FTX Pacific Northwest – ORBX – recenzja (5*)

Pacific Northwest lub PNW z północnoamerykańskiej serii ORBX. Czy jest równie dobre jak nowsze scenerie? Jak wyciągnąć z tego produktu najwięcej?

Tuż obok Mt. Rainier

Tuż obok Mt. Rainier

Za i przeciw

Co lubię w FTX Pacific Northwest?

  • autogen – idealne rozmieszczenie i dobrą gęstość
  • mesh (rozdzielczość 10m)
  • precyzyjne linie brzegowe, rzeki i jeziora
  • obszary pokryte fotoscenerią
  • szczyty górskie (mesh i fotoscenerię)
  • trzy wysokiej jakości lotniska za darmo
  • scenerię miasta Portland
  • Seattle
  • dodatkowe, poprawione lotniska, bazy wodnosamolotów i helipady
  • ruch AI
  • bardzo dużą ilość płatnych lotnisk dostępnych dla tej scenerii
  • darmowe scenerie RTMM

Czego nie lubię w PNW?

  • landclassu (w niektórych miejscach)
  • wektorowych dróg (w niektórych miejscach)
  • gęstości autogenu (w niektórych miejscach)

Co mogłoby zostać poprawione?

  • duże lotniska (choć powinienem pamiętać, że to nie jest sceneria lotnisk/lotniska)
  • poprawione lotniska (do standardu FTX SAK lub Norwegii)

FTX Pacific Northwest – ORBX

Co to za zwierz? FTX PNW to jedna ze scenerii obszarowych wydawanych przez ORBX. Swoim zasięgiem pokrywa zachodnią część stanów Waszyngton i Oregon oraz Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie obejmując miasta takie jak Eugene, Portland, Tacoma, Seattle, Vancouver oraz całą Wyspę Vancouver.

Podobnie jak inne scenerie obszarowe ORBX PNW łączy w sobie landclass, dane wektorowe oraz mesh (czyli siatkę wysokościową). Dodatkowo FTX zawierają poprawione lotniska, dodatkowe lotniska i bazy wodnosamolotów oraz niewielkie obszary fotoscenerii w niektórych miastach i na wybranych szczytach górskich). Dodatkowym elementem tej scenerii są wieże obserwatorów pożarowych oraz znajdujące się obok nich lądowiska helikopterów.

Mount Rainier

Notka autora

Recenzuję FTX Pacific Northwest ze wszystkimi dodatkami ORBX, które są dostępne za darmo i podnoszą wartość tego produktu.

Vashon Island

Zakup

Strona produktu ORBX FTX Pacific Nothwest przekierowuje do FlightSimStore gdzie PWN można kupić za 29,95 australijskich dolarów. To jakieś 80zł po aktualnym kursie (wrzesień 2015). To 10 dolarów taniej niż w 2013 kiedy kupiłem tą scenerię.

Prom

Instalacja

Paczka ORBX wymaga podania numeru zamówienia, daty i adresu email, a po sprawdzeniu tych danych uruchamia właściwy instalator, który w pełni automatycznie dodaje scenerię do folderu ORBX (w głównym folderze FSX).

Po instalacji powinieneś zaktualizować biblioteki (a przy okazji Centralę FTX jeśli jeszcze korzystasz ze starej) – pobierając je ze strony ORBX. Centrala instalowana jest razem z bibliotekami.

Dokumentacja

Kliknij ikonkę PDFa w Centrali FTX (w aktualnej wersji) aby otworzyć instrukcję. Jak we wszystkich produktach FST – instrukcja przeprowadzi Cię przez instalację (możesz ją wcześniej pobrać ze strony produktu), przez konfigurację FSXa, a także wyjaśni co jest zawarte w scenerii i jak najlepiej jej używać. Jeśli posiadasz dodatki, które obejmują ten sam obszar – przeczytaj informacje o kompatybilności.

Niezależnie od PDFa ORBX dostarcza bardzo wygodny plik Google Earth (.kmz), który po załadowaniu do GE pokazuje obszar scenerii i wszystkie jej elementy. Możesz pobrać ten plik ze strony PNW: https://www.fullterrain.com/product/pnw.

Lotniska (5******)

Jeszcze jedna notka autora:

5 gwiazdek to ocena lotnisk w scenerii obszarowej. Nie powinna być mylona z pięciogwiazdkową oceną scenerii lotniska.

W Pacific Northwest znajdziesz cztery rodzaje lotnisk.

Pierwsza grupa to wielkie lotniska – Seattle, portland, Vancouver. Podobnie jak ich domyślne odpowiedniki w FSX – są beznadziejne! Ale ok – to nie jest sceneria lotnisk i nikt nie obiecywał KSEA w HD.

Druga grupa to małe lotniska, lądowiska i przystanie wodnosamolotów. W tej grupie jakość jest różnorodna – niektóre to perełki z trójwymiarową trawą i sporą ilością obiektów takich jak hangary, budynki lotniska, maszty radiowe i oświetleniowe, samochody i innymi małymi przedmiotami. Są również bardziej… prymitywne lotniska (jakoś często się z tym spotykam w przypadku baz wodnosamolotów), gdzie obiektów jest mało, albo nie ma ich wcale. To niekoniecznie błąd – niektóre z tych lądowisk tak wyglądają w rzeczywistości.

Poprawione lotnisko

I różne obiekty na nim

Są też helipady obok wież przeciwpożarowych.Właściwie to są drewniane platformy, na których może wylądować helikopter – sugeruje lekkie maszyny na takie wycieczki. Bardzo lubię te miejsca – latam nad górami i szukam tych wież – czasem w helikopterze, częściej po prostu w samolocie – tak żeby sprawdzić swoje umiejętności i dokładność nawigacji. Jeśli nie będziesz umiał znaleźć – każde lądowisko helikoptera jest zaznaczone w GPS.

Helipad…

Wieża pożarnicza

Czwartym rodzajem lotnisk są trzy darmowe scenerie udostępnione przez ORBX na ich stronie Freeware:

  • KHQM Bowerman Airport
  • 2S1 Vashon Island Airport
  • 7WA3 West Wind Airport

Bowerman

Zasadniczo te lotniska to oddzielne produkty ale zdecydowałem się je umieścić w tej recenzji. Bowerman na wybrzeżu Pacyfiku to małe lotnisko z asfaltowym pasem i opublikowanymi procedurami IFR. Mniejsze Vashon Municipal leży niedaleko Seattle na wyspie pośrodku Puget Sound. Jest idealne na loty widokowe Cessną 172. Pamiętaj, by trzymać mapę pod ręką – przestrzeń powietrzna wokół Seattle jest skomplikowana. West Wind to małe, prywatne lądowisko, którego właścicielem jest Douglas Davis. Położone niedaleko Bellingham jest świetnym punktem do wypadów w pobliskie góry. Mt. Baker (nieco ponad 3000m) znajduje się w odległoćci 20 mil.

Jakość tych dodatkowych darmowych scenerii

W porównaniu do płatnych dodatków ORBX – te lotniska wyglądają na nieco przestarzałe. Ale jeśli porównać je ze typowym produktem na rynku – to nadal całkiem ciekawe scenerie, które mogłyby konkurować z produktami wielu wydawców.

Sceneria wektorowa (4****)

Jak w innych sceneriach FTX – najbardziej podobają mi się tutaj linie brzegowe i rzeki. Dobre odwzorowanie charakterystycznych punktów na ziemi jest bardzo istotne w lotach małymi samolotami i ta sceneria daje właśnie to – kiedy porównuję mapę z wybrzeżem czy szukam jakiegoś zakola rzeki – znajduję to czego oczekuję (chyba, że się zgubiłem – to też się zdarza – ale to raczej moja wina).

Drogi są poprawne. To znaczy, że nigdy nie zgubiłem się korzystając z dróg jako „drogowskazu”. Trudno się dziwić – dobre dane wektorowe są łatwo dostępne dla tego obszaru. Ale gorzej z ich wyglądem – tam gdzie jest jedna droga czy kilka – jest ok. Ale w okolicach wielkich miast plątanina dróg jest w wyraźnym konflikcie z teksturą podłoża.

Autogen (4****)

Gęstość drzew jest niezła, ale nie daje się porównać z FTX Southern Alaska a tym bardziej z FTX Scotland. Pod tym względem nie ulega wątpliwości, że to starsza sceneria.

Jeśli nie próbowałeś jeszcze nowych scenerii FTX – autogen mogę opisać jako podobny do innych scenerii płatnych. Dobry, ale… wielkiego wrażenia nie robi. (kolejna notka – dla mnie gęstość drzew jest niesamowicie ważna!).

Budynki są bliższe temu co oczekuje – niemal doskonałe. A w małych miasteczkach po prostu doskonałe. Duże miasta (z wyjątkiem Portland) są jednak miejscami trochę zbyt puste.

Seattle

Portland (6*****)

Jestem w niebie autogenu… a potem mój FSX się zakrztusił i wywalił błąd OOM. Ok – przynajmniej w części to moja wina. Nie mam jakiejś cud machiny, a załadowałem autogen w ekstremalnej gęstości. Sceneria na to pozwoliła. FSX i mój komputer – nie. Po dostosowaniu ustawień mam takie widoki jak niżej. Na małej wysokości – na przykład w helikopterze – coś pięknego. Niezwykle gęste domy ciągną się w każdą stronę na wiele mil.

W Portland szczególnie lubię niskie loty policyjnym lub ratunkowym helikopterem nad rzeką – mogę podziwiać świetnie wykonane mosty i budynki na nabrzeżach.

Portland Cityscape można pobrać (tak samo jak wspomniane wcześniej lotniska) ze strony ORBX Freeware.

Portland

Portland

Po odlocie (Portland)

Landclass (4****)

Ta sceneria (jak wszystkie FTX) używa tekstur i definicji landclassu zaprojektowanych specjalnie pod te tereny. Różnica w porównaniu z domyślnym FSX jest ogromna. W porównaniu z innymi sceneriami FTX… mam wrażenie, że miejscami jest gorzej. Ale lubię to jak wykonano landclass.

Na pływakach nad Kanadą

Stan Washington

PNW

Fotoscenerie (5*****)

Seattle i niektóre (najwyższe) szczyty zostały pokryte fotoscenerią. Rzadko latam nad Seattle. Starając się podążać za rzeczywistymi zasadami unikam tych okolic w małych samolotach – skomplikowana przestrzeń powietrzna wokół Seattle nie promuje lotów Cessną czy Cubem. Choć KSEA jest niezłym lotniskiem (jak na poziom domyślnego) startując stąd samolotami pasażerskimi raczej nie mam czasu podziwiać widoków. Przyznam jednak, że Seattle może być ciekawe dla pilota helikopterów i dla pilota małych samolotów… z Portland jednak nie może konkurować.

To co lubię najbardziej w tych fotosceneriach to scenerie szczytów górskich – St. Helens, Mt. Adams i innych wysokich gór w paśmie Gór Kaskadowych. Nie wiem jaką rozdzielczość mają te fotoscenerie, ale ich jakość jest wystarczająca by latać nisko w małym samolocie lub helikopterze.

Mt. Rainier

Seattle

Mesh (5*****)

Śmieszny test zrobiłem. Właściwie sam się zrobił. Byłem pewien, że aktywowałem FTX NA, choć tego nie zrobiłem. I uruchomiłem lot w pobliżu Mt. Rainier. Mimo marnej jakości domyślnej scenerii (+ darmowy mesh SRTM) zdecydowałem się polecieć z Packwood do Ranger Creek. I zgubiłem się.

Chwilę potem wyłączyłem FSX, aktywowałem scenerie północnoamerykańskie ORBX i przeleciałem tę trasę jeszcze raz. Wygląd gór przy 10-metrowym meshu był zupełnie inny. Nie miałem problemu z rozpoznaniem szczytów, dolin i przełęczy…

Steep hills

Kompatybilność scenerii (5******)

Już opisałem darmowe produkty ORBX – lotniska i miasto Portland. Dodatkowo PNW można wzbogacić o 22 płatne lotniska ORBX. Recenzje dwóch z nich już wkrótce pojawią się na CalypteAviation.

Jeśli lubisz bush flying – skorzystaj ze scenerii Return to Misty Moorings. Za darmo. Jest ich mnóstwo.

Vancouver (płatne) wykonała firma FSAddon.

Jeśli PNW to zbyt ograniczone terytorium dla Ciebie – możesz je rozszerzyć w każdą stronę kupując scenerie Pacific Fjords, Rockies (dwie) oraz Northern California.

Latając nad Pacific Northwest

Większość lotów wykonałem w małych samolotach. Przyjemność latania cessną, piperem albo beechem na małej wysokości nigdy nie przemija przy tak dobrze wykonanej scenerii. Ale to nie wszystko co sceneria może zaoferować.

Latając dookoła Seattle

Czasami latam samolotami wojskowymi. Zwykle nisko i szybko. W takim locie wychodzi na jaw największa przewaga takiej scenerii nad fotoscenerią – tekstury nie stają się niewyraźne (przy wyższych prędkościach – robią się niewyraźne wolniej / później niż przy fotoscenerii). Warto czasem poszukać jakiejś MOA na mapie, a potem przelecieć się w niej samolotem wojskowym. Polecam Chinook MOA na południe od Whidbey Island NAS (Naval Air Station) – to baza lotnictwa marynarki wojennej. Latają stąd F-18, P-6 i EA-6. Podobno w Chinook MOA dawniej można było spotkać B-52 na małej wysokości. To musiał być widok!

RAF trenuje w MOA… a może to nie było wewnątrz MOA? Z cała pewnością jestem nieprzepisowo nisko ;)

Kiedy chcę polatać dużymi samolotami pasażerskimi – wybieram na ogół lotnisko Seattle Tacoma dla mojego Boeinga 777. Nie jest tak dobre jak płatne lotniska, ale wśród dużych portów lotniczych na obszarze PNW – jest najlepsze. Mniejszymi samolotami (latam też Beechcraftem 1900) latam z mniejszych lotnisk z utwardzonym pasem. Niestety między Seattle a małymi (ładnie poprawionymi) lotniskami jest spora dziura, w której nie umiem znaleźć ciekawych scenerii. Pewnie będę szukał scenerii na Avsim, żeby to zmienić. Oceniając PNW pamiętam jednak, że to sceneria obszarowa, a nie lotniska. Niezależnie od tego gdzie trafiam – na lotniskach jest lepiej niż w domyślnym FSX. To wartość dodatkowa.

Seattle STAR procedure

Podsumowanie (ocena – 5*****)

5 gwiazdek. Jak dla Norwegii… ale jednak inaczej. Pozwólcie, że porównam PNW do Norwegii i Południowej Alaski. Jest lepsza i gorsza.

Gdybym miał ocenić tę scenerię tak jak ona wygląda – bez wspomnianych dodatków – to byłaby sceneria czterogwiazdkowa. Jest starsza niż Alaska i Norwegia – ten wiem powoli wychodzi. Ale czterogwiazdkowa ocena byłaby bezużyteczna dla Ciebie. Tu nie chodzi o produkt, tylko o wrażenia. A te tworzy sceneria w formie, w której jej użyjemy – czyli w tym wypadku z dodatkami, które są darmowe (a których Alaska i Norwegia są pozbawione). Tu drobna część tej piątej gwiazdki to również nagroda dla firmy, która była w stanie pociągnąć projekt dalej (liczne płatne lotniska) i zachęcić innych by go rozwijali (RTMM). Dlatego ta sceneria ma 5 gwiazdek.

Jakie ładne drogi :)

Jeśli mnie zapytacie – co wybrać? Alaskę czy PNW… odpowiem – obie scenerie. Jeśli jednak musicie dokonać wyboru to postawię sprawę w ten sposób:

Jeśli nie masz scenerii ORBX FTX i możesz kupić tylko jedną – zacznij od PNW. Jest tańsza, będziesz miał obraz tego jak FTXy działają i dostaniesz też trzy lotniska pokazujące czym mogą być płatne dodatki do tej scenerii.

Jeśli masz już inne FTXy i wiesz jak one wyglądają – niech jedynym czynnikiem decydującym o wyborze będzie to, którym regionem jesteś bardziej zainteresowany. Alaska to zupełnie inne miejsce do latania niż PNW. Ani ciekawsze ani gorsze – inne.

Bellingham? Burlington?

Relacja ceny do jakości – świetna

Za 29.95 dolarów (80 złotych) dostajesz dużą scenerię wysokiej jakości. Dodatkowo 3 małe scenerie lotnisk. To niewiele za to co dostaniesz.

West Wind – darmowe lotnisko

Strona produktu – ORBX FTX Pacific Northwest

Dodatki, których użyłem:

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.