St. Maarten – FlyTampa – recenzja (5*)

Trzy unikalne lotniska St. Maarten (TNCM), St. Barthelemy (TFFJ) i Saba (TNCS) w scenerii FlyTampa. Klasyk. 

Air France 777 @ St. Maarten

Air France 777 @ St. Maarten

Za i przeciw

Co lubię w scenerii Maarten Complete?

  • trzy niesamowite lotniska
  • mesh
  • autogen
  • budynki scenerii
  • otoczenie lotnisk
  • małe obiekty na lotnisku
  • małe obiekty w scenerii St. Maarten

Czego nie lubię?

  • rozdzielczości fotoscenerii
  • braku wyspy Coco
  • braku samolotów statycznych

Co można by poprawić?

  • wydajność
  • małe obiekty scenerii wysp Saba i St. Barthelemy

Plaża Maho

Princess Juliana International Airport (TNCM)

Choć małe w porównaniu do innych znanych lotnisk – to jest jednym z najsłynniejszych dzięki efektownym, niskim podejściom do lądowania – tuż nad plażą pełną ciekawskich turystów. Lokalną atrakcją St. Maarten są też startujące samoloty – trzymający się ogrodzenia ludzi wystawiają się na podmuch silników odrzutowych.

St. Maarten

Dokąd latać i czym?

Jeśli latasz samolotami pasażerskimi – TNCM jest popularne wśród amerykańskich i europejskich przewoźników – przylatują tu samoloty z Paryża, Amsterdamu, Atlanty, Nowego Jorku, Bostonu, Waszyngtonu i wielu innych miast. W niektórych przypadkach, z powodu krótkiego pasa startowego (2300m) samoloty nie mogą startować z pełnym obciążeniem. I tak 747 Air France przylatujące tu bezpośrednio z Paryża w drodze powrotnej zatrzymywały się w Santo Domingo (MDSD). Obecnie Air France używa Airbusów A330 lub A340, które wykonują loty bezpośrednie. KLM dalej używa 747 i w drodze powrotnej zabiera dodatkowych pasażerów (i tankuje paliwo) w Curaçao (TNCC). Jeśli dziwiły Cię bardzo krótkie starty 747 KLM widoczne na filmach z St. Maarten – pamiętaj, że startowały do krótkiego lotu nad Karaibami.

St. Maarten jest hubem dla karaibskich linii używających mniejszych samolotów pasażerskich (głównie turbośmigłowych, a ostatnio również małych odrzutowców) na liniach oplatających Antyle.

Lokalne linie latają Cessnami Caravan, Islanderami i Twin Otterami na nieodległe wyspy.

Lotnisko jest też popularne wśród pilotów general aviation. Na zdjęciach prawdziwego lotniska widać też sporo odrzutowców biznesowych.

Jeśli latasz małymi samolotami – pozostałe lotniska scenerii na pewno znajdą się na liście Twoich lotów.

St. Maarten

Gustaf III Airport (TFFJ)

Saint Barthélemy Airport jest powszechnie znane jako jedno z najniebezpieczniejszych lotnisk na świecie za sprawą zachodniego podejścia do pasa 10, które wymaga zniżania nad terenem opadającym stromo przed progiem pasa.

Po więcej informacji i ciekawostek odsyłam do Wikipedii.

Twin Otter @ TFFJ

Czym latać i dokąg?

Twin Otter jest tu najbardziej popularny. Cessny Caravan i Islandery również pojawiają się często.

Jeśli szukasz czegoś dużego – największą maszyną, która tu lądowała był DHC-7.

Małe samoloty GA są mniej popularne ze względu na wymagające podejście. Cięższe samoloty tłokowe bez odwracalnych śmigieł mogą mieć problemy z wyhamowaniem na krótkim pasie, który kończy się tuż przed wąską plażą i zatoką.

Juancho E. Yrausquin Airport (TNCS)

Znów – jedno z najniebezpieczniejszych lotnisk świata (w każdym razie „najniebezpieczniejszych” w rozumieniu popularnych w internecie list). Króciutki pas startowy na karaibskiej wyspie Saba. Przy długości 396m jest jednym z najkrótszych, na których lądują samoloty linii lotniczych.

Comanche @ Saba

Dokąd i czym?

Dokąd? Do St. Maarten. Czym? DHC-6, Islander, helikoptery. Posiłkując się Wiki – największym samolotem, który tu lądował był DHC-7.

Jestem pewny, że będziecie się chcieli sprawdzić i przylecicie tu i do TFFJ również innymi samolotami…

FlyTampa Maarten Complete

Recenzuję scenerię Maarten Complete wydaną przez FlyTampa, którą kupiłem w sklepie FlyTampa za 28 Euro ($32 / 117zł). Maarten można kupić również w wersji pozbawionej lotnisk St. Barths i wyspy Saba za 22 Euro, ale moim zdaniem oszczędzanie 3 Euro na każdym z tych lotnisk nie ma żadnego sensu.

St. Maarten

Zakup

FlyTampa używa systemu BMT Micro Orders do obsługi sprzedaży więc nie obawiajcie się tego, że strona przekierowuje do sklepu w innej domenie. Poza tym sprzedaż nie różni się istotnie od innych sklepów. Po dokonaniu zakupu przyjdzie mail z linkami do pobrania scenerii oraz kluczem produktu.

Instalacja

Automatyczna.  Konieczne jest podanie klucza produktu.

Dokumentacja

Instrukcja liczy 8 stron i skrótowo opisuje każde z lotnisk oraz odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

W instrukcji znajdują się linki do map i opisów (AIP) lotnisk TNCM i TFFJ umieszczonych na stronie FlyTampa.

Konfigurator

Standardowy konfigurator (podobny do używanych w innych sceneriach – np. przez 29Palms) pozwala ustawić porę roku (istotne dla tekstur) oraz włączyć lub wyłączyć takie elementy jak:

  • animowane pojazdy
  • statyczne statki
  • kilka efektów wizualnych
  • efekt unoszonego piasku na plaży
  • ludzie 3d
  • animowane ptaki
  • trójwymiarowa trawa
  • animowane wiatrowskazy

Wyłączenie tych efektów (przynajmniej niektórych z nich) powinno poprawić wydajność w FSX jeśli są z nią problemy.

Uwagi recenzenta

To trudna sceneria do recenzji. Trzy wyjątkowe lotniska, z których każde powinno być na dobrą sprawę zrecenzowane oddzielnie. Ale to jeden produkt, więc i recenzja będzie jedna. Postaram się wyraźnie oddzielić te uwagi, które dotyczą wszystkich lotnisk i te, które odnoszą się tylko do jednego.

Na marginesie – nad St. Maarten zastanawiałem się bardzo, bardzo długo. Właściwie to jedna z pierwszych scenerii, które rozważałem… wiele lat temu (jeszcze w poprzedniej wersji). Ale jakoś zawsze było coś co wydawało się ciekawsze, a ja byłem całkiem zadowolony z darmowych scenerii Karaibów. Wreszcie ją kupiłem… uważam że warto było kupić ją wcześniej.

St. Maarten (5*****)

St. Maarten to kurort. Nie sceneria lotniska niedaleko popularnego wśród turystów miasteczka tylko lotnisko w samym środku takiego miasteczka – z hotelami po każdej stronie. Znana ze zdjęć i filmów plaża Maho znajduje się niedaleko na przedłużeniu pasa. Plaża Krakater ciągnie się wzdłuż południowego krańca (odległość od pasa do plaży jest śmiesznie mała). Po drugiej stronie – tuż za płotem – znajduje się przystań, stacja benzynowa i biura wypożyczalni samochodów.

Startując z 10 przelatuje się nad Cole Bay (największe miasto w holenderskiej części St. Maarten) i nad Philipsburgiem (liczącą nieco ponad tysiąc mieszkańców stolicą holenderskiej części)

Jeśli miałbym powiedzieć co robi najlepsze wrażenie, wybrałbym:

  • scenerię lotniska
  • hotele wokół lotniska
  • autogen
  • rękawy na lotnisku (niezwykła jakość i detale)

Nie podoba mi się (i to odczucie się wzmocni nad St. Barths i nad Sabą) fotosceneria wysp w niskiej rozdzielczości. Do tego jeszcze wrócę.

rękawy…

i znów

osłony przeciwpodmuchowe

Autogen – roślinność (4*****)

Autogen (roślinny) można podzielić na trzy strefy, z których każdą ocenię osobno. Pierwsza (najbliżej TNCM) zasługuje na 6 gwiazdek. Druga (większość St. Maarten i część St. Barths) to 4-gwiazdkowa jakość. Strefa trzecia (2 lub 3 gwiazdki) to nieliczne miejsca na St. Maarten i St. Barths oraz cała Saba.

Strefa 6-gwiazdkowa wygląda świetnie. Drzewa rosną gęsto wypełniając szczelnie podłoże fotoscenerii. W drugiej strefie autogen wygląda normalnie (jak w FSX) – czyli minimalnie za rzadko dla mnie. W trzeciej strefie zielone placki fotoscenerii lasu wyraźnie widać między drzewami.

Jest dla mnie tajemnicą dlaczego widać tak duże różnice. Autogen wygląda tak, jakby pracowali nad nim różni ludzie. Drugie wytłumaczenie – autogen wokół TNCM był poprawiony wraz z modyfikacjami scenerii, a w innych miejscach został ten, który wykonano oryginalnie. Ale to tylko spekulacje.

Strefa 6-gwiazdkowa

Autogen – budynki (5*****)

Podział na strefy nie jest konieczny w przypadku budynków. Nawet na maleńkiej wyspie Saba są wykonane bardzo ładnie, ustawione realistycznie i przede wszystkim – odpowiednio gęsto. Miasta na St. Maarten i na St. Barths wyglądają świetnie.

Autogen

Fotosceneria (3***)

Gdyby to była fotosceneria obszarowa… gdybym taką kupił dla Polski czy Niemiec – byłbym pewnie zadowolony. Ale to sceneria otaczająca dwa wyłącznie VFRowe lotniska i jedno, na którym VFRy stanowią istotną część ruchu – jeśli porównać ją do 30 lub 60 centymetrowych fotoscenerii zwykle otaczających takie lotniska – razi brakiem szczegółów.

Muszę tu nadmienić, że obszar wokół lotnisk St. Barths i na wyspie Saba jest pokryty fotoscenerią o większej niż gdzie indziej rozdzielczości. Ale to dalej nie jest odpowiednia jakość.

Tak to wygląda jeśli spojrzeć z bliska…

Niskie loty – wrażenia (5*****)

Przy całym moim narzekaniu na rozdzielczość fotoscenerii – pozwólcie mi jednak powiedzieć, że latanie tutaj nisko i powoli to przyjemność. Nawet te przeciętne zdjęcia satelitarne, w połączeniu z autogenem i obiektami scenerii sprawiają wrażenie lotu nad tropikalną wyspą – i tak być powinno. Łodzie i statki (sceneria zawiera 400 statycznych jednostek pływających) dodatkowo wzmacniają to wrażenie.

Scenerie lotnisk (5*****)

St. Maarten – TNCM (5*****)

To lotnisko ma wszystko czego potrzebuję! Budynki – w tym hangary, nowy terminal, wieża kontrolna z radarem i magazyny są wymodelowane dobrze. Tekstury wyglądają nieźle, choć mogłyby być ostrzejsze. Właściwie FlyTampa używa kilku rozdzielczości tekstur w tej scenerii. Dobrym wyborem było zastosowanie najwyższej rozdzielczości przy rękawach (w końcu są najbliżej) i w niektórych budynkach. Ale już dach terminalu i jego ściany skorzystałyby na lepszych teksturach. Jeszcze bardziej rzuca się to w oczy na środku lotniska (między płytą a pasem) gdzie budynek wygląda „niewyraźnie”.

Drobne przedmioty są jedną z mocniejszych stron tego lotniska. Znajdziecie tu betonowe bloczki (do uwiązywania samolotów), słupki i pachołki ostrzegawcze, wózki bagażowe, kontenery, beczki i osłony przeciwpodmuchowe. Pojazdy lotniskowe są licznie rozmieszczone na parkingach, a niektóre są też w ruchu – wśród tych są autobusy, ciągniki i ciężarówki dostawcze.

Zauważyłem całkiem sporo animowanych ludzi na lotnisku.

Jeśli wcześniej krytykowałem fotoscenerię okolicy to tutaj muszę pochwalić jakość tekstur podłoża. Pas startowy, drogi kołowania i płyta wyglądają doskonale.

Idealne rękawy

TNCM

Animowani ludzie i małe przedmioty @ TNCM

St. Barths – TFFJ (5*****)

Większość moich opinii o TNCM mógłbym powtórzyć w tej części. Główną różnicą jest ilość małych przedmiotów – na takim lotnisku spodziewałbym się, że będą bardziej rzucały się w oczy niż w „sterylnym” środowisku poważnego portu lotniczego. Brakuje mi tu animowanych ludzi…

Z drugiej strony – budynki robią lepsze wrażenie niż na St. Maarten.

Lepsza jest też roślinność – trójwymiarowa trawa jest gęsta i dobrze ułożona, a dodatkowo jest tu sporo krzaków i krzewów.

TFFJ

TFFJ

Saba (4****)

Jeśli ktoś pracuje nad małym lotniskiem i włoży w nie tą samą ilość czasu (w przeliczeniu na metr kwadratowy) to efekt musi przyprawić o zawód.

Trudno wskazać faktyczne wady lotniska na wyspie Saba. Tekstury ziemi są idealne, budynki – dobre, dwójkę ludzi umieszczono na płycie, a obok nich postawiono jakiś wózek bagażowy – tak jakby w oczekiwaniu na przylot samolotu. Parking jest zrobiony tak dobrze, że nawet znaki drogowe dają się zauważyć… ale czegoś cały czas brakuje. Przyzwyczaiłem się do małych lotnisk na których dopieszczono każdy detal, na których jest więcej obiektów i które są znacznie bardziej „żywe”. Tutaj tego brakuje. I brakuje też trójwymiarowej trawy…

C172 na podejściu

Saba

Trawa 3d (3***)

Za mało, za rzadko. Tylko trawa na St. Barths zasługuje na uznanie – jest gęsta i rośnie bujnie. Ogrodnikowi odpowiedzialnemu za przycinanie trawy na lotnisku Juancho E. Yrausquina gratuluję sukcesu – wyciął wszystko. St. Maarten to pod względem trawy dziwadło. Są miejsca, gdzie trawę umieszczono, są takie gdzie jej wyraźnie brakuje. Nie wiem co decydowało o wyborze tych miejsc.

Otoczenie lotnisk (6******)

Mam takie dziwne wrażenie, że otoczeniu lotnisk poświęcono więcej uwagi niż samym lotniskom. O dziwo – to działa!

Hotele obok TNCM

St. Maarten

Po prostu brak mi słów, by opisać jak wykonano hotele po obu stronach plaży Maho i zabudowę Gustavii na St. Barths. Jestem pod ogromnym wrażeniem – spójrzcie tylko na te screeny.

Jedno zwraca uwagę najbardziej – to jest więcej małych przedmiotów i animowanych ludzi niż na lotniskach. Rozłożono leżaki, postawiono krzesła ogrodowe, ławki, parasole… – wszystko czego należałoby się spodziewać na lub przy popularnej plaży.

Maho beach

Maho beach

TFFJ – na końcu pasa

TFFJ

Mesh (5*****)

St. Barths i Saba wymagają idealnego meshu – bez tego niesposób oddać specyfiki tych lotnisk. Klify na wyspie Saba i zbocze, nad którym przelatują samoloty lądujące na pasie 10 w St. Barths pokazują, że autorzy wykonali świetną robotę.

TFFJ – na podejściu

Drobne uciążliwości

W za i przeciw wspomniałem o dwóch detalach. Pierwszy to samoloty statyczne, a raczej ich brak. Często latam bez ruchu AI i brakuje mi samolotów na lotnisku. Bez ruchu AI lotniska wyglądają pusto i nienaturalnie.

Druga rzecz, na którą narzekałem to wyspa Coco. A właściwie brak tej wyspy. Coco jest punktem VFR podejścia do St. Barths – dobrze byłoby jednak ją wykonać…

Wydajność (4****)

St. Maarten powoduje drobne spadki klatkowania. Używam wszystkich możliwych opcji i efektów i w niektórych miejscach występowały spadki poniżej moich standardowych 30.

Nie zauważyłem spadków na pozostałych lotniskach.

Jeśli Twój komputer nie radzi sobie z St. Maarten – wyłącz efekty wizualne w konfiguratorze.

Noc @ TFFJ

TNCM

Podsumowanie (ocena – 5*****)

Nie mogłem się zdecydować czy ocenić tę scenerię na 4 czy 5 gwiazdek. Sama sceneria jest niesamowita. Naprawdę świetna. I jest to sceneria trzech lotnisk.

Z drugiej strony – ma kilka wad. Podejrzewam, że mogą one wynikać z tego, że St. Maarten to stara sceneria, która została zmodyfikowana później…

Biorąc wszystko pod uwagę – dla mnie to sceneria 5-gwiazdkowa. Nie dlatego, że tak mogłoby wynikać ze średniej ocen cząstkowych, ale ze względu na czas jaki tu spędzam i przyjemność z latania nad tymi wyspami.

Wieczorny start

Cena do jakości (bardzo dobra)

Trzy lotniska za 28 Euro… to jest dobra cena. Bardzo dobra jeśli wziąć pod uwagę jakość tych lotnisk.

Start czy lądowanie?

Strona produktu – FlyTampa Maarten

Dodatki widoczne w tej recenzji:

  • Cessna 172 – A2A
  • Piper Comanche – A2A
  • Boeing 777 – PMDG
  • Staggerwing – Alabeo
  • Niebo i chmury – REX 4 Texture Direct
  • Chmury – REX Soft Clouds
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.