywną konotację – to również nietrafione. 3 *** to ocena pozytywna. Ostatnia na tej liście, ale jeszcze pozytywna. 3 *** ma u mnie produkt, który jest właśnie – fajny. To znaczy, że warto się nad nim pochylić, ponieważ posiada zalety, które maskują wady. Na ogół. A czasem nie maskują, bo gdyby maskowały zawsze to dostał by 4 ****. Gdyby Captain Sim nie zrobił z tego linii produktów to nazwał by tą ocenę „fun line”. Kategoria CS dobrze oddaje ideę – fajna zabawka. Akcentuję oba słowa. Fajna… Zabawka.

3 *** – produkt przydatny, ale niefajny. Taki produkt, który nie jest stratą czasu i niekoniecznie jest stratą pieniędzy. Mam, używam, ale jeśli pojawi się cokolwiek w tej samej klasie to pewnie będzie lepsze i wezmę natychmiast.

2** – strata czasu. Kupiłem, zainstalowałem, włączyłem i wcześniej czy później wyłączyłem. Produkt marny, nieciekawy, nie warty pieniędzy ani nawet poświęconego czasu. Różnica między 1* a 2** jest równie subtelna jak między 5***** a 6******. Oba mają marny wygląd, marnie wykonane systemy i marny model lotu. 2** może mieć coś wykonane dobrze – ale inne elementy zabijają przyjemność używania i nie pozwalają dać trzech gwiazdek.

1* – gniot. Chłam w czystej postaci. Zmarnowane pieniądze i czas, a po zwrot kasy nie pisałem tylko dlatego, że pobierane dodatki nie są objęte możliwością zwrotu. Takie jak ten powinny być. Zastrzegam, że jest to produkt „działający”. Te, które po prostu nie działają oddaję i nie oceniam. W tej chwili kategoria wirtualna – nie mam nic co chciałbym tak ocenić. Ale wszystko się może zmienić.

Darmowe dodatki korzystają ze skali „słownej”. Uważam, że ktoś kto za darmo udostępnia efekty swojej pracy nie powinien być oceniany w tak samo jak osoba, która wymaga by za dodatek zapłacić.

Rewelacja – najwyższa ocena przyznawana dodatkom, którym nie mogłem nic zarzucić. Bardzo dobre wykonanie, ciekawy pomysł. Dodatek, który każdy powinien mieć.

Polecam – nieco niżej niż „rewelacja”. Kilka potknięć może się zdarzyć, ale nie umniejszają one sensu zainstalowania tego produktu.

Do rozważania – dodatek, który ma pewną wartość i całkiem poważne braki. Przeczytaj opis, żeby sprawdzić, czy jesteś wśród tych, którzy skorzystają, czy wśród tych, których będą denerwować braki. O ile scenerie, które testowałem mieszczą się na ogół w kategoriach „polecam” lub „do rozważenia” to samoloty trafiają tu lub niżej. Darmowe samoloty, które polecam (będę polecał) to rzadkość.

Dla wytrwałych – koniecznie potrzebujesz scenerię tego lotniska? Ten samolot jest Ci potrzebny jak woda rybie? Ok – zainstaluj, używaj. Da się. Ale sensu w tym nie widzę.

Strata czasu – taki darmowy gniot. To, że ktoś daje mi coś za darmo nie znaczy, że wolno mu marnować mój czas. Tylko niepotrzebnie się wkurzyłem instalując i wywalając to „coś”.

Nie tylko recenzje

W dziale recenzje pojawią się również materiały z serii:

Pierwsze wrażenia – czyli krótki tekst lub galeria screenów przedstawiająca produkt. Zwykle bez oceny, czasem z informacją o mocnych i słabych stronach – tak jak je zauważyłem podczas pierwszych godzin używania. Czasem pierwsze wrażenia będą wyrazem trudności w napisaniu recenzji – w przypadku dodatków tak „ogromnych” jak Spitfire A2A trudno wyważyć ilość informacji i ocen (w końcu recenzja nie może mieć 4000 słów). W tych przypadkach pierwsze wrażenia będą jedynie zachętą do wypróbowania dodatku. W innych (REX Essential Plus) będą niepełną recenzją – nie używałem jeszcze tego dodatku wystarczająco długo, żeby napisać wartościową recenzję.

Recenzje w locie – czasem jeden lot, najczęściej dwa, z rzadka trzy. Recenzja dodatku ocenionego na 3*** – wrażeń z lotu wystarczyło, żeby przelecieć się jeszcze raz i napisać krótką recenzję. Produkt z tych, do których nie sięgam zbyt często, ale posiadam i chciałbym przybliżyć czytelnikom.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.