Komputer

Procesor: i9 9900k @ 4.8 – 5.0 GHz
Płyta główna: Asus ROG Z390 MAXIMUS XI CODE
RAM: 32 GB = 2 x 16 GB HyperX Predator
Karta graficzna: RTX 2080 Ti 11 GB
Zasilacz: 1250 W
SSD M.2: SSD Samsung 970 EVO 2TB PCIe x4 NVMe
SSD Sata: ADATA 1 TB
Chłodzenie procesora: Noctua NH-D15
Obudowa: Thermaltake Core X9
Wentylacja obudowy: 3 wentylatory be quiet! Pure Wings 2 PWM + 2 wentylatory obudowy

Dysk M.2 obsługuje u mnie P3D i DCS. ADATA (SATA SSD) jest domem dla X-Plane 11.

Budujesz swój zestaw?

Co kilka miesięcy publikuję poradnik poświęcony komputerom do symulatorów. Ostatni wpis umieściłem w kwietniu 2019 – opisałem w nim kilka zestawów komputerowych w różnych cenach.

Komputer do P3D, X-Plane i FSX (kwiecień 2019)

Kontrolery lotu

Joystick z przepustnicą: Thrustmaster Warthog
Pedały lotnice: MFG Crosswind (przeczytaj recenzję)

Obraz

Monitor do symulacji: 22 cale (planuję wymianę na większy)
Dodatkowy monitor: 22 cale

Sterowanie obrazem

Track IR 5

Tablet

iPad Pro (przeglądanie map, checklisty, itp)

Posty w kategorii: Poradniki – konfiguracja

Brunner – pedały i wolant force feedback – recenzja

Czy warto inwestować 2799 Euro w pedały i wolant? Nie pomyliłem się - dwa tysiące siedemset dziewięćdziesiąt dziewięć. Euro. Bez przepustnicy.

Komputer do P3D, X-Plane i FSX (kwiecień 2019)

Komputer do latania w Prepar3D, X-Plane i DCS. Trzy zestawy od 5500 do 10000 zł, plus rady jak zaoszczędzić lub kupić coś jeszcze lepszego.

Komputer do P3D i FSX (styczeń 2018)

/
Cykl "Komputer do..." dryfuje w stronę Prepar3D i XPlane. O FSX tym razem mniej - jeśli planujesz wydatek kilku tysięcy na komputer, inwestowanie w nierokujący symulator nie ma sensu. Dodatkowo kilka uwag na temat najnowszej wersji Digital Combat Simulator.

Komputer do P3D i FSX (lipiec 2017)

/
Kolejny tekst z cyklu "Komputer do...". Tym razem priorytet ma zestaw dla Prepar3da (P3D). FSX dalej pozostaje w sferze moich zainteresowań, więc odpowiedni zestaw dla tego symulatora również omówię. Plus kilka słów o DCS.

Debuggowanie FSXa. Jak rozwiązywać problemy?

/
Zawieszenia i przycięcia FSXa? To niestety problemy, z którymi zmagają się użytkownicy Flight Simulatora i podobnych otwartych platform. Jak znaleźć przyczynę kiedy używamy dziesiątków dodatków i reinstalacja nie wchodzi w grę? Trzeba szukać. Tu przeczytasz jak i gdzie?

Komputer do FSX/P3D (styczeń 2017)

/
Kolejny tekst z cyklu "Komputer do FSX". Co zmieniło się przez ostatnie pół roku? Jaki komputer złożyć, żeby uzyskać najlepszą wydajność i wrażenia wizualne we Flight Simulator X i Prepar3d?

FPS – 30fps a 60fps – czy widzimy różnicę? Tak!

/
Czy 60 klatek na sekundę to wyraźnie więcej niż 30? A może człowiek nie widzi więcej niż 24 klatek na sekundę? To nieco bardziej skomplikowane, ale 60 klatek da lepszy efekt niż 30, a 120 da lepszy niż 60.

Laptop do FSX / P3D – dlaczego nie?

/
Laptop czy desktop? Parametry reklamowanych laptopów mogą mylić. Dziś wyjaśnię czym różni się GTX 960M od GTX 960 i czym różni się mobilny procesor od stacjonarnego. I jak to się przekłada na działanie FSX.

Komputer do FSX i P3D (wiosna 2016)

/
Kolejna odsłona poradnika składania komputera dla Flight Simulatora X (i Prepar3d). Co zrobić, żeby FSX i P3D działał sprawnie, oferował najlepsze wrażenia wizualne i pozwolił na uruchomienie zestawu zaawansowanych dodatków?

Komputer do gier i FSXa (listopad 2014)

/
Jak złożyć komputer do gier? Taki, na którym Flight Simulator X będzie śmigał? Pytanie wraca raz po raz, choć od wydania FSX minęło już 8 lat. W tym czasie symulator obrósł w dodatki, a oczekiwania stale rosną. Złożenie sprzętu, który udźwignie PMDG 777 i zaawansowane scenerie przy wysokich ustawieniach jest wyzwaniem. Co wybrać, żeby leciwy FSX działał równie dobrze jak Battlefield i podobne gry?

Komputer do Flight Simulatora X

/
Jak złożyć komputer na którym Flight Simulator X będzie śmigał? Pytanie wraca raz po raz, choć od wydania FSX minęło już 7 lat. W tym czasie symulator obrósł w dodatki, a nasze oczekiwania wzrosły. Złożenie sprzętu, który udźwignie PMDG 737NGX i zaawansowane scenerie przy wysokich ustawieniach jest wyzwaniem. Co wybrać, żeby leciwy FSX działał równie dobrze jak Battlefield i podobne gry?