FTX Global – ORBX – recenzja (5*)

FTX Global – dodatek, który budzi kontrowersje i wątpliwości. Paczka tekstur za grube pieniądze czy kompletna odmiana FSXa? Nie wyobrażam sobie powrotu do domyślnych tekstur…

fsx-2

FTX Global – czym jest?

Na pierwszy rzut oka FTX Global to kolejny pakiet poprawionych tekstur dla FSX/P3D. I to spostrzeżenie jest prawidłowe, ale całkowicie pomija istotę tego dodatku, którą jest globalna zmiana sposobu wyświetlania terenu w FSX. W tym sensie „Global” to nie tylko światowy zasięg, ale również zakres ingerencji we Flight Simulator X i Prepar3D. „Stare” niejako odchodzi w zapomnienie i zostaje zastąpione nowym – w którym tekstury nie są po prostu „lepsze” – one są inaczej (lepiej!) wyświetlane.

FTX Global to zresztą nie tylko tekstury terenu i autogenu, ale również (i może przede wszystkim – patrząc przez pryzmat ceny) platforma, na której ORBX może budować kolejne dodatki, w sposób podobny do popularnych regionów FTX NA i FTX EU (scenerie zachodnich stanów USA i zachodniej Kanady oraz europejskie scenerie Norwegii i Wielkiej Brytanii). To otwarcie FSXa (P3D) na scenerię wektorową ORBX (Vector), na powstające dla kolejnych regionów landclassy (OpenLC) i przede wszystkim – na niesamowite lotniska, które kolejno się pojawiają (niedawno opublikowałem recenzję Palm Springs (6*)).

Zanim przejdę do dokładnego porównania – kwestie formalne.

ORBX FTX Global Base Pack

Produkt FTX Global base Pack można kupić we FlightSimStore za 99,95 dolarów australijskich czyli 280 złotych po aktualnym kursie (listopad 2015). Paczka instalacyjna jest spora – ponad 4GB i z moich doświadczeń z FSS wynika, że taką paczkę (nawet podzieloną na kawałki) lepiej ściągać przy użyciu Download Managera.

Instalator FTX Global Base Pack, jak wszystkie produkty ORBX wymaga podania numeru zamówienia, daty i klucza.

Podczas instalacji zostanie utworzona kopia zapasowa tekstur – niebagatelne 8GB… które moim zdaniem bardzo trudno wykorzystać, jako że odinstalowanie FTX Global nie jest takie proste za sprawą różnorodnych modyfikacji, jakie ten program wprowadza w całym FSX. Moim zdaniem – tego backupu można się bezpiecznie pozbyć zaraz po instalacji.

Zawartość

Jeszcze raz podsumuję to co dostaniemy korzystając z FTX Global:

  • nowe tekstury terenu
  • nowe tekstury budynków autogenu
  • nowe oświetlenie nocne
  • tryb hybrydowy łączący domyślny teren z obszarami FTX (oraz obszary FTX ze sobą)
  • darmowe, poprawione lotniska (trzeba oddzielnie pobrać ze strony ORBX i zainstalować)

Żeby było jasne – czego tu nie ma:

  • meshu (polecam darmowy FreeMeshX)
  • landclassu (poza bardzo podstawowym) – ORBX wydaje oddzielnie OpenLC
  • scenerii wektorowej (trzeba dokupić oddzielnie FTX Vector)
  • drzew (znów – oddzielny produkt ORBX)

Wrażenia

Najważniejsze – jak to wygląda i jak się nad FTX Global lata. Znakomicie!

Mój pierwszy lot nad FTX Global to krótka trasa z Wrocławia do Magdeburga. Zaraz po starcie dała się zauważyć ogromna różnica w wyglądzie terenu – zniknęły pożółkłe tereny tak dobrze znane z FSXa (nawet poprawionego teksturami, o których niedawno pisałem), a w ich miejsce pojawiły się dużo bardziej realistyczne pola i łąki. Tu oczywiście mógłbym ponarzekać, że układ pól przypomina raczej Niemcy niż Polskę (nie widać pasków pól we wsiach „ulicówkach”), ale mimo to – nie ma żadnego porównania między tym co było, a tym co jest.

Nad Niemcami – podejście do lądowania

Podejście do EDBC

Zwróciłem też uwagę na jakby lepsze ustawienie autogenu – nie wiem jak FSX kontroluje rozmieszczenie drzew, ale z dodatkiem Global znacznie rzadziej pojawiają się drzewa ustawione ni stąd, ni zowąd na środku pola. Raczej trzymają się miedzy, zagajników i dróg. To korzystna zmiana.

Ten lot wykonałem na małej wysokości – do kilkunastu tysięcy stóp. Zakres wysokości od zera do kilkunastu tysięcy jest najlepszy dla podziwiania jakości tej scenerii. Powyżej – pomimo znacznie lepiej przemyślanych tekstur – daje o sobie znać wielokrotne wykorzystywanie tego samego obrazu – efekt – powtórzenia aż po horyzont. Tu dużo też zależy od miejscowego landclassu i po prostu – od tego nad jakim terenem lecimy. Kilka ujęć porównawczych:

Idealnie

Świetnie

Nieźle

Tak sobie

Słabo

Oczywiście – to nie jest problem wygenerowany przez FTX Global – domyślny FSX w tych miejscach wygląda w każdym przypadku o klasę gorzej. Ale chyba siedzi we mnie bardzo delikatne rozczarowanie tym, że Global tego problemu nie rozwiązał.

Porównanie

Czas na małe „przed i po”. Pokażę Wam tutaj porównania z domyślną scenerią FSXa (P3D).

Alpy

Himalaje

Egzotyczne pasma górskie to jedno z miejsc, w których różnica jest największa. Nadal brakuje tu landclassu z prawdziwego zdarzenia, ale mimo wszystko – Himalaje i Andy przestały być pustynią.

Południowe Niemcy

Strefa umiarkowana to chyba mój ulubiony obszar w FSX po instalacji FTX Global. Te pola wyszły im zdecydowanie najbardziej. Tutaj też różnica w stosunku do domyślnego terenu jest największa.

Anglia

Na ostatnim screenie wyraźnie widać, że zmieniły się nie tylko tekstury budynków, ale również przypisanie rodzajów budynków – to dalekie przedmieścia Londynu i gęsta zabudowa w postaci drobnych domów pasuje tu znacznie lepiej niż rozrzucone co jakiś czas bloki.

Kompatybilność z innymi dodatkami

FTX Global pozwala korzystać z innych niż ORBXowe scenerii wektorowych (np. UTX) i z innych scenerii landclass – ja sprawdziłem jak działa z landclassem Afryki wydanym przez Scenery Tech i jestem bardzo zadowolony.

FTX Global działa podobnie do Ground Environment X, więc stosowanie tych dodatków równocześnie mija się z celem.

Wydajność

Nie zauważyłem zmian w działaniu FSXa.

Podsumowanie (5*****)

Zgodnie z obietnicą ORBX – FTX Global zmienił mojego Flight Simulatora na lepsze. Nie wyobrażam sobie powrotu do starych tekstur FSXa. Global to z mojego punktu widzenia jedna z największych zmian jakie zaszły we Flight Simulatorze.

Cena do jakości – dobra

100 dolarów (AUD) to sporo. Gdy rozważałem czy kupić – zastanawiałem się czy warto płacić za tekstury 280 złotych. I za same tekstury – moim zdaniem nie warto. Tu jednak płacimy tyle za znacznie więcej i to czyni tę cenę adekwatną. Porównanie z ceną tekstur konkurencji czyni tę cenę dobrą lub bardzo dobrą (GEX kosztuje ponad 25 euro za każdy z sześciu regionów).

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.