Boeing 777 – PMDG – recenzja i poradnik #1

PMDG Boeing 777 – część pierwsza recenzji pomieszanej z poradnikiem. Od zakupu do zajęcia miejsca w kokpicie czyli co trzeba wiedzieć o instalacji, konfiguracji i instrukcjach.

777 zbliża się do Seattle

777 zbliża się do Seattle

Recenzja czy poradnik?

777 PMDG nie wymaga recenzji – już dawno ta marka i ten samolot w szczególności osiągnęły status, który czyni z obu wzór i punkt odniesienia. Oczywiście, mógłbym napisać standardową recenzję, w której wrzuciłbym u góry 6 gwiazdek, a potem zachwycał się wszystkimi cechami przeznaczając po akapicie lub dwa na każdą… ale ta recenzja nie zmieniłaby Twojego poglądu na 777 – może by Cię utwierdziła w przekonaniu o klasie tego produktu, może potraktowałbyś ją jak truizm i miał do mnie pretensje, że cenny czas marnuję, zamiast opisać produkt, nad którym się zastanawiasz.

Cykl recenzji i poradników o Boeingu 777 dedykuję tym czytelnikom, którzy zastanawiają się nad 777, ale nie mają wątpliwości czy ten samolot jest dobry, ale zastanawiają się co w nim jest takiego dobrego. Zwykła recenzja może pochwalić cechy. Ja chciałbym 777 opisać szerzej – wyjść poza format recenzji, żeby pokazać czym ten samolot się różni od innych na rynku.

Zapraszam do lektury! Będzie szczegółowo. Czasami będzie łopatologicznie (piszę również, a może przede wszystkim, do tych, którzy nigdy nie latali żadnym samolotem PMDG). I będzie po kolei, więc jeśli instalacja Cię nie interesuje – poczekaj proszę na kolejny tekst – pojawi się wkrótce (a jeśli wkrótce już nastało – skorzystaj z linka poniżej).

777

Zakup

Ten cykl dotyczy produktów:

Czyli pakietu podstawowego (wersja 200 oraz transportowa F) i rozszerzenia – 300ER. Pakiet podstawowy kosztuje $89,99, a rozszerzenie $29,99 czyli w sumie za 120 dolarów można mieć komplet. Cena dla Prepar3d jest o $45 wyższa.

Produkt jest dostępny w wersji do pobrania. Po dokonaniu zakupu sklep PMDG wysyła potwierdzenie zamówienia, w którym znajdują się linki do kupionych produktów oraz klucze aktywacyjne.

Instalacja

Nic wyjątkowego – instalator jest w pełni automatyczny. Podczas instalacji może zaproponować instalację bibliotek Microsoftu – należy je zainstalować dla poprawnego działania samolotu.

Aktywacja

Aktywacja produktu będzie konieczna podczas pierwszego uruchomienia samolotu po instalacji. W moim przypadku przebiegła zupełnie automatycznie i bez żadnego problemu – wprowadziłem klucz, ten został zweryfikowany pozytywnie i samolot działa.

Na marginesie dodam, że od czasu instalacji PMDG miałem kilka problemów z różnymi dodatkami, które wykorzystują zainstalowane biblioteki dll. PMDG należało do tych, z którymi żadnych problemów nie miałem.

Dokument wprowadzenia „PMDG-777-Introduction” informuje na wszelki wypadek, że wszystkie zera w kluczu aktywacyjnym to właśnie zera i nie zawiera on litery O. To w ogóle bardzo przydatny dokument i warto rzucić nań okiem – na dobrą sprawę warto to zrobić jeszcze przed aktywacją.

777

PMDG-777-Introduction

Jak wszystkie instrukcje PMDG-777-Introduction znajduje się w folderze: FSX\PMDG\PMDG 777X\Flight Manuals (gdzie „FSX” to główny katalog FSX na moim komputerze).

Instrukcja jest dokumentem opisującym specyfikę Boeinga 777 w FSX. W pierwszej części przeczytamy o:

  • instalacji i aktywacji 777
  • poprawnej konfiguracji systemu i FSX
  • właściwych ustawieniach FSX
  • typowych problemach konfiguracyjnych
  • stosowaniu pozostałych instrukcji

Około 120 ze 175 stron poświęcono wprowadzeniu w obsługę 777 odpowiadając na pojawiające się (lub mogące się pojawić) pytania o obsługę, a następnie opisując każdy panel i każde okno menu samolotu tak by wszystkie opcje były zupełnie jasne.

Niektóre z tych opisów mogą wydawać się pozbawione sensu – przykładowo okno Drzwi zajmuje całą stronę i opis nie pozostawia żadnych wątpliwości do czego służy i jak tego okna użyć:

Okno Door w menu

Okno Door w menu – dla oszczędności miejsca nie kopiowałem pustej części strony

To jest metoda dominująca w tej instrukcji – „nie traktować niczego jako nie dość istotnego”. Informacja, że okno drzwi służy do otwierania drzwi może wydawać się nadmiernie szczegółowa, ale… przecież dopiero co narzekałem w innej recenzji na skrótową instrukcję – zdecydowanie wolę taką formę.

Tu pozwolę sobie na dodatkową uwagę – nie miałem żadnego problemu z 777 ani żadnej wątpliwości, której szybko bym nie rozwiązał za pomocą dołączonych instrukcji – one po prostu działają!

Ostatnie strony dokumentu objaśniają niektóre zachowania 777, a także – teorię stojącą za tym, że 777 w jakiś sposób się zachowuje. To tym bardziej ciekawa lektura, że większości tych zjawisk pewnie nie bylibyśmy świadomi normalnie użytkując ten dodatek.

PMDG-777-Tutorial-1

Drogim (choć kolejność jest dyskusyjna i sugeruję zapoznanie się ze wszystkimi instrukcjami przed lotem) dokumentem jest poradnik. Marne 128 stron wystarczy by przeprowadzić użytkownika przez lot zaczynając od uruchomienia, a kończąc na wyłączeniu samolotu. Bez obaw – sporo miejsca zajmują ilustracje.

Wykonując ten poradnik przelecisz z Dubaju do Male (Malediwy) i posiądziesz podstawową wiedzę na temat konfiguracji tego samolotu do lotu oraz obsługi FMC na ziemi i w powietrzu.

777

Instrukcje właściwe

Produkt zawiera cztery dokumentu, w których nie widzę różnic względem realnych instrukcji poza informacją „Do not use for flight” i logo PMDG. Są to:

  • Flight Crew Training Manual (356 stron)
  • Flight Crew Operations Manual tom 1 (1210 stron)
  • Flight Crew Operations Manual tom 2 (1266 stron)
  • Quick Reference Handbook (844 strony)

Flight Crew Training Manual

FCTM to instrukcja opisująca manewry i techniki wykorzystywane w pilotażu i obsłudze Boeinga 777. Można ją potraktować jak bardziej ogólny dokument od FCOM, przy czym „ogólny” nie oznacza „nieważny”. O ile FCOM wyjaśni dokładnie „co” – FCTM koncentruje się na „dlaczego” podając szerszy kontekst i pomagając zrozumieć praktyczny aspekt operacji.

Flight Crew Operations Manual

FCOM to właściwa instrukcja obsługi samolotu. Bagatelka prawie dwa i pół tysiąca stron (ale sporo zajmują tabelki i ilustracje).

Tom pierwszy zawiera opis ograniczeń, procedur (normalnych i dodatkowych) oraz osiągów. Tom drugi to opis systemów i paneli.

Quick Reference Handbook

QRH to zbiór list kontrolnych służących do rozwiązywania problemów na pokładzie samolotu.

777

Instrukcje – zanim uciekniesz

Wiem, że to brzmi strasznie – w sumie trzy i pół tysiąca stron, kiedy „zwykły” dodatek do FSX developer potrafi opisać na kilkunastu. Nasuwa się pytanie – „jak ja znajdę na to czas”. Podzielę się moim doświadczeniem – nie traktuj tego jak lektury, którą musisz przyswoić w całości. Poznawanie takiego samolotu to proces, który w rzeczywistości zaczyna się poznawaniem samolotów mniej skomplikowanych (i mniej zautomatyzowanych). Moim zdaniem – dobrą metodą jest rozpoczęcie przygody z 777 od nauczenia się podstaw, tak by z czasem zgłębić tajniki zaawansowanych procedur.

Jeśli miałeś już jakieś doświadczenia z FMC (nawet z darmowym vasFMC) – szybko stwierdzisz, że po instrukcji prześlizgujesz się pochłaniając dziesiątki stron w dosłownie chwilę. Tu warto pamiętać, że te systemy są tak tworzone, żeby ich obsługa była maksymalnie prosta i by odwoływała się do umiejętności oraz przyzwyczajeń pilotów.

Ile tak realnie trzeba czasu by zacząć latać 777 po zakupie? Moim zdaniem należy zacząć od razu – korzystając ze wspomnianego poradnika. Nie pozwala on wykonać operacji „as real as it gets”, ale daje bazę do dalszej nauki. Ważne jednak by nie zatrzymywać się w bezpiecznym otoczeniu kilku funkcji, które się poznaje na początku – znacznie lepiej badać kolejne – zaglądając do „poważnych” instrukcji.

Jeśli zastanawiasz się czy podołasz tym instrukcjom – w sieci możesz znaleźć kilka instrukcji 777 różnych linii lotniczych. Warto się z nimi zapoznać zawczasu.

PMDG Operations Center

PMDG Operations Center

PMDG Operations Center

To sprytny programik, który zajmuje się tym wszystkim co dotychczas mnie irytowało w większości dodatków, czyli:

  • konfiguracją
  • instalacją i zarządzaniem malowaniami
  • instalacją dźwięku wysokiej jakości
  • aktualizacją

Dodatkowo zawiera skrót do wszystkich dokumentów, więc nie trzeba nawigować wgłąb folderu FSX, a wystarczy kliknąć „Documentation”.

Konfiguracja Boeinga 777 PMDG

Konfiguracja samolotu

Konfiguracja samolotu

Tabelka Aircraft Properties odpowiada (w tym wypadku) za konfigurację samolotu Boeing 777-300ER linii British Airways o rejestracji G-STBB. Korzystając z konfiguratora mogę zmienić opcje:

  • wyświetlaczy
  • AFS
  • FMC
  • FMC Datalink
  • GPWS
  • ostrzeżeń
  • TCAS
  • samolotu (pakiet urządzeń testowych, podpis na gałce „nie palić”, instrumenty pomocnicze, ADF, itp)
  • jednostek masy i temperatury

Jeśli będę chciał, żeby w tym 777 GPWS zwrócił uwagę na minięcie wysokości 400 stóp – wystarczy wybrać odpowiednią opcję. W sumie opcji jest kilkadziesiąt. Na początek – znakomicie wystarczają domyślne. Z czasem warto się w nie zagłębić.

Sound Settings

Zakładka umożliwia instalację dźwięków wnętrza w niższej jakości (mniejsze zużycie pamięci) i dźwięków zewnętrznych w konfiguracji surround.

Livery Manager

Umożliwia dodanie malowania samolotu z pliku oraz usunięcie istniejących malowań.

Livery Downloader

Pobiera malowania samolotu z serwera PMDG.

Livery Downloader

Livery Downloader

Bardzo wygodna funkcja – umożliwia szybkie znalezienie i instalację interesującego mnie malowania. Do wyboru dziesiątki malowań dla każdej z wersji.

Dodanie nowego malowania wymaga jedynie kliknięcia „Download”.

Version

Sprawdza czy aktualnie zainstalowany produkt jest aktualny i pozwala go zaktualizować.

Kiedy usiądę za sterami?

Jak każdy niecierpliwy pilot – zainstalowałem 777, włączyłem FSX, wybrałem samolot (domyślnie zainstalowany jest jeden dla każdej wersji – w malowaniu PMDG) i już siedziałem w kokpicie. Konfiguracja, którą opisałem wyżej jest opcją – domyślnie samolot jest gotowy do użycia i można zacząć latać natychmiast.

Kokpit w następnym tekście. Zapraszam wkrótce.

777

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.