Samoloty do FSX

Zapraszam do mojego hangaru. Wysyłacie wiadomości z pytaniami o moje samoloty do Flight Simulatora X. Które warto kupić?, które pobrać za darmo? Zbliżają się święta i sezon prezentowy – więc krótkie podsumowanie tego co mam, miałem lub chciałbym mieć.

Tekst napisany w 2014 r. Wartość archiwalna – niektórymi opiniami nie należy się kierować. Inne nadal aktualne. A które są które – w tekście, który wkrótce się pojawi.
(luty 2019)

Avro RJ
Avro RJ

Chętnie napisałbym recenzję każdego samolotu, którym latałem w FSX. Na to jednak brakuje czasu, cierpliwości (do niektórych z tych maszyn naprawdę potrzeba sporo) lub zainteresowania – takim 767 po prostu mało latam i nie poznałem wszystkich jego cech na tyle, żeby wiarygodnie go opisać. Trzeba przyjąć jakąś kolejność – więc wypisuję tu samoloty alfabetycznie – według producentów (realnej maszyny) i modelu lub oznaczeń wojskowych (jest w tym trochę niekonsekwencji, ale wydaje mi się, że tak jest najbardziej przejrzyście). Listę „chciałbym / zamierzam / kiedyś będę miał” znajdziesz na końcu tekstu; listę recenzji, które opublikowałem, na początku wpisu.

 Recenzje

Mój hangar

Niektóre darmowe samoloty podpisałem nazwiskiem lub marką twórcy, inne opisałem jedynie jako „darmowe”. Nie wynika to z braku szacunku dla autorów, oddaje jedynie to czy jestem świadomy kto jest autorem, a dokładniej – czy autor jest dla mnie (czysto subiektywnie) marką, czy jeszcze nie. Zauważysz, że im bardziej lubię dodatek tym lepiej kojarzę autora. Pomijam tu samoloty, które mam nagrane tylko po to, żeby używać ich jako ruchu AI – tankowce powietrzne i radzieckie samoloty wojskowe, które wrzucam sobie do symulacji TackPackiem.

A-6 Intruder (Razbam)

Latam rzadko. Mam trochę sprzecznych uczuć – z jednej strony to bardzo fajna maszyna i za każdym razem jak trafię w sieci na jakieś urywki z Lotu Intrudera to wybieram go w następnym locie, żeby przekonać się, że ten w FSX jest równie zwrotny. Z mojego punktu widzenia minimalnie niedomaga jakoś graficzna – lubię mieć śliczny samolot, a ten jest tylko poprawny. Kokpit jest zdecydowanie zbyt płaski i nie dość „klikalny”. Dla mnie to taki samolot do zabawy. Dużo nim latam z widoku zewnętrznego. Nie zbadałem jeszcze wszystkich funkcji (a mam go już lata).

A-10 Thunderbolt II (IRIS)

Jeden z tych samolotów, które kupiłem w promocji za 5 dolarów i mam. Umiem o nim powiedzieć tylko tyle, że jest ładny. Od tygodnia mam TackPack – myślę, że ten dodatek obudzi moje zainteresowanie Guźcem (Warhog to nazwa używana przez pilotów). Opis rozwojowy.

An-2 (Sibwings)

Antonow An-2 (Sibwings)

Samolot bardzo fajny i bardzo dobrze zrobiony (nie licząc jakiś drobiazgów i dźwięku ADF, którego nie da się wyciszyć). O bugu z ADF dowiedziałem się z komentarzy pod moim screenem – nigdy nie użyłem. Latam rzadko, bo poruszanie się w tempie piechura nie całkiem mi odpowiada. Ale taka uroda An-2. Do lotów VFR jest świetny i polecam go.

Avro Vulcan (Iris)

Mam ambiwalentne uczucia. Zabawka. Po prostu zabawka. Wiele systemów działa jak chce – ze szczególnym uwzględnieniem alternatora, który nie działa w ogóle jeśli nie został włączony w innym samolocie lot wcześniej. Jeśli startujesz w trybie cold-and-dark to wszystko wróci do dark, jak tylko akumulatory się wyczerpią (alternator można uruchomić skrótem klawiszowym – pomimo wątku na forum IRIS nie raczył poprawić tego elementu ani dodać odpowiedniego zapisu w instrukcji). Zużycie paliwa zupełnie przypadkowe (ale to w samolotach IRIS w sumie standard). Z drugiej strony – fajnie wygląda. Lubię się nim czasem pobawić.

B-17 + AccuSim (A2A)

Rewelacja i absolutna doskonałość pomimo upływu lat od wydania. Samolot świetny, symulacja wiarygodna, czysta przyjemność. Zagrał główną rolę w moim poradniku przygotowania i wykonania lotu VFR. Niestety w samolotach z AccuSim nie można używać kompresji czasu, co nieco utrudnia pogodzenie dalekich lotów z pracą.

B-52 (Captain Sim)

B-52 z linii zabawkowej Captain Sim. Symulacja niektórych elementów jest ograniczona, ale na dobrą sprawę – nie spada jakoś szczególnie poniżej rynkowego standardu. Samolot tak niefunkcjonalny, że może przydać się jedynie miłośnikom wielkich bombowców (to ja) i miłośnikom dziwadeł (to ja). Krótko mówiąc – polecam. Dla samej frajdy opanowania tak nietypowej maszyny. Przy okazji zdziwisz się, że jednak całkiem sporo systemów jest symulowanych.

Avro RJ (Quality Wings)

BAe 146 / Avro RJ (Quality Wings)

Oceniłem go na 5 gwiazdek. Zajrzyj do recenzji. Warto!

Beech 17 Staggerwing (Alabeo)

Mam od jakiegoś czasu i latam z rzadka, ale to wina raczej Staggerwinga niż autorów, którzy zrobili przyjemny samolot – dla mnie jednak trochę zbyt wolny, a konkurencja w hangarze ogromna. Największy atut – wygląd.

Turbine Duke (RealAir)

Beechcraft Duke / Turbine Duke (Real Air)

Recenzując oceniłem Duke’a na 6 gwiazdek. Przeczytaj dlaczego.

(Duke 2.0 to następca recenzowanego Duke, Turbine Duke jeszcze nie ma wersji 2.0).

Boeing 377 – wersja Captain of the Ship (A2A)

Niesamowity samolot w rzeczywistości, a w FSX pod wieloma względami przełomowy. Jeśli szukasz samolotu pasażerskiego z przełomu lat 40. i 50. to będzie dobry wybór. Znajdziesz tu zaawansowaną symulację potężnych silników tłokowych i oddane wszystkie systemy samolotu włącznie z regulacją ciśnienia i temperatury w kabinie. Pasażerowie 377 reagują na to co robisz! Miałem lecieć nim dookoła świata tylko po dwóch odcinkach brakuje czasu na kolejne długie przeloty. Pierwszy opisałem tutaj – powinien dać pewien obraz tego jak się bawiłem.

Boeing 707 (Captain Sim)

Kolejna gratka dla miłośników klasycznych samolotów. Odrzutowiec, który zrewolucjonizował przewozy pasażerskie. W FSX mamy solidnie wykonany samolot, który obsługujemy skacząc między fotelem pilota i stanowiskiem inżyniera pokładowego. Cenię go, choć latam rzadko – słabo się nadaje na godzinne loty, a na długie mam mało czasu i jeśli już mam to 377 i B-17 wygrywają.

Boeing 767 (Captain Sim)

Trudno mi powiedzieć cokolwiek o tym samolocie poza tym, że jest moim benchmarkiem klatkożerności. Wymaga dobrego sprzętu. Kupiłem za $9,99 i odłożyłem na później. Dalej leży. Liczba wykonanych lotów (pomijając jakąś zabawę czy trening podejść) – 3, w tym ani jednego na dystansie transoceanicznym.

C-27j Spartan / Battlefield Airlifter (IRIS)

Bardzo fajny śmieć. To czy będzie dla Ciebie bardzo fajny czy śmieciowy zależy od preferencji i wymagań. Swego czasu polatałem nim trochę bawiąc się. Potem mi się znudziło, a liczba błędów, bugów i niedoróbek przeraża nawet w „nowej” wersji. Recenzja na 3 gwiazdki, ale to 3 gwiazdki z wielkimi zastrzeżeniami… z gwiazką. Zajrzyj też do tekstu „pierwsze wrażenia”.

C-130 Herkules (Captain Sim)

Recenzja na 4****. Dodatek ma już swoje lata, ale trzyma się nieźle. Latam często i nie tylko dlatego, że Herkulesy służą w Polskich Siłach Powietrznych. Jeśli chcesz polatać polskim – pobierz mój repaint.

Cessna 172 (A2A)

Zanim A2A wydało kolejne samoloty general aviation – niemal klasa dla siebie. Teraz klasa dla siebie i pojedynczych samolotów GA innych wydawców. Absolutna rewelacja pod każdym względem – od odwzorowania modelu lotu, przez tak dobrą symulacje systemów, że spokojnie można korzystać z realnych instrukcji i znaleźć wszystkie funkcje w FSX, aż po „hangar”, w którym samolot trzeba od czasu do czasu naprawić. O hangarze kiedyś pisałem. Recenzja pewnie też się pojawi za jakiś czas. Latam często. Opis rozwojowy.

Cessna 172N na pływakach (Carenado)

Dodatek tak stary, że w promocji świątecznej Carenado można go kupić w cenie lepszego piwa. W tej cenie relacja jakości (w sensie przyjemności używania) do ceny jest kosmiczna. Lubię tą Cessnę. Latam mało, ale czasem fajnie poskakać z jednego jeziorka na drugie. „For Fun”.

Cessna 185 Bush (Carenado)

Oceniłem ten samolot na 3***. Ale to zupełnie inne 3*** niż IRIS. Nie ma co się spodziewać zaawansowanej symulacji systemów, grafika ma swoje lata, ale… dalej z tej cessny korzystam! Jak na tak wolny samolot (pisałem już, że prędkość jest dla mnie poważnym ograniczeniem) – wyjątkowo często. W cenie, za jaką teraz ten dodatek można kupić (w promocji, a nawet bez) – warto.

Cessna 208B (Carenado)

Cessna 208B (Carenado)

Napisałem recenzję i oceniłem na 4****. Latam rzadko, ale zawsze jestem zadowolony. Rzadko, bo to dla mnie samolot trochę… pozbawiony osobowości. To nie wina Carenado, tylko Cessny. Z drugiej strony – to ma być zwykły „koń roboczy” i tym dokładnie jest. A ja lubię dziwadła. Obiektywnie oceniając – świetny samolot do „bush flying”. Jeśli lubisz Alaskę – „must have”.

CH-53 (Nemeth Designs)

Zainstalowałem i przeleciałem się raz, a potem zainstalowałem patche. I przestał działać. Przeinstalowałem i jeszcze raz instalowałem patche… i znów przestał działać. I nie chce mi się póki co do niego wracać.

Christen Eagle (IRIS)

Fajny samolocik akrobacyjny. Wygląda trochę niepoważnie, ale lata jak szalony. Lubię! Mój ulubiony samolot akrobacyjny w FSX.

Dassault Étendard (darmowy)

Latam rzadko, ale w moich eksperymentach z lotnictwem morskim zajmuje ważne miejsce. Darmowy więc warto spróbować.

Zobacz ten samolot »

Dassault Mirage 2000 (darmowy / niedostępny – Roland Laborie)

Trochę jak wyżej, ale bohater moich eksperymentów z francuskim lotnictwem wojskowym. Samolot ciekawy, ale przegrywa u mnie z amerykańskimi – przede wszystkim tym, że w amerykańskich nie muszę walczyć z niezrozumiałymi napisami. Dokumentacja też trudna. No i dla wielu ludzi niedostępny – strona Rolanda Laborie nie udostępnia go już.

Dassault Mirage III (darmowy)

Kolejny etap zabawy francuskim lotnictwem wojskowym. Co mi przypomina, że mam ochotę znów nim polatać, bo już jakiś czas minął od ostatniego lotu. Samolot wymagający. Lubię takie.

DC3 (JustFlight)

DC3 (Just Flight)

Legenda lotnictwa (wydany zresztą pod taką nazwą) w wersji user friendly. A trochę też „developer friendly” albo „easy”. Coś między zabawką a całkiem sensownym samolotem. Polatałem trochę, a potem znudził się. Nie wiem czy wrócę. DC3 ciągnie, ale ten dodatek… mniej. Czekam na jakiegoś innego DC3.

Twin Otter (Aerosoft)

DHC-6 Twin Otter (Aerosoft)

Miałem starego DHC-6 i byłem zadowolony. Po wydaniu wersji Extended jestem zachwycony. „Hot start” silników, pożary, najlepsza jaką spotkałem w FSX symulacja silnika turbośmigłowego… to nie jest samolot, w którym otwieramy przepustnicę i leci. Tu trzeba czegoś więcej. Uwielbiam. Nawet nie przeszkadza mi powolność. Zobacz go w moim filmie.

Diamond DA-40 (IRIS)

Kupiłem za $5. Wykonałem 2 loty.

Diamond DA-42 (IRIS)

Kupiłem za $5. Wykonałem 3 loty. Wróciłem do Twin Stara Eaglesoftu (patrz niżej).

Diamond DA-42 (Eaglesoft’s)

Jeden z moich pierwszych dodatków! I pierwsza próba pisania recenzji. Po szczegóły odsyłam tutaj na forum aztec.pl. Ma już swoje lata – czekam na zapowiedzianego DA42 Alabeo.

Discus (Aerosoft)

Discus – szybowiec (Aerosoft)

Fenomenalny szybowiec (jest też wersja motoszybowca w zestawie) Aerosoftu. Świetnie symulowany (miałem okazję latać podobnym w Szwajcarii). Czaruje dźwiękiem – to moim zdaniem najlepiej udźwiękowiony dodatek. Powstaje bardzo realne wrażenie przebywania w kabinie. Polecam!

Super Puma

Eurocopter AS 332 Super Puma (Nemeth Designs)

Działa nieźle, wygląda nieźle, ale są pewne ograniczenia. Nie działa autopilot i trymowanie, czyli akurat to, co w dużym helikopterze o sporym zasięgu ma spore znaczenie. Ja go sobie rozbudowałem o dodatek helitrim, który pozwala go wytrymować. Ale uważam, że takie cuda z płatnym dodatkiem nie powinny być potrzebne. Jeśli to o czymś świadczy to napiszę, że latam nim!

Eurocopter EC135 (Nemeth Designs)

Mam, ale latałem niewiele. Właściwie nie wiem czemu, bo ładne to. Opis rozwojowy.

F-14 Tomcat (Aerosoft)

F-14 (Aerosoft)

Latam od kilku dni i jestem zachwycony! Recenzja w ciągu 2 tygodni. Uzbrojenie działa – integruje się z TacPackiem.

F-14 (darmowy – Dino Cattaneo)

Latałem jakiś czas mając wcześniej płatnego F-14 od IRIS. Teraz wyleciał z hangaru na rzecz Aerosoftowego. Jeśli nie chcesz płacić – to jest bardzo dobry wybór. Jakość równa wielu płatnym. A od IRISowego wyższa. No i działa uzbrojenie (TacPack). W F-14 IRIS nie.

F-14 (IRIS)

Samolot ładnie wygląda (choć tu i ówdzie można się do czegoś przyczepić). Ale samoloty IRIS na ogół ładnie wyglądają. Lata… różnie. Niektóre parametry i systemy w normie, inne przypadkowe, zasięg / zużycie paliwa jak to w IRIS – developer wychodzi z założenia, że to detal nie godny uwagi. Od F-14 Dino Cattenero gorszy pod każdym względem i to zamyka moją rekomendację.

F-16D (IRIS)

Trochę jak F-14, ale jednak dużo później i to widać. Zużycie paliwa jak zwykle (w IRIS) totalnie z czapy. Systemy – różnie. Ster kierunku działa na przykład tylko przy wyciągniętym podwoziu. Jeśli szukasz samolotu bojowego – szukaj dalej. Jeśli szukasz czegoś do polatania… ciekawy wybór. Ja nim latam z prostego powodu – Polska nie posiada ani F-18, ani F-15 ani F-35. Posiada F-16, a na rynku są dwa i oba (drugi to F-16C Aerosoftu sprzed kilku lat) zbierają przeciętne recenzje. Główne zalety? Wygląd – jak zwykle w IRIS samolot jest bardzo ładny. Po integracji z vasFMC dobrze mi się nim lata na Vatsim.

F-35 Lightning II (darmowy – Dino Cattaneo)

W hangarze od niedawna, więc trudno mi coś powiedzieć konkretnego. Na pierwszy rzut oka bardzo ładny. Działa z TacPackiem. Recenzja jest niemal pewna, ale dopiero po nowym roku, może w lutym jak poznam ten samolot lepiej.

F9F Pahtner (Vertigo Studios)

F9F Panther (Vertigo Studios)

W hangarze nówka sztuka (choć to już prawie siedemdziesięciolatek). Pierwsze wrażenia pozytywne. Kokpit daje bardzo realistyczne wrażenie – świetnie dobrano materiały i tekstury. Lata przyjemnie i tak oceniając bez poważnych testów – podobnie do rzeczywistych, choć tu trzeba zrobić zastrzeżenie – jest zbyt wybaczający w ostrych zakrętach i trzyma się dzielnie w sytuacjach, kiedy samolot powinien przepadać. Jest uzbrojenie (natywne, bez możliwości powiązania z TacPackiem). Nie wypróbowałem. Podoba mi się ten samolot – będzie recenzja.

Fokker DR1 (darmowy – neoqb / Rise of Flight)

Promocyjna zabawka ze świata Rise of Flight w FSX. Znaczy nie zabawka tylko bardzo poważny myśliwiec, ale jak tu się nie uśmiechnąć jak na lotnisku stoi coś z trzema płatami i wysoko zadartym dziobem. Lata przyjemnie. Warto pobrać!

L-39 (Lotus)

L-39 Albatros (Lotus Sim)

Zacząłem kiedyś recenzję, ale przerwałem ją żeby przetestować parametry, które budziły moje wątpliwości – tak żeby nie dać 6 gwiazdek samolotowi, z którym coś jest nie tak. Nie tak mianowicie jest prędkość maksymalna na dużej wysokości i zasięg w długich przelotach (jedno i drugie mniejsze od oczekiwanych). Recenzję niedługo dokończę i wtedy dostanie 5*. Z zastrzeżeniem, że dwa parametry są nieco zaniżone, ale poza tym – mogę o tym samolocie mówić wyłącznie w superlatywach. Polecam!

Lear Jet (Xtreme Prototypes)

To była jakaś ekstra promocja, a screeny nie odstraszały. Kokpit jest bardzo płaski, a ja nie lubię płaskiego kokpitu. Latam z rzadka – czasem jak potrzebuję odrzutowiec biznesowy na screenach.

Lightning i Tu-95

Lightning (Aerosoft)

Nowa rzecz w hangarze i od razu zachwyt. Recenzja wkrótce, nie będę spoilerował. Pierwsze wrażenia opisałem tutaj.

P-47 Thunderbolt + AccuSim (A2A)

Recenzja z sześcioma gwiazdkami. Nic dodać, nic ująć.

P-51 (A2A)

P-51 Mustang + AccuSim (A2A)

Mustangi są dwa – cywilny i wojskowy. AccuSim do nich jest jeden wspólny. Wybór między cywilnym a wojskowym zależy od tego czasu właściwie szukasz. Jeśli szybkiego samolotu do przelotów – polecam wersję cywilną. Ma nowoczesnego autopilota i wyposażenie radionawigacyjne oraz GPSa. Wersja wojskowa się przyda jeśli chcesz latać dalej – pod cywilnego nie można podwiesić zewnętrznych zbiorników z paliwem. Wrażenia – to jest fantastyczny samolot! Uwielbiam nim latać, a po integracji z vasFMC świetnie nadaje się na Vatsim. Poza tym to A2A w najnowszym standardzie tej firmy, czyli mamy hangar, w którym samolot naprawiamy, konfigurator paliwa i ładunku (w tym płynów eksploatacyjnych i tlenu), awarie itp.

PC-9 (darmowy – IRIS)

Na tym samolocie uczyłem się latania w formacji i dalej go dobrze wspominam. Cieszy się moim poważaniem znacznie bardziej niż płatne dodatki tej firmy (ja za niego jeszcze płaciłem). Darmowy więc warto po prostu pobrać i wypróbować.

PBY Catalina (Aerosoft)

PBY Catalina (Aerosoft)

Narzekałem na powolność An-2? Ma godnego konkurenta w postaci tej łodzi latającej. To jedyny powód, dla którego nie latam nią częściej, bo poza tym Catalina jest rewelacyjnym samolotem. Dobra (bardzo dobra) jakość graficzna, piękny model i doskonałe oddanie właściwości pilotażowych. Minusem są tekstury normalnej, a nie wysokiej rozdzielczości, ale ten produkt ma już swoje lata. Z drugiej strony – nikt się nie pokusił o stworzenie tekstur HD – mnie te tekstury w zasadzie wystarczają. Dodatkowo konfigurator i checklisty w panelu 2D – typowe dla wielu samolotów Aerosoftu, ale myślę warto o tym wspomnieć.

Piper PA36 Pawnee (Alabeo)

Bardzo ładny, wręcz śliczny samolot rolniczy od Alabeo. Opryskiwanie pól można włączyć i bawić się w prace agrolotnicze. Po stronie mankamentów tylko jeden – nie działa mi „gauge” opryskiwacza. Widziałem opisy problemu w sieci, ale jeszcze nie miałem czasu się tym zająć – napiszę do supportu.

Piper Cub + AccuSim (A2A)

Wspaniały mały samolot od A2A. Produkt bardzo stary, ale dalej fantastycznie zrobiony. W tej klasie samolotów nie widziałem nic podobnego. Zobacz jak wygląda i jak lata (film).

Quest Kodiak (Lionheart Creations)

Quest Kodiak (Lionheart Creations)

Taka Cessna 208 trochę inaczej. Recenzowałem go jakiś czas temu – 4 gwiazdki.

Swordfish (darmowy – Flying Stations)

Samolot torpedowy Royal Navy. Jeden z moich ulubionych (realnie), więc obowiązkowy dodatek w FSX. Razem z lotniskowcami od Flying Stations tworzy bardzo ciekawy zestaw. Graficznie może nie stoi na poziomie moich dodatków płatnych, ale jeśli chcesz  spróbować swoich sił – pobierz i zainstaluj. Przeczytaj też tekst, który napisałem o Swordfishach.

Spitfire (A2A)

Spitfire + AccuSim (A2A)

Legenda lotnictwa została odpowiednio potraktowana. Samolot jest wybitny i jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak go wykonano. Uwielbiam nim latać – zastępuje mi samoloty GA w lotach VFR. Żebym nie powtarzał – przeczytaj co napisałem o pozostałych samolotach A2A – większość się pokrywa.

SPAD 17 (Vertigo Studios)

Dopiero zainstalowałem. Wygląda ładnie. To be continued.

SZD-30 Pirat (darmowy – Michał Puto)

Polecam! Recenzję znajdziesz tutaj.

T-6A (darmowy – IRIS)

Ten sam przypadek co PC-9 (T-6A to jest PC-9 tylko trochę przerobiony). Darmowy samolot IRIS, który traktuję poważniej i lubię bardziej niż ich płatne dodatki. I było tak jeszcze kiedy to był płatny (zapłaciłem, jak za większość IRISowych samolotów $5 – taką promocję kiedyś zrobili, stąd ich tyle mam). Warto / należy / powinno się go zainstalować. Świetny do treningów, tym bardziej, że w sieci można znaleźć realne instrukcje szkoleniowe dla dla T-6A.

T-45 Goshawk (darmowy – Dino Cattaneo)

Szkolny samolot U.S.Navy. Latałem mało, na tyle na ile go spróbowałem – podoba mi się. Jak polatam jeszcze trochę to napiszę co myślę.

Tiger Moth (darmowy – Ants Airplanes)

Stary samolot Anthony’ego Lyncha. Bardzo lubię!

Pobierz ze strony Ants Airplanes »

Vans RV-7 (Bay Tower Studio)

Vans RV-7 / RV-7A (Bay Tower Studio)

Uroczy mały samolocik. Rozbijam się nim ostatnio po różnych małych lotniskach i jestem bardzo zadowolony. Niedługo rozwinę ten opis lub napiszę recenzję.

Wilga (Aerosoft)

Wilga / PZL-104 (Aerosoft)

Kolejny samolot, który robi świetne wrażenie, a przegrywa u mnie niską prędkością. Przyznaję się szczerze – wolę Lightninga. Ale skoro jestem przy Wildze – to, że to jeden z nielicznych polskich akcentów w FSX to tylko dodatkowa zaleta, którą można złożyć na stercie innych. Samolot świetny graficznie. Ładnie lata. I obiecuję, że znajdę czas, żeby poznać go lepiej i napisać o nim więcej.

Zephyr (darmowy)

Zefirek. Francuski darmowy samolot, który wygląda przeciętnie, a lata ciekawie. Jeden z nielicznych w ogóle (a u darmowych to w ogóle ewenement), w których symulowane jest zjawisko pompażu. Przy okazji fajny łącznik między samolotami pokładowymi z czasów wojny (Swordfish) i późno-zimnowojennymi (F-14). Dla frankofilów – wprawka przed lotami na Etendardach.

Kupiłem, a pominąłem wyżej

Samoloty Abacus

Dostałem w pakiecie z programem tworzącym scenariusze lotów poszukiwawczo-ratowniczych. Programik jest fajny, samoloty dodane wraz z nim… nie. Domyślne w FSX w porównaniu z nimi są wybitne. Z drugiej strony – z fajnym programikiem za gorsze dostałem kilka samolotów… do rozważenia wśród innych low-costowych dodatków. Ja zrezygnowałem.

Samoloty CR1 (Aeronca, Beech 18, Ford Trimotor)

To już nie te czasy, żeby latać samolotem, który wygląda jak w czasach wczesnego FS9.

P-40 (darmowy – IRIS)

Mam P-47, Spitfire i P-51 z hangaru A2A. P-40 IRIS nie miał w tej konfrontacji żadnych szans (choć dałem za niego na próbę $5). Jeśli nie masz żadnych myśliwców z czasów drugiej wojny światowej – skorzystaj z tego, że ten jest darmowy i wygląda zdecydowanie lepiej niż większość dostępnych w serwisach z darmowymi samolotami.

Chciałbym / zamierzam / kiedyś będę miał

Kilka(naście / dziesiąt?) samolotów rozważam. Na liście wyżej nie znalazł się żaden samolot Milviz, PMDG. W obu przypadkach zastanawiam się nad jedną z kilku maszyn (w przypadku Milviz nad dowolną, w PMDG nad 737, 777 i JS4100, ale pewnie pierwszym nabytkiem będzie nowy 747 – i trzeba będzie znaleźć czas na długie loty…).

Nie wiem co o nim myśleć więc spokojnie rozważam F-104 Skunk Works.

Zastanawiam się również nad nowszymi samolotami Razbam, bo mój A-6 to jednak leciwy dodatek i nie oddaje poziomy tej firmy. Nie mam zdania o kupowaniu różnych „open beta”, ale Mirage Metal2Mesh kusi. Carenado ma tyle samolotów, że aż trudno się zdecydować na jakiś – właśnie przeglądam listę dodatków w promocji i nie wiem – Cessna 337 czy King Air…

I jak tu znaleźć czas na to wszystko?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.