Sequim Valley Airport – ORBX – recenzja (4*)

Sequim Valley Airport – lotnisko na obszarze FTX Pacific Northwest. Sceneria niewielkigo lotniska wykonana przez ORBX. Nie jest doskonała, ale mocne strony przeważają nad drobnymi wadami.

W28

W28

Za i przeciw

Co lubię w Sequim Valley Airport?

  • autogen (!!!)
  • fotoscenerię dookoła lotniska
  • budynki i przyczepę kampingową
  • samoloty statyczne
  • ludzi na lotnisku
  • małe przedmioty (jakość)
  • szczegółowe tekstury (tam gdzie takie zastosowano)
  • trawę 3d i krzaki

Czego nie lubię w W28?

  • tekstur niskiej jakości
  • fotoscenerii lotniska
  • meshu dookoła lotniska
  • małych przedmiotów (ilości i rozmieszczenia)
  • oświetlenia nocnego (brakuje świateł pasa!?)

Co mogłoby być poprawione?

  • drobne błędy
  • rozłożenie trójwymiarowej trawy

Duke approaching runway 27

Sequim Valley Airport (W28)

Sequim Valley Airport jest małym prywatnym lotniskiem położonym na półwyspie Olympic cztery mile od miasteczka Sequim w stanie Waszyngton. Stworzone we wczesnych latach osiemdziesiątych służy lokalnej społeczności i turystom odwiedzającym położone niedaleko Góry Olimpijskie.

Lotnisko ma formalnie dwa równoległe pasy – asfaltowy i trawiasty o długości około kilometra (3500 stóp). Trawiasty pas przecinają dwie asfaltowe drogi kołowania łączące utwardzoną drogę startową z płytą lotniska.

W W28 obowiązuje (dla obu pasów) południowy krąg. Czyli prawy dla 27 i lewy dla 09.

Opis lotniska zawiera informacje o jeleniach w okolicy pasa…

pochmurny zachód

Grand View International Airport (WN23)

Tak! Napisałem „International Airport”. Ktoś tu ma naprawdę dobre poczucie humoru. Chodzi mianowicie o 1700 stóp trawiastego pasa (około pół kilometra) położone pięćset metrów na północ od Sequim Airport. Dodatkowo w „International Airport” znajdziecie pojedynczy hangar, dom właściciela, przyczepkę z jakimiś beczkami i rozłożonego grilla (Nie wiem jak w rzeczywistości ostatnie dwa elementy faktycznie występują).

WN23

Dokąd latać i czym?

Przy ponad 500 lotniskach stan Waszyngton jest wymarzonym miejscem dla pilota. Przypadkiem również lotnisko w Sequim nazywa się wymarzonym dla pilota dzięki „słonecznemu położeniu i doskonałym warunkom na podejściach”. Z tymi podejściami to trochę przesadzili – ale o tym później. Dodatkowo lotnisko oferuje dwudziestoczterogodzinny dostęp do paliwa (100LL – samoobsługa), co ponoć jest rzadko spotykane w tych okolicach.

Statystyki dostępne w serwisie Skyvector (rocznie):

  • lokalne operacje general aviation: 2500
  • general aviation – operacje z/do innych lotnisk: 5500
  • operacje wojskowe: 50

Odnośnie tych ostatnich – widziałem gdzieś zdjęcia black hawka lądującego w Sequim Valley.

Lokalny lot Cubem

Po przejrzeniu zdjęć realnego lotniska mogę powiedzieć, że jednosilnikowe samoloty tłokowe są w zdecydowanej większości. Rzadziej widać tłokowe maszyny dwusilnikowe, a bardzo rzadko – turbośmigłowe. Odrzutowiec widziałem na jednym zdjęciu (Citation lub coś podobnego).

Jeśli potrzebujesz inspiracji – mały samolot (Cub albo Cessna 172) świetnie nadaje się na lot widokowy w Górach Olimpijskich albo nad wybrzeżem. Inne lotniska ORBX w stanie Waszyngton i Oregon świetnie nadają się do planowania przelotów.

Więcej inspiracji może dostarczyć – strona lotniska.

Phenom nad Sequim Valley

ORBX W28 Sequim Valley Airport

Sequim Valley jest pierwszą wydaną przez ORBX scenerią Jordana Gougha. Sceneria obejmuje lotnisko, które daje jej tytuł, nieodległe WN23 oraz najbliższe okolice. Pokrywa również metrową (1m/px) fotoscenerią szczyty Gór Olimpijskich.

Lokalna fotosceneria

Wymagania

Produkt wymaga scenerii FTX Pacific Northwest (przeczytaj recenzję) aby w pełni korzystać z jego możliwości. Bez PNW sceneria będzie działała, ale niektóre jej elementy mogą być niedostępne.

Zakup

Strona produktu W28 Sequim Valley Airport przekierowuje do FlightSimStore gdzie W28 można kupić za 14,95 dolarów australijskich (40 złotych po kursie z września 2015). To jedna z najtańszych scenerii ORBX.

Mustang nad Górami Olimpijskimi

Instalacja

Paczka instalatora ORBX wymaga podania klucza, numeru zamówienia i daty zakupu aby uruchomić instalator. Poza tym – instalacja przebiega automatycznie. Nie musisz się martwić o dodanie W28 do Scenery Library – Centrala FTX zrobi to przy aktywacji regionu północnoamerykańskiego.

Droga do lotniska

Konfigurator

Uruchom konfigurator (przez FTX Central) by włączyć następujące opcje:

  • wysoką trawę 3d
  • samoloty statyczne
  • animowanych ludzi
  • animowane zwierzęta
  • drobne przedmioty
  • pojazdy
  • animowany balon
  • trawę na WN23
  • drobne przedmioty na WN23

W razie problemów z wydajnością – wyłącz część lub wszystkie opcje.

Instrukcja

Dokumentacja ORBX w nowej wersji. Dużo ładniejsza od starych instrukcji tej firmy. Treść się nie zmieniła istotnie – znajdziemy tu:

  • informację o produkcie,
  • opis konfiguratora,
  • sugestie dotyczące konfiguracji FSX;
  • listę osób zaangażowanych oraz informację o prawach autorskich.

Świetne detale lokalnej fotoscenerii

Pierwsze wrażenia (4****)

Na początku miałem ambiwalentny stosunek do tej scenerii.

Dystrybutor paliwa niedaleko miejsca, gdzie parkują samoloty wygląda bardzo dobrze. Doskonale! Rozdzielczość tabliczek z opisami jest fenomenalna – bez trudu można przeczytać wyraźne AVGAS, a dużo mniejsze 100LL jest dalej widoczne i ostre. Cena – $5,74 (za galon) nie różni się specjalnie od aktualnej ($5,95).

Paliwo

Odmienne wrażenie wywołała tekstura podłoża. Wygląda jak brudny, poplamiony dywan należący do kogoś pozbawionego gustu.

Fotosceneria lotniska (3***)

Zielone placki trawy na piaskowo-żółtym podłożu. To jest ok. Ale między nimi znajdują się jakieś dziwaczne różowawe, fioletowe i bardzo intensywnie zielone plamy, które wyglądają jak szum cyfrowy ze zdjęcia w wysokiej czułości lub aberracja chromatyczna na łączeniu dwóch kolorów na zdjęciu. Takie plamy powinny być usunięte podczas obróbki. Na szczęście są za małe, żeby robić złe wrażenie, kiedy patrzymy z wysokości 1000 stóp. Niestety z ziemi jest brzydko.

Tu też coś jest nie tak z tymi kolorami…

Poza kolorami trawy na lotnisku – używanie (niemal wyłącznie) fotoscenerii na obszarze lotniska nie jest najlepszym pomysłem. 30cm/px to świetna rozdzielczość dookoła lotniska. Dobrze wygląda na podejściu czy w kręgu. Ale jeśli patrzymy na zdjęcie 30cm/px z kołującego samolotu – jest niewystarczające. Nie zastosowano nawet tekstury trawy w lepszej jakości dla trawiastego pasa – dlatego niemal zawsze startuje z asfaltu.

30cm/px? Nie wystarcza…

Fotosceneria – gdzie indziej (5*****)

Po starcie moja opinia o scenerii zmienia się drastycznie. 30cm/px koło lotniska i 60cm/px w większej odległości to dobrze dobrane rozdzielczości. Latałem na 1000 stóp i wyżej – nigdzie nie rzuciły mi się w oczy błędy czy niedoskonałości tej fotoscenerii.

Z 2000 stóp

Fotoscenerią pokryto również szczyty Gór Olimpijskich (powyżej linii drzew). Rozdzielczość 1m/px pozwala latać i podziwiać widoki 1000 stóp nad górami lub wyżej. Po lotach w odległości 400-500 stóp od zbocza też nie narzekam jakoś szczególnie. Sama tekstura ulega delikatnemu rozmyciu, ale góra z dobrym meshem (10m) i fototeksturą zawsze wygląda korzystnie.

Olympic Mountains

Olympic Mountains

Lotnisko (4*****)

Jest maleńkie. Można łatwo wyliczyć wszystkie budynki w W28 – dwa hangary, mały budynek biurowy i dom właściciela. To wszystko. WN23 to dodatkowe dwa budynki. Niedaleko lotnisk znajduje się jeszcze wykonana szczegółowo farma – a na niej dwa kombajny. Całkiem zresztą ładne.

Farma

Lotnisko

Nie miałem wielkich oczekiwań. Za połowę zwykłej ceny lotniska ORBX nie wymagałem jakości i szczegółów scenerii, która kosztuje 30 dolarów (nawet tych australijskich). Ale wrażenia są dobre. Modele budynków mają wystarczająco dużo detali, żeby przyglądać się im z kołującego samolotu. Rozdzielczość tekstur jest niska, w porównaniu z innymi sceneriami ORBX, ale tylko minimalnie niższa niż typowa rozdzielczość u innych producentów dodatków. To oznacza, że parkując tuż przed hangarem uznasz go za lekko niewyraźny. Wybierz miejsce na trawie (obok większości samolotów) – widok zdecydowanie się poprawi. Możesz też podkołować do mniejszego hangaru – tekstury są znacznie lepsze.

Obok dużego (wysokiego) hangaru znajduje się stacja paliw. Świetne szczegóły i tekstury. Jedyny problem… stacja znika w zimie. Tak po prostu – zostaje po niej szary prostokąt na ziemi.

Na lotnisku zaparkowano (można wyłączyć) siedem samolotów statycznych. Dla osób, które nie lubią korzystać z ruchu AI – świetne rozwiązanie. Nie wiem tylko skąd tu się wziął ten szkaradny (low-poly) Trislander – jego jakość zdecydowanie odstaje od pozostałych samolotów.

Małe przedmioty i ludzie (5*****)

Czas się przejść. Zacznę od domu właściciela. Zwykle patrzę na niego z odległości 100 metrów lub większej więc brak szczegółów okien i drzwi mnie nie razi. Za to widać balkon i taras z grillem. Na tarasie właściciel czyta gazetę. Jest spokojny, ale od czasu do czasu podnosi głowę znad tekstu i patrzy w drzewa tuż przed nim.

Dom właściciela

i jeszcze raz…

Przed domem znajduje się też pick-up, jakieś skrzynie i płot. Za pick-upem stoi przyczepka z beczkami. To ta sama przyczepka (i te same beczki), które widać na WN23. To mi nie przeszkadza – uważam, że sensowne wykorzystanie sklonowanych przedmiotów pozwala lepiej wypełnić przestrzeń. Zresztą tę przyczepkę znajdę w jeszcze jednym miejscu – za budynkiem lotniska. Tym razem beczek nie ma ale tablice się zgadzają (N592W). Dobrze, że znów ją wykorzystano.

Budynek lotniska jest jednym z tych miejsc, w których zróżnicowany poziom szczegółów można uznać za problem. Sam budynek jest obłożony obrazami o niskiej jakości – drewniane panele ścian trudno uznać za wyraźne, a w oknach widać artefakty po kompresji obrazka. Autor powinien był je usunąć. Z drugiej strony – wokół tego budynku znajdują się przedmioty o teksturach niezwykle wyraźnych. I to poprawia wrażenie zepsute przez budynek. Na przykład nad skrzynką na dokumenty firmy wypożyczającej samochody znajduje się tabliczka informująca, że „Kluczyki należy wrzucić przez otwór na listy”.

Obok budynku znajdują się tabliczki informacyjne i ostrzegawcze. Zdecydowaną większość tych tekstów mogę przeczytać! Takiego poziomu szczegółów mógłbym sobie życzyć od najlepszych scenerii. Są doskonałe. W ogóle nie przejmowałbym się gdyby niektórych tekstów nie dało się odczytać.

Porównajcie jakość tych tekstów i ściany budynku…

Podsumowując – wszystkie tabliczki w scenerii są fenomenalne. Na screenach widać również te na końcach pasa i dróg kołowania. Nie mogłyby być lepsze.

Ale tego jest więcej. Obszar wokół budynku biurowego jest najlepszą częścią scenerii. Przyczepa kempingowa stoi po lewej. W tyle po prawej znajduje się parking – drewniane kłody wyznaczają jego granicę. Przy stoliku siedzi para ludzi – animacje są delikatne, ale dzięki nim udało się w tych ludzi tchnąć życie.

Parking

Idąc dalej na wschód – w kierunku hangaru. Widzę stację paliw. Znów to napisze – piękny model, świetne tekstury, idealne litery. A obok hangar obłożony niewyraźnym obrazkiem…

„Coś” umieszczono na murku obok stacji. Z przodu wygląda jak kot. Z boku traci koci kształt. Niestety – nie jest dość wyraźne.

Stacja

Kolejna para (na moje oko – ta sama, co poprzednio) siedzi na skrzyni pod hangarem. Wielki pixelowaty karaluch czai się na nich na ścianie. Czy wspominałem już o tym, że ściany są pokryte niewyraźną teksturą? Nie wiem co tam nad nimi jest na ścianie – ale wygląda przerażająco.

Coś po prawej od ludzi…

Jeszcze o trzech rzeczach warto napomknąć. Obok drogi kołowania leży wielki kamień (uważajcie!). ToiToi znajduje się na końcu długiego hangaru. Światła lotniska (drogi startowej i dróg kołowania) są świetne. Wszystko to widać na ilustracji poniżej.

Kamień, tabliczka informacyjna, światła, a w oddali ToiToi

Pod względem małych obiektów lotnisko jest nieco ponad średnią rynkową. Widać wyraźnie, że autor ma potencjał, by stworzyć coś niezwykłego następnym razem. Tutaj… wykonał ruch we właściwą stronę, ale zatrzymał się za wcześniej. Porównując ze zdjęciami (i zdrowym rozsądkiem) – należałoby umieścić więcej drobiazgów we wschodniej części lotniska. Może też między samolotami. Nawet proste skrzynie, pachołki ostrzegawcze, krzesło czy drabina robiłyby różnice. Mogło być idealnie. Jest dobrze.

Mesh (2**)

Nie widzę żadnych przykładów dobrze wykonanego meshu. Jedyne miejsce gdzie widzę siatkę wysokościową to uskok wysokości 50 lub 100 centymetrów w pewnej odległości od lotniska (również całkiem blisko pasa). Nie wygląda dobrze ani realistycznie.

Trawa 3d (4****)

Dobrze – na ogół. Świetnie – miejscami. Brakuje jej – często.

To lubię!

WN23 runway

Lubię trawę na pasie WN23. Gęsta i realistyczna. Cub w tej trawie wygląda świetnie. Z drugiej strony – trawiasty pas W28… jest pozbawiony trawy. Ta otacza pas i miejsca postojowe, ale w innych miejscach jej brakuje. To też zwraca uwagę wokół WN23 – nie ma trawy obok pasa i obok płyty postojowej. Dziwne – wydawałoby się, że tam powinno jej być więcej…

Budynki i drzewa – autogen (6*****)

Jest dobrze. Nawet nie – jest świetnie Doskonale. Dobra robota Jordan!

Sequim Valley Airport

Prawdopodobnie już wcześniej zauważyliście tą aleję prowadzącą do lotniska. Cudna, prawda? Ale to nie jedyne miejsce, które tak wygląda. Wszędzie wokół lotniska drzewa idealnie zgadzają się z podłożem fotoscenerii.

Check the trees against tree shadows on a photoscenery!

Jest takie miejsce na podejściu do pasa 27, gdzie drzewa rosną bardzo blisko ścieżki podejścia. Przez moment myślałem, że to popularny błąd scenerii – drzewa na podejściu – ktoś zapomniał albo nie przetestował scenerii. Ale potem popatrzyłem na Google Map i w tym miejscu faktycznie coś rośnie. Ponowne spojrzenie w opis lotniska rozwiało wątpliwości „60 ft Trees 830 ft from runway, 40 ft right of center”. 40ft od osi pasa – pas ma 40 stóp, więc zostaje 20 stóp od przedłużonego pasa. 6 metrów. Mało. Jest nerwowo – ja podchodzę pod lekkim kątem.

Popatrz na te drzewa

Równie dobrze są ustawione budynki. Zwraca uwagę kąt pod jakim są ustawione do drogi – pokrywa się z ustawieniem domów w rzeczywistości. Latanie tu na małej wysokości jest prawdziwą przyjemnością!

Oświetlenie nocne (2**)

Oświetlenie pasa i dróg kołowania jest zepsute. Niestety – to poważny błąd. Sprawdziłem u innych recenzentów – też to zauważyli.

Wydajność – bardzo dobra

Nie zauważyłem niekorzystnego wpływu scenerii na mój FSX – używałem wszystkich opcjonalnych dodatków poza balonem (nie podoba mi się).

Zima – trochę za czysta ta płyta

Podsumowanie (ocena – 4****)

Biorąc pod uwagę cenę – to jest dobra sceneria. Ma kilka zalet i kilka (mniej) wad. Poza nocnym oświetleniem, które jest głupim błędem i powinno być naprawione przed wydaniem – wszystkie błędy, które wspomniałem nie są niczym niezwykłym w płatnych sceneriach, a już na pewno nie dziwią mnie na tym poziomie cenowym. Z drugiej strony – są pola, na których autor osiągnął poziom, którego nie powstydziłyby się scenerie najlepsze. I to czyni tę scenerię godną polecenia jako dobry dodatek do Pacific Northwest. Warto też zapamiętać nazwisko autora i rozglądać się za jego następną scenerią.

W28

Relacja ceny do jakości – bardzo dobra

40 złotych to niska cena za scenerię. Biorąc pod uwagę jakość – to cena bardzo niska.

Strona produktu – W28 Sequim Valley Airport

Dodatki widoczne na screenshotach:

  • P-51 Mustang – A2A
  • Piper Cub – A2A
  • Cessna 337 – Carenado
  • Phenom 300 – Carenado
  • Beechcraft Duke – RealAir
  • Niebo i chmury – REX 4 Texture Direct
  • Chmury – REX Soft Clouds
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.