KPHX Phoenix – Flightbeam – recenzja (5*)

Phoenix Sky Harbor – to lotnisko jest wielkie! KPHX wydane przez Flightbeam w pełni zasługuje na oznaczenie HD użyte w nazwie prezentując wysoką jakość i bardzo dobrą wydajność. KPHX HD to świetna sceneria niesamowitego lotniska.

Phoenix-9

Phoenix najefektowniej wygląda o świcie i zmierzchu

Za i przeciw

Co lubię w KPHX HD?

  • szczegółowe wykonanie budynków (modele i tekstury)
  • drogi i system transportu na lotnisku
  • tekstury, tekstury i jeszcze raz tekstury (są świetne!)
  • oświetlenie wieczorne i nocne
  • oznaczenia (tabliczki i światła) dróg kołowania i pasów
  • ilość małych obiektów

Czego nie lubię?

  • samoloty AI wchodzą w kolizję z samolotami Gwardii Narodowej
  • małej ilości samolotów statycznych

Co można by poprawić?

  • brakuje mi schematu stanowisk postojowych – przydałby się
  • bardzo nieliczne miejsca o niższej rozdzielczości tekstur

Mustang kołowanie do pasa

Najlepsza pora do odwiedzenia Phoenix

Phoenix Sky Harbor International Airport

Lotnisko w Phoenix to jedno z największych lotnisk na świecie – od lat utrzymuje się na pograniczu drugiej i trzeciej dziesiątki pod względem ilości operacji i pasażerów (aktualnie 17. pod względem ilości operacji i 23. pod względem ilości pasażerów). Tak wysokie miejsce to zasługa US Airways, która z Phoenix uczyniła swój hub oraz Southwest Airlines. Ta druga linia odeszła od systemu hubów, ale nadal Phoenix jest jednym z ważniejszych portów lotniczych w jej siatce połączeń. Na zdjęciach (i na moich screenach) charakterystycznie pomalowane samoloty Southwest pojawiają się często – w końcu półtoramilionowe Phoenix to szóste największe miasto w Stanach Zjednoczonych.

Sky Harbor jest lotniskiem (jak na ten rozmiar) bardzo uporządkowanym. Stałe wiatry pozwoliły zbudować wszystkie (trzy) drogi startowe na osi wschód zachód, przy czym dwie położone są po południowej stronie terminali, a jedna – po północnej.

Południowy skraj lotniska (już „za” pasami startowymi zajmują dwie FBO i baza lotnictwa Gwardii Narodowej oraz południowa część cargo.

Ciekawostką na lotnisku jest most systemu transportu pasażerskiego przebiegający nad jedną z dróg kołowania. Według Wiki – to jedyny przypadek na świecie gdy nad drogą kołowania poprowadzono wiadukt. Pod wiaduktem mieszczą się wszystkie używane tu samoloty z wyjątkiem Airbusa A380.

System transportu to specjalne pojazdy poruszające się po bezkolizyjnej trasie łączącej terminale i jeden z parkingów. Podobne rozwiązanie stosowane jest coraz częściej na lotniskach – ten sam typ pojazdów produkowanych przez Bombardiera jeździ między innymi na Heathrow i w Dallas.

Poranne zdjęcia

Karmienie 777

Flightbeam KPHX HD

Zakup

Ze strony produktu jesteśmy kierowani do sklepu wydawcy, w którym KPHX HD w wersji do pobrania można kupić za 34 dolary czyli niecałe 130zł.

Z lotu ptaka

KPHX

Instalacja

To jedno z tych rozwiązań, których nie lubię. Nie lubię, ale rozumiem. Instalator jest dobrze zabezpieczony przed piratami więc po instalacji należy uruchomić program służący do zarządzania dodatkami w menu Add-ons FSXa, a następnie aktywować scenerię podając odpowiedni klucz. Instrukcja szczegółowo prowadzi przez całą procedurę, ale wnioskując z informacji na forach – nie przebiega idealnie w każdym przypadku. Ja również miałem problemy i musiałem reinstalować dodatek i ponownie go aktywować.

Jak wspomniałem – nie lubię tego. To kłopot przerzucony na klienta i takie przerzucanie nie podoba mi się jeśli może powodować problemy (a powoduje). Napisałem też, że to rozumiem – skala piractwa wokół FSX wydaje mi się spora i to, że wydawcy się próbują bronić jest uzasadnione. Osobiście za ten instalator bardziej winię tych, którzy piracą dodatki niż tych, którzy je wydają.

Sporo takich wózków stoi w różnych miejscach

Dokumentacja

Znów piszę z mieszanymi uczuciami (jeszcze przez chwilę ponarzekam, a potem już będzie tylko dobrze!). Latając w USA nie lubię tego, że schematy lotnisk nie zawierają opisu stanowisk. Kiedy otwieram listę stanowisk w Phoenix w symulatorze mam do wyboru kilkadziesiąt (100+?) miejsc i doprawdy nie wiem gdzie one się znajdują. Instrukcja powinna mi pomóc. Niestety – nie pomogła.

Z drugiej strony… to jest jedna z najładniejszych instrukcji dodatku do FSX jakie widziałem. Świetne wykorzystanie koloru, piękne screeny ilustrujące tekst, który sam w sobie jest całkiem ciekawy (w części opisującej lotnisko). Piękna robota.

Instrukcja składa się z:

  • opisu instalacji i aktywacji
  • informacji o dodanym konfiguratorze
  • informacji o aktywnych rękawach
  • opisu lotniska
  • „listy płac” i podziękowań

Ładnie wypalone cienie na budynkach

Konfigurator

Konfigurator pozwala zmienić wpisy w FSX.cfg i jest moim zdaniem zupełnie nieprzydatną funkcją – tym bardziej, że zawiera również ustawienia, które nie mają większego wpływu na działanie aktualnych wersji FSX (SP2, Acceleration, Steam Edition). Pominę tu jego opis – sugeruje pozostawienie w spokoju.

Straż pożarna – będzie więcej zdjęć takich budynków w tej recenzji

Zakres scenerii

KPHX HD to sceneria lotniska Phoenix.

Wymagania

Zalecane jest ustawienie parametry TEXTURE_MAX_LOAD w fsx.cfg na 2048.

Southwest

Czym i dokąd latać

Lotnisko obsługuje przede wszystkim ruch IFR z naciskiem na „duży” ruch IFR. Samoloty pasażerskie lub cargo niezależnie od rozmiaru będą tu świetnie pasowały. Odrzutowce biznesowe również. Wirtualni piloci wojskowi mogą skorzystać z gościnności ANG (Air National Guard).

Dokąd? Wszędzie! W sensie – wszędzie gdzie samoloty wymienione wyżej mogą polecieć.

Jeśli jednak chcesz wybrać się do Phoenix cessną 172 – można. Widziałem nawet jakieś zdjęcie cessny na tym lotnisku. To lotnisko z perspektywy tak małego samolotu robi bardzo ciekawe wrażenie (patrz screeny z Mustangiem).

Wrażenia

To lotnisko jest wielkie! To było moje pierwsze wrażenie. Zalogowałem się pod jedną z FBO w Mustangu z zamiarem przelotu do Twentynine Palms (przeczytaj recenzję) i zobaczyłem… pustkę przed sobą. No – może nie pustkę – całkiem gęsto nastawiano przede mną tabliczki z oznaczeniami, ale terminal majaczył tylko w oddali. Stałem na jednej z południowych płyt przed sobą mając drogę kołowania, pas 7R/25L, drogę kołowania, pas 7L/25R i kolejne dwie drogi kołowania – dopiero za nimi zaczynał się najmniejszy terminal nr 2. Z odległości 2km nawet wieża nie robiła specjalnego wrażenia – a jej charakterystyczny kształt wybija się mocno ponad otoczenie.

Po starcie

Samoloty statyczne i ostatnie narzekanie w tej recenzji

Wrażenie pustki pogłębiało to, że latałem bez ruchu AI. I tu niestety sceneria ma u mnie jeden wielki minus – jazda po tym lotnisku kiedy nic się nie dzieje wokoło jest bardzo sztuczna. Przy średniej grubo powyżej tysiąca operacji dziennie powinno tu wrzeć jak w ulu.

Pusto przed budynkami FBO

Samolotów statycznych jest raptem kilka. Z jednego hangaru wystaje jakiś odrzutowiec biznesowy, tankowce KC-135 Gwardii Narodowej stoją zaparkowane na odpowiedniej płycie… i to by było na tyle (zastrzegam, że mogę się mylić i jeszcze kilka maszyn gdzieś stoi, ale w skali całego portu lotniczego – nie widać ich). Z KC-135 wiąże się jeszcze problem kolizji – samoloty AI ładowane są na stanowiskach kolizyjnych z tankowcami i ich skrzydła się przenikają – mało atrakcyjne, ale na dłuższą metę – nie jest to problem.

Samoloty, które widzicie na screenach to darmowy ruch AI – głównie WoAI.

Bywa pusto

Jeden z nielicznych samolotów statycznych

Z lotu ptaka (5*****)

Przylatując do Phoenix mogłem podziwiać port lotniczy w całej okazałości. I jestem absolutnie urzeczony – tym bardziej, że już drugi lot wypadł mi o świcie. „Złota godzina” czyli czas o świcie i zmierzchu kiedy światło jest najcieplejsze zawsze poprawia wrażenia wizualne, ale mam wrażenie, że tutaj ten efekt jest spotęgowany piaskowym kolorem budynków, które w ciepłym świetle wschodzącego i zachodzącego słońca wyglądają perfekcyjnie.

Lecąc nad lotniskiem – czy to na podejściu czy wykonując okrążenie do lądowania – można zobaczyć rozbudowany, ale w swojej prostolinijności i prostokątności łatwy do zapamiętania układ pasów i dróg kołowania. Te kąty proste wydają mi się tak bardzo amerykańskie – jak siatka ulic w nieodległym mieście.

Już z góry widać, że tekstury pasów i oznaczeń pasa oraz dróg kołowania są wyraźne – to wrażenie nie zniknęło nawet kiedy patrzyłem z bliska.

Latanie helikopterem nad lotniskiem

Oświetlenie (5*****)

Latanie o świcie i zmierzchu pozwala też cieszyć się oświetleniem, które wyjątkowo dobrze współgra z tymi porami dnia. Nie jestem fanem lotów wieczornych i nocnych w FSX – większość scenerii wygląda moim zdaniem sztucznie. Tutaj udało się osiągnąć bardzo naturalne poziomy oświetlenia – nie zauważyłem nigdzie przestrzeni nienaturalnie ciemnych ani nadmiernie wypalonych światłem. Jak zauważycie na screenach – wybierałem czas lotów tak, żeby start lub lądowanie wypadały rankiem lub wieczorem.

Straż pożarna

Budynki (5*****)

Nie mam pojęcia, jak przy takiej ilości szczegółów i ogromie tego lotniska udało się osiągnąć tak dobrą wydajność… ale się udało. Budynki są wykonane na poziomie, do którego przyzwyczaiły mnie mniejsze lotniska regionalne – szczegółowo i z detalami – co widać najlepiej w okolicach stanowisk, gdzie można zobaczyć elementy konstrukcji rękawów, tabliczki z oznaczeniami i lampy na ścianach.

Terminal i wieża

W każdej scenerii istotne jest dla mnie oteksturowanie budynków i tu (znów – w kontekście wielkości lotniska) byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Ściany mają wyraźną fakturę, a napisy na ścianach (np. „No smoking on ramp”) są wyraźnie widoczne.

Przejście przez terminal

Fenomenalnie wyglądają budynki hangaru Gwardii Narodowej i sąsiedniego – bardzo dobre tekstury i ciekawy kształt sprawiły, że częściej wybieram stanowiska w tej części lotniska. Podobnie – atrakcyjny wygląd wieży kontrolnej został oddany i wieża jest jednym z atutów tej scenerii. Jestem też fanem lotniskowych remiz straży pożarnej – śliczne budynki!

Hangar ANG

Szczegóły budynków

Wieża

Pasy i drogi kołowania (5*****)

Są istotne – w końcu po nich się przemieszczam, a z ich oznaczeń korzystam starając się (mniej lub bardziej skutecznie) dotrzeć do celu. Wolałbym gdyby nieco mniej wyraźne było przejście między pasem (lub drogą kołowania) a teksturą podłoża obok – teraz są oddzielone „od linijki”, ale nie jest to szczegół, który zauważałem z kokpitu. Zwróciłem na to uwagę „spacerując” po lotnisku.

07 L

Poza tym – znów – bardzo dobra jakość – oznaczenia są wyraźne, ale nie wyglądają plastikowo. Nawet w nocy (w nocy lubię się gubić na wielkich lotniskach) znajdowałem drogę co jest najlepszym dowodem dobrego przemyślenia oznaczeń na realnym lotnisku i porządnego ich odwzorowania w scenerii.

B12

Drogi kołowania

Drobiazgi (4****)

Lubię: wózki, kontenery, samochody, płoty, tablice, lampy, daszki i tym podobne.

Nie przepadam za: rzadkim rozmieszczeniem powyższych w niektórych częściach lotniska.

Tu muszę zaznaczyć, że nie wiem jak wyglądały testy obciążenia, a spodziewam się, że nagromadzenie modeli wpływa znacznie na wydajność – dlatego na wielu dużych lotniskach w ogóle mało jest „drobiazgu”. Tu jest nieco inaczej – są miejsca, w których wózki lub kontenery są głównym elementem i dosłownie zagracają przestrzeń – to wygląda całkiem realistycznie. Niestety są też miejsca (przed FBO) gdzie chciałoby się zobaczyć jakieś przedmioty, a tych brakło.

Cargo

Droga i zapory

Drogi (6******)

WOW!

Lotnisko ma skomplikowany układ komunikacyjny z główną drogą przebiegającą nisko pod terminalami i łączącą się z głównym poziomem lotniska i z parkingami za pomocą pochylni. I to wszystko jest w tej scenerii! O ile wcześniej narzekałem na brak samolotów statycznych, to nie potrafię narzekać na brak samochodów statycznych – może parkingi nie są pełne, ale nie są też puste. Po lotnisku porusza się też sporo samochodów.

Drogi

Na osobny akapit zasługuje system transportu pasażerów. Ta „kolejka” ma oczywiście swoją trasę, po której poruszają się wagoniki także można przekołować pod wiaduktem. Pamiętajcie tylko, żeby nie pchać się tam A380.

Transport

Wydajność (5*****)

Zaskakująco dobra! Nie spodziewałem się, że tak wielki i tak ładne lotnisko będzie miało tak mały wpływ na mój komputer.

Tu warto dodać, że Phoenix cieszy się dobrą pogodą przez niemal cały rok i szansa trafienia pochmurnego dnia, który dodatkowo obciążałby komputer jest relatywnie niska. To nie zasługa developera, ale jeśli ktoś ma słabszy komputer to może to być czynnik przemawiający za wyborem KPHX.

Rękawy

Podsumowanie (5*****)

To jest szalenie „równy” produkt. Z góry na dół piątki, z jedną czwórką i jedną szóstką. Brak samolotów statycznych w odpowiedniej liczbie jest jedyną wadą, która faktycznie wpływała na moje wrażenia. Ilość zalet – ogromna. Pięć gwiazdek bez żadnych wątpliwości.

Southwest

Cena do jakości – niezła

34 dolary to nieco więcej niż „standardowa cena”, ale nie potrafię powiedzieć, żeby to było drogo. Z całą pewnością – warto wydać te 130zł.

Stron produktu – Flightbeam KPHX HD

Dodatki widoczne w recenzji:

  • Boeing 777 – PMDG
  • P-51 Mustang – A2A
  • samoloty AI – WoAI
  • katering, schodki i transport bagażu – GSX
  • Niebo i chmury – REX 4 Texture Direct
  • Chmury – REX Soft Clouds

777 przed lotem

Straż pożarna

Cutter – FBO

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.