ORBX PAKT – Ketchikan International Airport – recenzja (ocena 6*)

Są dobre scenerie, są świetne scenerie. Są też scenerie, przy których z wrażenia opada szczęka. Ketchikan to właśnie ten ostatni przypadek. Lotnisko w rzeczywistości niezwykłe, a przy ograniczeniach Flight Simulatora X – niewykonalne. Pas startowy, płyta lotniska i parking GA znajdują się na trzech różnych poziomach, drogi kołowania poprowadzono po podjazdach. W FSX wyzwaniem jest pochylony pas startowy. Tego, co zrobiła ekipa ORBX w scenerii PAKT nie widziałem jeszcze nigdzie.

W pełni zasłużone 6 gwiazdek

W pełni zasłużone 6 gwiazdek

Ketchikan International Airport

Ketchikan International Airport

Za i przeciw (ocena 6******)

Co mi się podoba bardziej i mniej w PAKT Ketchikan International Airport?

Zalety

  • Trójwymiarowy układ pasa, dróg kołowania i parkingów.
  • Bardzo wysoka jakość tekstur.
  • Fotosceneria otaczająca lotnisko.
  • Wykonane miasto Ketchikan i obiekty rozsiane wzdłuż Tongass Narrows.
  • Animowane postacie pracowników i użytkowników lotniska.

Co można poprawić

  • Brakuje ruchu AI.
  • Brakuje śniegu na płycie lotniska w zimie.

Wady

  • Nie dostrzegłem.

Droga startowa i płyta lotniska nieco niżej po prawej

Ketchikan International Airport

Lotnisko zostało zbudowane 4 dekady temu w niesprzyjającym terenie. Cieśninę Tongass Narrows, nad którą położone jest miasto Ketchikan, otaczają wysokie góry i na lotnisko nie ma nigdzie w pobliżu miejsca. Przed ukończeniem PAKT mieszkańcy korzystali z lotniska na Annette Island, a do Ketchikan latali wodnosamolotami. Nowy port lotniczy usunął tę uciążliwość i otworzyło Ketchikan na świat, choć budowa nie była łatwa, a lotnisko jest oddzielone cieśniną od centrum miasta. Z tym, że teraz wystarczy kilkuminutowa przeprawa promem, zamiast lotu z odległego o 20 mil lotniska na wyspie Annette.

Samoloty statyczne – między innymi 737 Alaska Airlines

Konstrukcja zdumiewa… ale pozwolę sobie na dygresję. Po kupieniu i zainstalowaniu ORBX Pacific Fjords dziwiłem się nietypowemu moim zdaniem układowi dróg kołowania w PAKT. Płyta lotniska położona jest centralnie, a jedyne połączenia z pasem startowym to drogi kołowania A i B łączące się z drogą startową na jej obu końcach. Nie mogłem zrozumieć dlaczego nie zrobiono jakiegoś dodatkowego łącznika, który pozwoliłby skrócić kołowanie samolotom nie wymagającym całej długości pasa. Potem obejrzałem zdjęcia rzeczywistego lotniska. Płyta i budynek terminala położone są 9 metrów poniżej pasa. Parking dla małych samolotów znajduje się kolejne kilka metrów niżej. Łączą je pochylnie.

Parking GA – po lewej na dole. Płyta nieco wyżej. Pas – jeszcze wyżej

W kwestiach formalnych. PAKT nie posiada wieży kontrolnej, ale zapewniona jest służba informacyjna na lotnisku. Lotnisko jest położone w przestrzeni kontrolowanej klasy E, co oznacza konieczność uzyskania zezwolenia na lot i utrzymywania łączności radiowej w przypadku lotu IFR (zezwolenia wydaje Anchorage ARTCC). W lotach VFR nie jest konieczne zezwolenie, ani utrzymywanie łączności radiowej.

Ketchikan cieszy się złą sławą ze względu na często występujący bardzo silny wiatr boczny. Planowana jest budowa dodatkowej drogi startowej, która ten problem rozwiąże.

Z lotniska korzystają również wodnosamoloty, dla których przystań znajduje się w północnej części nabrzeża. Kilka doków i przystani dla wodnosamolotów znajduje się również po drugiej stronie cieśniny – wzdłuż nabrzeża miejskiego i w porcie.

Płyta postojowa przed hangarami

Czym latać i dokąd?

„Najpoważniejszą” linią lotniczą w PAKT są linie Alaska Airlines, które utrzymują połączenia z Seattle, Sitką, Wrangel i Juneau. Używają Boeingów 737. Alaska Central Express obsługuje kilka lokalnych połączeń Beechcraftami 1900. Island Air Express lata Cessnami Caravan (na pływakach i w wersji lądowej) do Klawock. IAE obsługuje również loty czarterowe. Pacific Airways wozi pasażerów do Hollis, Craig, Metlakatla i Thorne Bay, oraz poza rozkładem – tam gdzie trzeba. Niech Cię poważna nazwa nie zmyli – Pacific Airways to firma lotnicza z niewielką flotą Beaverów.

O ile Jumbo Jet będzie z całą pewnością przesadą (i raczej nie zmieści się na drodze kołowania) to wszystko mniejsze od 737 będzie tu wyglądało doskonale.

Jak często w takich miejscowościach – ruch rozkładowy to tylko część przewozów i dominują czartery – odpowiednio do potrzeb mieszkańców i turystów.

Detale ożywiające scenerię

Zakup, instalacja, dokumentacja

Stronę produktu można obejrzeć w serwisie wydawcy, przycisk „Buy Now” przenosi nas na stronę sklepu FlightSimStore. Aktualna cena to 24.95 dolarów australijskich (ok 75zł). Nie liczyłbym na promocje większe niż 10% (wersja do pobrania). Zdarzają się większe promocje na pudełkowe wydania produktów ORBX, ale w takim przypadku koszty przesyłki mogą przekroczyć zysk z promocji (jeśli planujesz większe zakupy – warto rozważyć). Z tym, że są to wyprzedaże stanów magazynowych, więc nie wszystkie produkty są dostępne.

Instalacja jest typowa dla produktów ORBX – pobieramy plik instalatora, który po wpisaniu numeru zamówienia, daty zakupu i kodu uruchamia instalację.

PAKT – Ketchikan International Airport dla zapewnienia pełni możliwości wymaga posiadania dodatku ORBX FTX Pacific Fjords (dodatek obszarowy). Bez FTX PFJ wrażenia nie będą kompletne, a niektóre elementy produktu nie będą działały w 100%.

Do produktu dołączono konfigurator, który uruchamia/usuwa animowane postacie, GSE, samoloty statyczne, wodnosamoloty, statki wycieczkowe w zatoce i niektóre budynki w mieście.

Jak zawsze w produktach ORBX dostajemy również PDF z instrukcją sugerującą optymalną konfigurację FSXa dla tego dodatku – warto ją przejrzeć. Instrukcja wyjaśnia również przyczynę kilku ograniczeń, które omówię niżej.

We mgle

Sceneria

Sceneria obejmuje lotnisko i leżącą po przeciwnej stronie cieśniny miejscowość Ketchikan, a także różne obiekty rozsiane wzdłuż cieśniny. Jako tła dla scenerii ekipa ORBX zastosowała zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 60cm/px. Siatkę wysokości (mesh) wykonali w rozdzielczości 5 metrów.

PAKT – droga do promu

Lotnisko

Lotnisko wykonane jest za pomocą trójwymiarowego modelu, dzięki czemu oddano jego specyfikę. Niestety FSX nie obsługuje takich lotnisk, więc nie udało się zaprogramować ruchu AI. W PAKT jesteśmy zdani na siebie. Sposób wykonania lotniska odbiera nam jeszcze śnieg z płyty i dróg kołowania. To już wygląda nieco dziwnie, ale według opisu w instrukcji – to wybór i mniejsze zło. Wyjaśnienie przyjmuję, choć za śniegiem tęsknię.

Budynki pokryte są fototeksturą o dużej rozdzielczości, dzięki czemu nawet z bliska wyglądają realistycznie.

Największą zaletą i moim ulubionym elementem tego lotniska są różne „drobiazgi” rozrzucone po całym terenie – kosze na śmieci, palety, beczki, kontenery itp. Dzięki temu lotnisko nabiera życia i z typowej konstrukcji we Flight Simulatorze X zmienia się w namiastkę realnego. Ten efekt wzmacniają animowane postacie ludzi. Ktoś z obsługi lotniska chodzi po płycie, kto inny ładuje bagaże… jeśli kiedyś mieliście uszkodzoną walizkę – pracownik lotniska postępował z nią równie niedelikatnie jak człowieczek stworzony przez ORBX w Ketchikan. Jeszcze jeden podchodzi do wózka z bagażami i oddala się z jedną z walizek (złodziej czy pracownik zatroskany nadaniem bagażu na niewłaściwy samolot?).

Jeśli wybierzemy opcję z samolotami statycznymi (polecam) na lotnisku zastaniemy Boeinga 737 (spokojnie – jest jeszcze wolny rękaw), oraz mniejsze samoloty przed hangarami. Na parkingu general aviation stoi kilka awionetek.

Pomost pontonowy – konstrukcja z 4 słupów utrzymuje pomost w miejscu pozwalając unosić się i opadać odpowiednio do pływów

Baza wodnosamolotów

Tuż obok lotniska znajduje się przystań dla samolotów na pływakach i łodzi latających – dwa pomosty, jeden lekki, zacumowany do brzegu, a drugi potężniejszy, na pontonach unoszących się w miarę podnoszenia się wody podczas przypływu – utrzymywany w miejscu kilkoma słupami. Oczywiście pływy w FSX symulowane nie są, więc zawsze znajduje się w takiej samej pozycji.

Również tutaj zaparkowano… zacumowano kilka samolotów. Poruszanie się samolotem w wodzie jest sporym wyzwaniem w FSX, więc najprawdopodobniej konieczne będzie użyciu trybu SLEW, jeśli akurat brakuje w Twoim samolocie wiosła.

Wodnosamoloty w mieście

Trudno wskazać gdzie kończy się port w Ketchikan. Istnieje potężne nabrzeże (potężne w skali Alaski – czyli w sumie malutkie) – tu cumują duże frachtowce – rozładowywane żurawiem, który bardziej przypomina tymczasowe rozwiązanie na budowie, a nie wyposażenie portu. Marina dla jachtów jest otoczona falochronem (tu mocno przesadzono – w rzeczywistości nie stoi tam dwieście jachtów żaglowych, tylko większe i mniejsze motorówki), w kilku miejscach do brzegu dobijają statki wycieczkowe… i tak zabudowane jest całe wybrzeże. Między wymienionymi obiektami znajdziemy mniejsze przystanie, przy których cumują motorówki, kutry i samoloty. Z tych przystani można skorzystać.

Ketchikan

Miasto

Trochę chaotyczne, mocno przypadkowe… jak większość miast na Alasce. W scenerii – właśnie takie. W orientacji pomogą charakterystyczne budynki, których modele zostały wykonane.

Jestem żeglarzem – na takie elementy zawsze zwracam uwagę

Na morzu

Latając z Ketchikan małymi samolotami, w warunkach… eufemistycznie powiem, że nie najlepszych, często szukam dodatkowych pomocy nawigacyjnych. NDB Clam Cove powinna zawsze doprowadzić mnie do lotniska, ale czasem warto wiedzieć jak daleko jestem. Tu ogromną pomocą są boje ze światłami nawigacyjnymi na morzu i przyzwyczaiłem się już, że przy powrotach do PAKT we mgle wita mnie zielone światło boi szlaku wodnego.

Oświetlenie drogi startowej

Budynki i obiekty

Wspomniałem już o wysokiej jakości tekstur budynków. Tutaj muszę jeszcze dodać, że budynki i obiekty scenerii wykonane są bardzo starannie – oglądanie z bliska świateł lotniska czy wspomnianych wcześniej detali po prostu cieszy oko.

Suchy dok… najpoważniejszy błąd odwzorowania scenerii ;)

Odwzorowanie rzeczywistości

Na ile udało mi się sprawdzić – na bardzo wysokim poziomie. Trudno tu w ogóle coś komentować – jeśli na zdjęciach widzę lotniskowy budynek straży pożarnej z wozami strażackimi zaparkowanymi przed nim – to taki sam budynek i wozy strażackie znajduję w scenerii. Podobnie jest z hangarami, kontenerami, nabrzeżem… Moim największym „zarzutem” jest złe odwzorowanie suchego doku. Nie mam pojęcia czy suchy dok można w ogóle w FSX odwzorować – tutaj mamy statek na nabrzeżu… wielka różnica. Aaaa – no i te jachty. No to mam dwa zarzuty – za wysoko ustawiony statek i maszty jachtów w marinie. Gdyby inne scenerie miały tylko takie problemy…

Uwielbiam takie elementy – zaparkowane samochody, beczki, skorodowany kontener…

Podsumowanie (ocena 6******)

Sceneria Ketchikan International Airport to dla mnie sceneria wyjątkowa. Twórcy porwali się na lotnisko bardzo nietypowe, znaleźli rozwiązania, których Microsoft w ogóle nie przewidywał i wykonali fenomenalną pracę na każdym polu. Jeśli masz FTX Pacific Fjords to moim zdaniem PAKT powinien być pierwszą scenerią lotniska, którą kupisz. Jest tego warty i ucieszy wszystkich wirtualnych pilotów – tych, którzy latają samolotami pasażerskimi i miłośników lotnictwa ogólnego.

Stosunek ceny do jakości – bardzo dobry

Uważam, że 25 dolarów australijskich to bardzo dobra cena za ten dodatek. Nie jest to ogromne lotnisko, więc wyższa cena obniżyłaby tą relację, ale w tym wypadku uważam, że wydane 75zł to była jedna z lepszych decyzji.

Strona produktu: PAKT Ketchikan International Airport

Zalecana sceneria obszarowa: FTX NA Pacific Fjords (NA PFJ)

Mapy lotniska i okolicy znajdziesz w serwisie skyvector.com

Moje recenzje płatnych i darmowych dodatków do Flight Simulatora X – dział Recenzje

Zobacz więcej screenów na FB

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.