Scenerie dla Prepar3d (P3D)

Jak wybrać dobrą scenerię dla P3D? Poradnik zakupowy – na co zwracać uwagę szukając scenerii, którym developerom ufam i jak złożyć dobry zestaw do swojego symulatora?

Innsbruck (ORBX)

Jakie scenerie kupić? Z lotniskami nie ma problemu – według potrzeb. Ale już ze sceneriami regionalnymi i miejskimi jest kłopot – co zawierają, a czego nie? Co to są scenerie landclass, vector i mesh? To wyjaśniam w drugiej części tego artykułu. Pierwszą część kieruję do osób, które mają już ogólne doświadczenie z dodatkami do symulatorów (FSX i P3D). Jeśli dopiero zaczynasz poznawać ten świat – zerknij na ostatnie dwie części tego tekstu, a potem wróć do początku.

Mój punkt widzenia

Zanim poznasz moje rekomendacje – chciałbym wyjaśnić skąd się wzięły. Jeśli napiszę gdzieś „lubię” lub „rekomenduję”, to możesz to odczytać jako „używam chętnie i często”. Jeśli napiszę „nie znam” to możliwości są dwie – nie znam, bo akurat dana firma robi lotniska, które mnie nigdy nie skusiły lub nie znam, bo firma tak przedstawia swoje produkty, że nie chcę ryzykować zakupu. W poradniku zakupowym przedstawię kryteria, którymi kieruję się podejmując decyzję.

Na moją pozytywną opinię o scenerii mają wpływ czynniki leżące poza samą scenerią – historia aktualizacji, jakość wsparcia technicznego (o ile mam wiedzę w tym zakresie), a także położenie scenerii w świecie, który można stworzyć w symulatorze.

Otoczenie scenerii jest często czynnikiem decydującym o rezygnacji z potencjalnie ciekawego produktu. Przykładowo – nie kupię małego lotniska VFR w środku Afryki wiedząc, że nie będę miał gdzie latać VFR w okolicy. To powoduje, że niektórych developerów pominąłem. Z drugiej strony – to też premia dla developerów, którzy tworzą nie tylko pojedyncze produkty, ale dbają o wzajemną relację między produktami. Ten czynnik będzie miał większe znaczenie w przypadku lotnisk lokalnych (np. małych lotnisk w Danii i Norwegii), a mniejsze kiedy chodzi o wielkie międzynarodowe porty lotnicze (np. Hong Kong).

Tekst opiera się na testach i wykorzystaniu około 130 płatnych scenerii we Flight Simulator X (dawniej) i Prepar3d v4 (obecnie). Aktualnie w moim P3D mam zainstalowanych około 70 scenerii.

Okęcie, a w tle Warszawa (Drzewiecki Design)

Najczęściej korzystam z…

Celowo powołuję się na częstość, a nie ocenę jakości, choć wszystkie znane mi lotniska poniższych developerów mieszczą się w przedziale od dobrych do świetnych. Przyjąłem kolejność alfabetyczną.

  • 29Palms (wraz z Captain7)
  • Drzewiecki Design
  • Fly Tampa
  • ORBX
  • Vidan Design

Powyższych developerów polecam gorąco – nie zawiodłem się na żadnym produkcie dla P3D i z każdego, który mam lub miałem, korzystałem chętnie. Szerzej o developerach – nieco dalej.

Wśród developerów, z których scenerii korzystam rzadziej, ale których cenię są:

  • Aerosoft
  • Flightbeam
  • UK2000

Na listach powyżej pominąłem firmy, z których mam pojedyncze dodatki. Nie chciałbym jednak pomijać ich w tej części, więc muszę jeszcze wymienić FSAddon – autorów Tongass Fjords, Turbulent Designs – autorów rewelacyjnej modyfikacji drzew (TerraFlora), iBlueYonder – lotnisko, z którego ich znam znajduje się obecnie w dystrybucji ORBX, Pacific Island Sim – z czterech ich scenerii korzystałem przed laty.

Moje rekomendacje

Opisy developerów będą podzielone na tych, których znam dobrze (w kolejności alfabetycznej) i tych, o których mogę się wypowiedzieć (w kolejnej części – również alfabetycznie).

29Palms (+Captain7)

Ekipa 29Palms to od lat jedni z moich ulubionych developerów. Samos, Skiathos (wydane pod marką Aerosoftu) i Sumburgh (wydane przez ORBX) dostały 5*. Twentynine Palms – sześć. Recenzja Norymbergi nie jest jeszcze gotowa, ale już teraz nie mam wątpliwości, że to kolejna świetna sceneria. Norymbergę 29Palms realizowało wraz z innym niemieckim developerem – Captain7. Wcześniej obie firmy wspólnie wydały Magdeburg, który też oceniłem wysoko (5*). Lubię za staranność, dbałość o detale i świetne oddanie charakteru lotnisk, za które obaj developerzy się zabierają.

Scenerie są regularnie aktualizowane.

Samos (29 Palms)

Aerosoft

Developer, wydawca i dystrybutor produktów do symulatorów. Co ma zalety i wady. Zaplecze dużej firmy gwarantuje wysoką jakość produktów. Z drugiej strony strony – produkty tworzone przez często zupełnie niezależne zespoły nie pozwalają mówić o jakiejś charakterystycznej jakości – jest dobrze lub bardzo dobrze, a czasem świetnie. Niestety kilka starszych produktów, które miałem, nie zostało oficjalnie zaktualizowanych dla P3Dv4.

Wśród scenerii Aerosoftu moją ulubioną jest Skiathos (realizowany przez developerów obecnie tworzących pod marką 29Palms). Lubię Kilimanjaro i Tromso. Aspen jest niezłe. Porty lotnicze, których nie mam, zbierają na ogół dobre recenzje. Kiedy szukam dużych lotnisk – przeglądam ofertę Aerosoftu.

Aspen (Aerosoft)

Drzewiecki Design

Developer, którego koncepcja nie kończy się na ogrodzeniu lotniska. Drzewiecki Design od początku działalności konsekwentnie rozwija spójne środowisko symulacji. Najpierw w Polsce (trzy zestawy lotnisk regionalnych serii Polish Airports, plus Kraków i Warszawa), a teraz w USA, gdzie stworzył Nowy Jork – scenerię miasta i dwa zestawy po kilka lotnisk każdy oraz Seattle – tu również osobno miasto i zestaw kilku lotnisk. To ucieszy i tych, którzy latają nisko i powoli, i tych którzy odlatując 747 z Nowego Jorku chcieliby zobaczyć panoramę Manhattanu.

Nieco obok tych kompletnych środowisk Drzewiecki Design opublikował lotniska Moskwy, Kiszyniowa, Baku i Tallin (wraz z miastem) oraz miasta – Miami oraz Waszyngton. W tych ostatnich sceneriach lotniska są dostarczone w wersji uproszczonej.

Wiodące scenerie są regularnie aktualizowane – developer nie tylko poprawia błędy, ale w kolejnych wersjach zmienia układ pasów i dróg kołowania – odpowiednio do zmian zachodzących w rzeczywistości.

Seattle (Drzewiecki Design)

Flightbeam Studios

Developer wielkich portów lotniczych. Flight Beam znam z Phoenix i San Francisco. W obu przypadkach z trudnego zadania przeniesienia ogromnego lotniska do symulatora developer wywiązał się doskonale. W ofercie również Portland (wspólna realizacja z iBlueYonder), Minneapolis, Denver i Washington Dulles.

San Francisco (Flightbeam)

Fly Tampa

Kolejny w zestawieniu developer wielkich lotnisk. Grenadyny i dwa małe lotniska dołączone do scenerii St. Maarten potraktuję jako wyjątek. Korzystam z Amsterdamu (często i chętnie), St. Maarten (czasami) i posiadam Kai Tak (niemal nie korzystam, bo nie mam gdzie latać w pobliżu, a rzadko znajduję czas na bardzo długie loty). Wysoka jakość, zoptymalizowane scenerie i świetna atmosfera wykonywanych lokalizacji.

Hong Kong – Kai Tak (FlyTampa)

FS Addon

Wspominam ze względu na jeden dodatek do FSX (działa w P3D po męczącej, w dużej mierze ręcznej instalacji). Tongass Fjords to dodatek obszarowy podobny do regionów ORBX. Latam tam często, choć ze względu na brak płatnych scenerii lotnisk – raczej przelatuję nad niż zatrzymuję się. Ale dla pilotów praktykujących bush flying – dodatek niemal obowiązkowy, tym bardziej że wspierany przez aktywną społeczność RTMMdostarczającą darmowe lądowiska.

iBlueYonder

Bill Womack jest jednym z najbardziej znanych developerów dodatków dla FSX i P3D. Chętnie latam do Nantucket, które kupiłem, kiedy jeszcze było sprzedawane pod marką iBlueYonder. Obecnie ten produkt, podobnie jak inne, można kupić w dystrybucji ORBX. Wyjątkiem jest Portland – zrealizowane z Flightbeam i dostępne w sklepie tej firmy.

Wcześniejsze scenerie Billa Womacka były wydane pod szyldem ORBX: Siletz Bay, Cushman Meadows, Stark’s Twin Oaks Airpark.

Nantucket (iBlueYonder / ORBX)

ORBX

Developer, który przekształcił zupełnie moje doświadczenie używania symulatora.

Szczególnie cenię dbałość o zapewnienie spójnego doświadczenia – przykładowo dla Pacific Northwest wydano kilkanaście małych lotnisk, co czyni latanie w tym regionie szczególnie atrakcyjnym. Podobnie, choć z różnym natężeniem, realizowane są inne regiony.

Global

Autorzy dodatków globalnych – Global Base, Vector i openLC (tu „tylko” kontynenty). O tych dodatkach przeczytasz więcej w przewodniku po dodatkach ORBX. Moim zdaniem – must have.

Regiony

Oprócz dodatków globalnych ORBX tworzy dodatki regionalne – obejmują kraj (np. Norwegia) lub duży region (Południowa Alaska, Pacific Northwest, itd). Regiony zawierają scenerię danego obszaru, wraz z autogenem, danymi wektorowymi, wysokiej jakości landclassem i obiektami charakterystycznymi. Możesz o nich przeczytać w recenzjach:

Północne Niemcy (ORBX)

Najnowszą linią scenerii regionalnych jest True Earth – fotosceneria zastępuje landclass, poza tym dziedziczą zalety dawnych regionów. Niedawno recenzowałem Holandię – True Earth Netherlands.

True Earth Netherlands (ORBX)

Lotniska

ORBX to również (a może przede wszystkim) developer lotnisk, których obecnie ma w ofercie ponad sto. Licząc tylko płatne, w momencie publikacji tego tekstu: 27 w Europie, 75 w Ameryce Północnej, 30 w Australii, Nowej Zelandii i Oceanii.

Od początku działalności znakiem firmowym ORBX były lotniska małe i bardzo małe – na tym rynku developer nie ma konkurencji, która stworzyłaby podobną ich liczbę. Od dłuższego czasu publikuje również większe lotniska (m.in. Innsbruck, Dubrownik) i wielkie porty lotnicze (np. Sztokholm – Arlanda).

Pomimo pracy nad wieloma sceneriami ORBX prezentuje zaskakująco równy (i bardzo wysoki) poziom techniczny i estetyczny.

11S – Sekiu (ORBX)

Aktualizacje

Scenerie ORBX – również te najstarsze – są aktualizowane do najnowszej wersji symulatora.

Pacific Island Sim

Jeśli szukacie dodatków z obszaru Pacyfiku – to dobry adres. W ofercie lotniska między innymi na Filipinach, w Japonii, Korei, Chinach, na Tajwanie i na Wyspach Cooka.

Developer, z którego scenerii nie korzystałem już od lat, ale mam bardzo dobre wspomnienia z Atolls of Tuvalu i małych lotnisk na Nowej Gwinei i Nowej Brytanii.

Jeśli się zdecyduję rozbudować obszar Pacyfiku w moim P3D – na pewno zajrzę do nich.

Turbulent Designs

Developer, który część produktów wydał pod marką ORBX, część samodzielnie. Korzystam z TerraFlory i jestem tym dodatkiem zachwycony – jakość drzew zmieniła się radykalnie dzięki podniesieniu rozdzielczości i jakości tekstur.

Drzewa z dodatku Terra Flora (Turbulent Designs)

UK2000

Jak sama nazwa wskazuje – developer brytyjski. 28 portów lotniczych na terenie Zjednoczonego Królestwa i niezliczone małe lotniska (ponad 200) w trzech pakietach VFR. Niezwykła konsekwencja i rewelacyjne dostosowanie obszaru Wielkiej Brytanii w świecie symulacji. Doceniam taką konsekwencję.

Vidan Design

Dania w Prepar3d. Vidan Design oferuje cztery porty lotnicze (Sonderborg, Bilund, Aalborg, Bornholm) i małe duńskie lotniska aeroklubowe i prywatne (jedenaście) oraz fotoscenerie (z autogenem) północnej Jutlandii i Zealandii.

Kameralne duńskie lotniska Vidan Design są jednymi z najczęściej przeze mnie odwiedzanych w P3D (a wcześniej w FSX). Lubię ich charakter i bardzo stabilny, wysoki poziom.

Nordborg (Vidan Design)

Duże marki znane na rynku

Ta część obejmuje developerów, z których produktów korzystałem lub nie (jeśli nie zaznaczam tego wyraźnie – należy uznać, że opieram się na ofercie, a nie na doświadczeniu z produktem).

Digital Design

Scenerie dobrze oceniane – mam Petersburg, ale odwiedzam rzadko. W sklepie odstraszają mnie screenshoty bez anti-aliasingu.

Flight1

Duże wydawnictwo i dystrybutor. Najbardziej znaną scenerią jest dodatek obszarowy Ultimate Terrain X – połączenie scenerii vectorowej i landclass dla określonego obszaru (np. Europy). Moim wyborem są odpowiednie programy ORBX.

Ground Environment X – odpowiednik Global Base, ale o ograniczonym zasięgu. Moim zdaniem – ciekawy wybór do momentu kiedy ORBX wydał Global Base. Teraz już nie.

Fly Wonderful Islands

Kilka scenerii Wysp Kanaryjskich. Rozważałem w promocji, ale niskiej jakości screenshoty nie przekonały mnie o jakości scenerii. Pomimo niskich cen – nie kupiłem.

France VFR

Francuskie scenerie VFR. Sądząc ze screnshotów i opinii użytkowników – dobre, bardzo dobre lub znakomite. Plus lotniska do nich – raczej poprawione lotniska niż pełnoprawne scenerie lotnisk. Niestety skompletowanie większego regionu wymaga kosmicznych nakładów finansowych. Cena za jeden departament to od ok. 20 do 40 Euro. Podziękuję.

FSDG

Prawdopodobnie Brema będzie pierwszym ich lotniskiem, które kupię.

FS Dream Team (fsdt)

Mi znani jako developer dodatku Ground Services X (wypychanie, boarding, itp). Developer wydał również kilka scenerii. Generalnie – im nowsze tym lepsze, ale screenshoty mnie do żadnej nie przekonały.

ImagineSim

Rozważam Singapur.

JustSim

Jeden z tych developerów, którzy nie wierzą w anty-aliasing na screenshotach. W tej sposób trudno mnie zachęcić.

Latin VFR

Lotniska amerykańskie (pomimo nazwy developer nie ogranicza się do Ameryki Łacińskiej). Jestem coraz bliższy wypróbowania jednego z nich.

MagMexico

Ten developer również nie wierzy w anti-aliasing i wysokiej jakości screenshoty produktów w ofercie.

MegaSceneryEarth

Developer fotoscenerii pozbawionych autogenu. Niektóre bardzo ładne (USA), inne gorsze (Szwajcaria) – zależnie od zdjęć, jakie były dostępne dla danego obszaru. Recenzowałem Belgię.

Jeśli produkt jest sprzedawany w promocji 50% – można rozważyć. Za pełną cenę – zdecydowanie nie.

MK Studios

O MK Studios pisałem lata temu w przewodniku po Polsce. Wtedy korzystałem z darmowej Warszawy tego developera. Obecnie tworzą dla Aerosoftu i samodzielnie. Rozważam.

Pilot’s

Developer znany przede wszystkim z meshu (FS Global Ultimate) produkuje również lotniska. Muszę któreś kupić.

Taxi2Gate

Sporo ciekawych lotnisk. Jeszcze żadne mnie nie przekonało, ale kilka mam na liście zakupowej.

TropicalSim

Scenerie lotnisk w Ameryce Łacińskiej, na Azorach i kilka w Europie. Rozważam – szczególnie nowsze realizacje.

Poradnik zakupowy – jak kupować, żeby nie żałować?

Patrz na screenshoty

Są ujęcia lepsze i gorsze, ale jeśli widzisz słabe screeny to nie spodziewaj się fajerwerków. W kilku przypadkach zwracałem uwagę na brak anty aliasingu. Nie spodziewam się fantastycznej jakości tekstur, jeśli developer nie przykłada wagi nawet do zdjęcia produktowego.

Skagit (ORBX)

Czytaj recenzje – ale ostrożnie

Zaglądaj na wiarygodne strony z recenzjami. Ja zaglądam na FS Elite i Mutley’s Hangar. Nie każdej recenzji ufam (choć problemy dotyczą przede wszystkim samolotów), ale jeśli te dwie strony potwierdzają, że sceneria jest dobra, to jest spora szansa, że właśnie taka będzie.

Oczywiście polecam również recenzje tutaj.

Kiruna (ORBX)

Oglądaj video z lotów

Screenshoty i promocyjne video to zawsze wybór ujęć. Pokazuje się to, co wygląda najlepiej. Co innego z filmami z lotów, szczególnie z filmami nagrywanymi na żywo. Tu trudno coś ominąć i w takich video bezlitośnie wychodzą ewentualne niedociągnięcia.

Sprawdzaj wersję symulatora

Dawniej problem pomijalny, wraz z rozwojem P3D krytyczny. Kupując scenerię sprawdzaj, czy jest kompatybilna z aktualną wersją P3D. Niestety developerzy nie aktualizowali części produktów do P3Dv4.

Czytaj opisy produktu

Zasięg i obszar. Czy sceneria obejmuje lotnisko, czy lotnisko i przyległe miasto. A może obejmuje miasto, a lotnisko tylko minimalnie poprawia? Sugerowanie, żeby przed zakupem przeczytać opis brzmi jak truizm, ale doświadczenie podpowiada, że niedokładna lektura powodowała niezadowolenie licznych klientów.

Arlanda (ORBX)

Czekaj na promocje

Z kilkoma wyjątkami (FlyTampa na przykład) większość developerów regularnie sprzedaje swoje scenerie w obniżonej cenie. 50% można urwać z ceny dodatków ORBX, 30 lub 50% – Drzewiecki Design. Aerosoft obniża ceny o 10%, czasem nieco więcej. Warto poczekać. Typowy okres promocyjny to święta (Wielkanoc, Boże Narodzenie), czarny piątek i lato.

Kupuj bezpośrednio od developera (jeśli jest taka możliwość)

Mam trzy powody by kupować produkt bezpośrednio u developera.

Kupując u developera przekazujesz pieniądze bezpośrednio do firmy, która rozwija dodatki. Nie skreślam znaczenia Simmarketu dla rozwoju firm sprzedających dodatki, ale wolę, by moje 20 czy 30 Euro trafiło w całości do twórcy. Prowizja Simmarket to 35 lub 25%.

Kupując u developera mam pewność aktualizacji. Sklepy internetowe regularnie spóźniały się z wdrażaniem aktualizacji przekazywanych przez developerów. Dodatkowo – jeśli kanały dystrybucji zmieniają się – mogą pojawić się inne problemy. Nantucket iBlueYonder kupiłem w PC Aviator Store. Obecnie produkt znajduje się w dystrybucji ORBX. Przeniesienie produktu do ORBX wymaga działania Just Flight – dystrybutora, który umieścił produkt w PC Aviator Store. Support tego ostatniego przekazał prośbę o podjęcie odpowiedniego działania. Just Flight od dłuższego czasu milczy w tej sprawie…

Sklep może zniknąć. Po fatalnym spektaklu znikania FlightSimStore, z którym developerzy stracili kontakt (i wpływy ze sprzedaży) trudno powiedzieć co się będzie działo z produktami tam przechowywanymi. Tym, którzy szukają produktów FSS zdecydowanie odradzam. Status kilkudziesięciu produktów, które tam mam jest mi nieznany. Na szczęście od dłuższego czasu kupuje przeważnie u developerów, więc realnie problem dotyczy nielicznych produktów, które kupiłem na tyle niedawno, że jeszcze są interesujące.

W przypadku sklepów polecam w tej chwili następujące:

Scenerie dla Prepar3d (P3D) i FSX

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tymi platformami – poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie jakie produkty są dostępne.

Mesh

Mesh, czyli siatka wysokościowa. Poprawia jakość terenu w symulatorze, zwiększając precyzję odwzorowania wysokości. Dodatki szczególnie przydatne w górach. Na rynku jest bardzo dobry darmowy mesh dla całego świata – FreeMeshX. Konkurencją dla niego jest mesh Pilot’s FS Global Ultimate.

Więcej o meshu możesz przeczytać w tekście Mesh – rozdzielczość, LOD – o co właściwie chodzi?

Tekstury globalne lub regionalne

Kilka darmowych dodatków podmienia niektóre tekstury na obszarze wybranych regionów, ale aktualnie wiodącym dodatkiem zmieniającym tekstury na całym świecie jest ORBX Global Base (przeczytaj recenzję). Dodatek zmienia również autogen i radykalnie odmienia świat P3D (i FSX).

Dodatki wektorowe

Scenerie wektorowe zawierają następujące elementy:

  • rzeki i jeziora
  • drogi
  • linie kolejowe
  • linie brzegowe
  • lasy
  • linie energetyczne
  • mosty

Polecam scenerię wektorową o globalnym zasięgu – ORBX Global Vector (przeczytaj recenzję).

Landclass

Landclass to definicja rodzaju terenu. Każde miejsce we FSX (i w P3D) pokryte jest teksturą odpowiednio do tej definicji (w sumie rodzajów terenu jest ok 150). Krótko mówiąc – landclass mówi programowi, czy w danym miejscu ułożyć teksturę pola, pustyni czy miasta.

Powyższy tekst pochodzi z recenzji openLC – dodatku typu Landclass dla Europy (dostępny jest również dla Ameryki Północnej i oddzielnie dla Południowej, a wkrótce pojawi się taki sam produkt dla Afryki).

ORBX Global + Vector + openLC

Moim zdaniem pakiet Global + Vector + openLC jest obecnie dobrym pakietem startowym, który zmienia dość prymitywną scenerię domyślną w P3D (sięgającą korzeniami scenerii Flight Simulatora X wykonanej przed 2006) na scenerię, która jest adekwatna do warunków drugiej dekady XXI wieku.

Więcej o tych sceneriach przeczytasz w przewodniku po produktach ORBX.

Scenerie regionalne

Scenerie regionalne można podzielić na kilka rodzajów. Duże regiony, zawierające scenerię opartą o landclass i dane wektorowe (wyższej jakości niż w dodatkach Vector i openLC) produkuje ORBX. Ta sama firma w ramach serii True Earth wypuszcza obecnie kolejne regiony, w których landclass zastąpiły zdjęcia satelitarne (co zdecydowanie poprawia wrażenia).

Pacific Northwest (ORBX)

Scenerie wielkoobszarowe oparte na zdjęciach satelitarnych publikują również inni developerzy – np. MegasceneryEarth. Niestety scenerie te pozbawione są w większości autogenu – latamy nad płaskim zdjęciem satelitarnym terenu. Choć tu są wyjątki – dla Austrii i Szwajcarii dwie firmy wydały fotoscenerie z autogenem i obiektami charakterystycznymi (podobne do dodatku True Earth).

Scenerie mniejszych regionów, często oparte o zdjęcia satelitarne i wypełnione trójwymiarowymi obiektami wydają inni developerzy. Vidan Design opublikował takie scenerie dla fragmentów Danii, Drzewiecki Design opublikował szerokie scenerie miejskie dla Warszawy, Nowego Jorku, Seattle, Waszyngtonu i Miami. ORBX ma również na koncie kilka scenerii małych regionów – miejskie scenerie Gold Coast, Orlando i Barcelona oraz górską scenerię Monument Valley.

W przypadku scenerii regionalnych należy zwrócić uwagę na sposób realizacji lotnisk na danym obszarze. Niektóre fotoscenerie wymagają oddzielnej instalacji poprawionych lotnisk (układ pasów startowych i dróg kołowania jest w nich dostosowany do tła). Scenerie regionalne mają często poprawione lotniska (scenerie ORBX) lub lotniska w wersji Lite (Miami Drzewiecki Design). W obu przypadkach chodzi o lotniska wyglądające lepiej niż domyślne w P3D, ale gorzej niż płatne scenerie lotnisk. Niektóre scenerie obszarowe zawierają pełnoprawne scenerie lotnisk (Modlin, Babice, Góraszka, Konstancin, Chrcynno na obszarze Warszawy Drzewiecki Design), inne wymagają doinstalowania wydanego równolegle dodatku z lotniskami (np. Nowy Jork Drzewiecki Design wzbogacimy o lotniska dwoma zestawami nowojorskich lotnisk – co daje w sumie miasto i okolice wraz z sześcioma lotniskami).

Nowy Jork (ORBX)

Lotniska

Kupując scenerię lotniska warto zwrócić uwagę na obszar scenerii. Często nieduże miasta w sąsiedztwie lub wyspy, na których położone są lotniska wykonano w całości i włączono do scenerii. W innych przypadkach sceneria kończy się na ogrodzeniu lotniska lub w niewielkiej od niego odległości.

Niektóre lotniska sprzedawane są w zestawach – jak Polish Airports Drzewiecki Design (trzy zestawy po kilka lotnisk). W innych przypadkach do lotniska głównego mogą być dodawane małe lotniska w okolicy. Benton Field dodano do Redding Municipal w scenerii ORBX. W wyjątkowych sytuacjach (Kiruna ORBX) sceneria może zawierać trzy lotniska położone w zupełnie innych częściach kraju (Kiruna, Visby, Dala). Tym bardziej warto czytać uważnie opisy – w przypadku Kiruny nieuważnemu klientowi może umknąć fakt sprzedaży trzech pełnoprawnych scenerii w jednym zestawie (w dodatku w cenie jednego).

Scenerie nocne

Kilku developerów tworzy scenerie nocne dla P3D – poprawiają jakość oświetlenia miast i dróg.

Drzewa

Chcąc poprawić wygląd drzew w symulatorze mamy do dyspozycji dwa dodatki:

  • TerraFlora (Turbulent Designs)
  • Trees HD (ORBX)

Polecam te pierwsze.

Drzewa z TerraFlora (Turbulent Design)

Wygląd budynków

Za lepsze budynki lotnisk (w scenerii domyślnej i w niektórych darmowych) odpowiada dodatek REX Worldwide Airports HD.

Dodatek poprawiający jakość budynków autogenu jest zapowiadany przez ORBX. Powinien pojawić się w ciągu kilku miesięcy od opublikowania tego tekstu (piszę w marcu 2019).

Co na początek?

Moim zdaniem „must have” to ORBX Global + Vector + openLC. Dodanie TerraFlory (Turbulent Designs) poprawi nie tylko drzewa na całym świecie, ale również drzewa na większości lotnisk – w tym na płatnych!

Co dalej – to już zależy od tego gdzie, czym i jak latamy. Użytkownikom, którzy często latają na lotniska w scenerii domyślnej lub pobierają darmowe polegam REX Worldwide Airports HD. Tym, którzy będą latali przede wszystkim na płatne lotniska, ten dodatek odradzam (nie pamiętam, żebym oglądał hangary z Worldwide Airports w ostatnich kilku miesiącach!).

Do lotów VFR polecam możliwie dobre scenerie regionalne. Vector + openLC już dają dużo, ale dedykowana sceneria regionalna to dalsza poprawa – a co za tym idzie lepsze wrażenia w lotach na małej wysokości i większe możliwości prowadzenia nawigacji w oparciu o obserwację terenu.

Odradzam wydatki na scenerie płatne, ale tanie i przeciętnie wykonane. Lepiej w takich przypadkach poszukać dobrych scenerii darmowych (poziom wielu darmowych jest wyższy niż poziom gorszych scenerii płatnych).