FTX Global openLC Europe – ORBX – recenzja (5*)

openLC Europe jest świetnym dodatkiem, który eliminuje jeden z największych problemów FSXa – powtarzalne tekstury. Dodatkowo urozmaica wygląd Europy i dodaje brakujące miasta. Lubię!

Za i przeciw

Co lubię w openLC Europe

  • rozwiązanie problemu powtarzalnej tekstury ziemi
  • dobrze dopasowane rozmieszczenie miast
  • podział Europy na regiony
  • wiarygodny teren
  • nowe tekstury terenu

Czego nie lubię?

  • wolniejszego ładowania tekstur niż wcześniej

Co można by poprawić?

  • niektóre tereny miejskie (małe miasta)

ORBX FTX Global openLC Europe

Co to za dodatek?

  • landclass całej Europy (i Turcji);
  • nowe tekstury (sezonowe);
  • oświetlenie 3d
  • fotoscenerię Wezuwiusza

Landclass?

Landclass to definicja rodzaju terenu. Każde miejsce we FSX (i w P3D) pokryte jest teksturą odpowiednio do tej definicji (w sumie rodzajów terenu jest ok 150). Krótko mówiąc – landclass mówi programowi, czy w danym miejscu ułożyć teksturę pola, pustyni czy miasta.

To ostatnie wydaje mi się szczególnie ważne nawigacyjnie – największą zaletą openLC jaką zauważyłem jest dodanie miast, których w domyślnym FSX brakuje, oraz poprawienie kształtu i wielkości miast, które są. To pozwala znacznie lepiej orientować się w pozycji.

Tekstury

Nowe tekstury oznaczają, że tereny Europy po zainstalowaniu tego dodatku będą wyglądały jeszcze ładniej (a przede wszystkim bardziej realistycznie) niż po zainstalowaniu FTX Global Base.

Zakup i instalacja

Podobnie jak inne niedawno wydane produkty ORBX – i ten sprzedawany jest przez FlightSimStore, do którego przekierowuje strona produktu. openLC Europe kosztuje 39.95 dolarów australijskich czyli ok. 115zł (po kursie z listopada 2015).

Instalacja wygląda tak jak w innych produktach ORBX – należy podać numer zamówienia, datę zamówienia i klucz produktu. Dalsza instalacja przebiegnie automatycznie – openLC zostanie również automatycznie dodany do Scenery Library.

Wymaga FTX Global Base

openLC Europe będzie w pełni poprawnie działał tylko jeśli wcześniej zostanie zainstalowany FTX Global Base.

Wrażenia

Jak zmieni się FSX po zainstalowaniu openLC? Najważniejszą zmianą, którą widzę jest odejście od powtarzalnego układu tekstury na ziemi. Same tekstury też się zmieniły – choć tu wrażenie nie jest tak intensywne – jednak daje się silniej zauważyć podział regionalny Europy i bardziej realistyczne tekstury – jakby dopasowane do europejskich warunków – choć też „o tyle, o ile” – jak zawsze ze sceneriami typu landclass.

(Nie)powtarzalność tekstur (6******)

To chyba największa zaleta tego dodatku. Po instalacji FTX Global miałem już wrażenie, że powtarzalność tekstur ziemi się zmniejszyła – pewnie za sprawą ciekawszych tekstur. Ale teraz efekt ten jest znacznie silniejszy. Wszędzie tam, gdzie do tej pory doskwierał mi nudny układ tekstury, która powtarzała się raz po raz – aż po horyzont nagle, teraz widzę zmienny krajobraz. Efekt jest fenomenalny!

Regionalizacja (5*****)

Gdyby ktoś uruchomił mi lot w FSX i nie powiedział gdzie jestem – prawie na pewno bym nie zgadł. Polska potrafiła być pustynią, ewentualnie sawanną i od Hiszpanii różniła się co najwyżej ilością lasów (ale też niespecjalnie).

Zgodnie z opisem – openLC zawiera 9 regionów.

Dygresja: W sumie jest 10 folderów w scenery library – nie wiem czy to oznacza, że Islandia (podzielona na 2 foldery) to pojedynczy region czy dwa oddzielne.

I te regiony widać! Nie ma żadnego podobieństwa między Polską a Hiszpanią. Szwecja wyglądaj zupełnie inaczej niż Niemcy.

Należy jednak pamiętać, że to jest dodatek „wielkoobszarowy”. Start z lotnisk Drzewiecki Design (otoczonych fotoscenerią) pokazuje, że te tekstury jednak różnią się od terenu, który reprezentują.

Świat „kompletny” (5*****)

Tu zaznaczę na początku, że nie wiem jaka jest mechanika działania FSXa w tym zakresie, opisuję jedynie wrażenia z lotów.

Mam silne wrażenie „kompletności” tej scenerii, którą teraz mam. Przede wszystkim kwestia rozmieszczenia autogenu roślinnego i domów wydaje się dopracowana (to jest efekt FTX Global, ale jakoś nad Europą to bardziej to widać). Drzewa rosną tam gdzie powinny. Budynki stoją gęsto i pojawiły się nowe układy urbanistyczne. Loty nisko nad ziemią są po prostu przyjemniejsze.

Walory nawigacyjne (4****)

To co dla mnie najważniejsze – czyli jak się nad tym nawiguje. Porównam to do dwóch linii produktowych – fotoscenerii i scenerii regionalnych FTX. Nad żadnym z wymienionych rodzajów scenerii nie mam żadnych problemów z nawigacją wzrokową. I fotoscenerie i regionalne FTXy otrzymałyby ode mnie w tej kategorii 5*. openLC, nawet z Vectorem nie jest tym samym co FTX Norway i podobne scenerie. Ale dużo mu nie brakuje.

Zrobiłem kilka lotów testowych na małej wysokości. Najbardziej interesowały mnie miasta – czy pojawią się tam, gdzie wyznaczyłem punkty zwrotne i czy będą miały odpowiedni kształt. Pojawiają się – tu bez pudła. Z kształtem… bywa lepiej i gorzej. To mnie nie dziwi – kształt z mapy nie zawsze potrafię rozpoznać w fotoscenerii – więc trzeba dopuszczać pewną dowolność… ale tu jest trochę większa.

Podsumowując – do lotów VFR ta sceneria się przydaje. W porównaniu z „gołym” FSXem zmienia bardzo, bardzo wiele. Ale nie jest idealna – w poszukiwaniu ideałów trzeba sięgnąć po bardziej wyspecjalizowany produkt.

Wydajność (to skomplikowane)

Tym razem bez oceny, bo ta nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chodzi o wydajność w rozumieniu klatkowania – nie widzę żadnego problemu.

Problemy pojawiają się w zakresie wczytywania scenerii – przy dużym obciążeniu dysku pojawiają się rozmycia i nieostrości. Im większa prędkość – tym gorzej. Zrobiłem test z FTX Global openLC zainstalowanym na dysku systemowym, który obsługiwał system, FSX, program pogodowy, działającą przeglądarkę. W normalnym użyciu – widziałem nieduże rozmycie podczas zniżania samolotem pasażerskim. Prędkość lotu na małym pułapie ograniczona była do 320 węzłów. Jeśli uruchomiłem film (dalsze obciążenie dysku) – rozmycia stały się nieznośne, a odrzutowce wojskowe – nieużyteczne.

Standardowo trzymam tekstury FSXa na innym dysku – dzięki temu efekt rozmycia tekstury przy zniżaniu występuje rzadko i w stopniu minimalnym. Akceptowalna prędkość lotu odrzutowców na małej wysokości to 400 węzłów – czasem nieco szybciej. To spory spadek w porównaniu z domyślnym FSXem (nigdy nie miałem żadnych rozmyć przy lądowaniu, a samoloty wojskowe mogą przy mojej konfiguracji latać 600w). Oczywiście wszystkie te wartości odpowiadają jedynie mojej konfiguracji i moim warunkom testowym – czyli to loty PMDG 777 lub F-14 (Aerosoft), bądź Mirage 2000 (Metal2Mesh), przy raczej wyżyłowanych ustawieniach.

Muszę też wspomnieć, że openLC według moich spostrzeżeń dodatkowo obciąża VAS (zresztą podobnie jak bazowy Global – choć w większym stopniu). O ile FSX:SE wyeliminował u mnie część problemów z błędami OOM to znów się niebezpiecznie do nich zbliżam. Oczywiście pomaga tu lekkie odjęcie ustawień, które mam wyżyłowane.

Podsumowanie (5*****)

openLC Europe jest świetnym dodatkiem, który eliminuje jeden z największych problemów FSXa – powtarzalne tekstury ziemi. Poprawia też realizm scenerii pozwalając na bardziej sprawną nawigację wzrokową. Dla mnie – „must have” nad Europą.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.