ORBX – przewodnik po produktach (Global, Vector, openLC…)

Pytacie o produkty ORBX. Co dokładnie zmieniają? Jak je łączyć? Czy mogą współpracować z innymi dodatkami? Czym różni się openLC Europe od Norwegii i scenerii Wysp Brytyjskich? Na te i inne pytania odpowiem tym tekstem.

Tekst napisałem w 2017, a zaktualizowałem w lutym 2019. Pamiętajcie, że informacja o produktach może nie być pełna – ORBX regularnie wprowadza kolejne scenerie.

Spis treści

  • Zakup i instalacja scenerii ORBX
    • Biblioteki ORBX
    • FTX Central a scenerie zainstalowane ze starych instalatorów?
    • Problemy z pobieraniem produktów
  • Ustawienia FTX Central
  • Global, Vector, openLC, scenerie regionalne – co zawierają, czym się różnią
    • Zasięg
    • Scenerie regionalne (Norway, Southern Alaska, itp)
    • Często zadawane pytania (Global i scenerie regionalne)
  • Lotniska
  • Inne dodatki
  • Freeware – darmowe lotniska
  • Mesh ORBX (Australia, Papua, Ameryka Południowa)

Zakup i instalacja scenerii ORBX

Produkty ORBX można kupić w sklepie developera ORBX Direct. Instalacja odbywa się przez program FTX Central (bezpośredni link do strony pobierania), który będzie również odpowiadał za aktualizacje. Centrala wymaga zalogowania (emailem i hasłem podanym przy rejestracji w ORBX Direct).

ORBX oferuje obecnie scenerie dla czterech symulatorów:

  • Prepar3D
  • Flight Simulator X
  • X-Plane
  • Aerofly FS

Jeśli mamy więcej niż jeden symulator – po uruchomieniu FTX Central program wyświetla okno wyboru symulatora. Wybieramy ten, którym akurat chcemy się zajmować. Przejście na inny symulator wymaga restartu aplikacji. Wybór będzie ograniczony do symulatorów, które mamy zainstalowane na komputerze.

W centrali produkty podzielone na cztery linie produktowe – Global, Europa, Ameryka Północna, Oceania. Na screenie pokazałem zakładkę Oceania – produkty podświetlone to zainstalowane u mnie lotniska i Australia. Nowej Zelandii nie mam – dwa produkty są wyciemnione. Kliknięcie tych powoduje przeniesienie do sklepu. Produkty wymagające aktualizacji będą zaznaczone odpowiednią etykietą – jak zestaw lotnisk Global NA Airport Pack na screenie poniżej.

Kliknięcie ikony produktu otwiera zakładkę z informacjami szczegółowymi.

Jeśli produkt należy zaktualizować – informacja o dostępnej aktualizacji będzie tu powtórzona. Poza tym w tej zakładce znajdują się:

  • panel kontrolny
  • przewodnik użytkownika
  • opcja usunięcia

Panel kontrolny lub podręcznik mogą być niedostępne w niektórych sceneriach. W bibliotekach (ORBX Libraries) żadna z opcji nie jest dostępna.

Biblioteki ORBX

Po instalacji scenerii ORBX (każdej – czy to będzie Global czy małe lotnisko) warto sprawdzić pole ORBX Libraries – biblioteki ORBX. Na samym dole zakładki Global Range. Nieaktualne biblioteki mogą powodować błędy wyświetlania scenerii.

FTX Central a scenerie zainstalowane ze starych instalatorów?

Często dostaję prośby o pomoc od osób, które mają problemy ze sceneriami ORBX i na ogół problemy te wynikają z pomieszania starych produktów i nowych. Przede wszystkim mają je dawni klienci ORBX i do nich pierwsza uwaga – licencje ORBX zostały przeniesione z Flight Sim Store (FSS) do sklepu ORBX Direct i w nim należy kupować nowe produkty. Klienci, którzy kupili wcześniej scenerie w FSS powinni przenieść licencje korzystając z opcji FSS License Transfer w panelu konta.

ORBX Direct należy następnie pobrać aktualną wersję programu FTX Central (bezpośredni link do strony pobierania). FTX Central odpowiada za instalację produktów i ich aktualizacje (częste). Znów – większość problemów, o których czytałem wynika z używania nieaktualnych produktów.

Po instalacji aktualnej FTX Central należy upewnić się, że wszystkie zainstalowane scenerie są aktualne. Po aktualizacji scenerii należy upewnić się, że ORBX Libraries są aktualne. To zwykle rozwiązuje problemy.

Problemy z pobieraniem produktów

Kilku czytelników zwróciło uwagę na problemy z pobieraniem plików. Też mi się zdarzały. Wbrew sugestii w komunikacie o błędzie sugeruję ponowne pobranie przez FTX Central. Tylko raz musiałem uruchamiać ponowne pobranie dwukrotnie. Zwykle już za drugim razem dało się zainstalować produkt. Jeśli ponowne pobieranie zakończy się niepowodzeniem – należy skorzystać z instalacji ręcznej – pobrać pliki bezpośrednio na dysk, a następnie (korzystając z panelu FTX Central) je zainstalować. Alternatywnie – poczekać jeden dzień i spróbować automatycznej instalacji. Od czasu wprowadzenia nowej FTX Central nie musiałem tego robić.

Ustawienia FTX Central

Poniekąd związane z instalacją, więc przejdę do tego. Zresztą zauważyłem, że jest to krok powszechnie pomijany – niesłusznie!

Po kolei. Na górze dane konta. Imię i nazwisko właściciela i jego email (ten używany w ORBX Direct). Oczywistość.

Dalej Library Insertion Point. To już nie oczywiste i bardzo ważne. Dla najlepszego działania wpisy FTX powinny być umieszczone poniżej najniższej scenerii w bibliotece scenerii FSX i P3D. W FSX to będzie zwykle „Addon Scenery”. W mojej bibliotece P3D (na screenie) najniższa sceneria to Fixes. Niżej jest Bathymetry i domyślne scenerie P3D. openLC umieszczamy poniżej FTX. Moją FSXową Scenery Library opisałem w tekście o poprawnym rozmieszczeniu scenerii w bibliotece.

Jeśli macie jakiś dodatkowy mesh (np. FreeMeshX) lub Landclass (np. Scenery Tech) to sugeruje umieścić je poniżej scenerii ORBX.

Miejsce umieszczenia openLC – po prostu poniżej FTX.

Kolejne opcje to ustawienia pobierania – ja mam włączoną wersję beta pobierania w kilku połączeniach. Szybsze ale potencjalnie narażone na awarie – jeśli masz problemy z instalacją (przerwane pobieranie) – odznacz tę opcję.

Kolejne dwie opcje to wyświetlanie produktów. Pozwalają ograniczyć wyświetlanie produktów do zainstalowanych (pierwsza opcja) i do tych, które kupiliśmy (druga opcja).

Najniżej znajdują się narzędzia techniczne. Wymuszenie migracji – przy jednej z instalacji prawdopodobnie będzie to i tak konieczne. Dalej – usuwanie nieskończonych pobrań – zwolni miejsce na dysku zabierane przez pliki tymczasowe. Konfiguracja Vectora – u mnie w tej chwili niedostępna – nie zainstalowałem jeszcze.

Global, Vector, openLC, scenerie regionalne – co zawierają, czym się różnią

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-e0V5cr27p34/Vl70WfpcXYI/AAAAAAAAH-U/LTG8NBSEvqsP6gwvduYJTmJgwSvJ-b_UACCoYBhgL/s144-o/fsx-1.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/FTXGlobal#6223680402362228098″ caption=”fsx-1.jpg” type=”image” alt=”fsx-1.jpg” image_size=”1920×800″ ]

W recenzji Global Base pisałem tak:

Na pierwszy rzut oka Global to kolejny pakiet poprawionych tekstur dla FSX/P3D. I to spostrzeżenie jest prawidłowe, ale całkowicie pomija istotę tego dodatku, którą jest globalna zmiana sposobu wyświetlania terenu w FSX. W tym sensie „Global” to nie tylko światowy zasięg, ale również zakres ingerencji we Flight Simulator X i Prepar3D. „Stare” niejako odchodzi w zapomnienie i zostaje zastąpione nowym – w którym tekstury nie są po prostu „lepsze” – one są inaczej (lepiej!) wyświetlane.

Global to zresztą nie tylko tekstury terenu i autogenu, ale również (i może przede wszystkim – patrząc przez pryzmat ceny) platforma, na której ORBX może budować kolejne dodatki, w sposób podobny do popularnych regionów NA i EU (scenerie zachodnich stanów USA i zachodniej Kanady oraz europejskie scenerie Norwegii i Wielkiej Brytanii). To otwarcie FSXa (P3D) na scenerię wektorową ORBX (Vector), na powstające dla kolejnych regionów landclassy (OpenLC) i przede wszystkim – na niesamowite lotniska, które kolejno się pojawiają (niedawno opublikowałem recenzję Palm Springs (6*)).

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-Y1Sx8zxo9mI/VkeT6r3OpJI/AAAAAAAAHdI/O_L3QkMh_L8ATCpIN7Hve_R8G0IxlAAVwCCoYBhgL/s144-o/g4.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/FTXGlobal#6217100447024325778″ caption=”g4.jpg” type=”image” alt=”g4.jpg” image_size=”1500×1200″ ]

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-rUC9sCEKvqs/VkeT55of21I/AAAAAAAAHdA/25RXwR6Y6xIpMXpSkojBhQwEZeHqe3aXACCoYBhgL/s144-o/g2.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/FTXGlobal#6217100433540766546″ caption=”g2.jpg” type=”image” alt=”g2.jpg” image_size=”1500×1200″ ]

Teraz cytat z recenzji Global Vector:

Global Vector to sceneria wektorowa czyli taka, która zawiera następujące elementy:

  • rzeki i jeziora
  • drogi
  • linie kolejowe
  • linie brzegowe
  • lasy
  • linie energetyczne
  • mosty

Jeśli coś (poza jakością danych wektorowych) wyróżnia Vector to są to takie elementy jak

  • linie tramwajowe
  • pola golfowe
  • parki

Vector również poprawia dane wysokościowe domyślnych lotnisk oraz dodaje nowe elementy:

  • tekstury betonu w portach (w całkiem realistyczny układ portów)
  • wloty do tunelu

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-ApGiJtlnGkM/VlynaO-e_uI/AAAAAAAAHz4/uB3mcLryrGspQuLxN-rW9hxPl7VCL2h8QCCoYBhgL/s144-o/T9-vect.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/ORBXVector#6223032854257794786″ caption=”T9-vect.jpg” type=”image” alt=”T9-vect.jpg” image_size=”1920×1600″ ]

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-wdk_Uf9Bbo4/VlynYN0ZLSI/AAAAAAAAHzM/l1KmEeXPZosoYOaxgS1cV-eTdwNfhPXNgCCoYBhgL/s144-o/T25-vect.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/ORBXVector#6223032819587296546″ caption=”T25-vect.jpg” type=”image” alt=”T25-vect.jpg” image_size=”1920×1600″ ]

I z recenzji openLC:

Co to za dodatek?

  • landclass całej Europy (i Turcji);
  • nowe tekstury (sezonowe);
  • oświetlenie 3d
  • fotoscenerię Wezuwiusza

Landclass?

Landclass to definicja rodzaju terenu. Każde miejsce we FSX (i w P3D) pokryte jest teksturą odpowiednio do tej definicji (w sumie rodzajów terenu jest ok 150). Krótko mówiąc – landclass mówi programowi, czy w danym miejscu ułożyć teksturę pola, pustyni czy miasta.

To ostatnie wydaje mi się szczególnie ważne nawigacyjnie – największą zaletą openLC jaką zauważyłem jest dodanie miast, których w domyślnym FSX brakuje, oraz poprawienie kształtu i wielkości miast, które są. To pozwala znacznie lepiej orientować się w pozycji.

Tekstury

Nowe tekstury oznaczają, że tereny Europy po zainstalowaniu tego dodatku będą wyglądały jeszcze ładniej (a przede wszystkim bardziej realistycznie) niż po zainstalowaniu Global Base.

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-vAMCVqxxdVE/VmXfFsUHM1I/AAAAAAAAIEE/HuntdQx0Qakp4MkaNMtVYiDE7LEXcWOUgCCoYBhgL/s144-o/fsx-3.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/OpenLCEurope#6225627348797436754″ caption=”fsx-3.jpg” type=”image” alt=”fsx-3.jpg” image_size=”1920×800″ ]

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-voiV0fstVww/VmXeHNCqAmI/AAAAAAAAIDM/OMra922NmuAO1HBU089tPckXV5wspzMHQCCoYBhgL/s144-o/fsx-3.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/OpenLCEurope#6225626275250831970″ caption=”fsx-3.jpg” type=”image” alt=”fsx-3.jpg” image_size=”1920×800″ ] [peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-nFHQtVyEAv4/VmXeG9vwxXI/AAAAAAAAIC4/i6AmWBmqprkrvfl3_CywyvyW1JH7VOO2QCCoYBhgL/s144-o/fsx-12.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/OpenLCEurope#6225626271145051506″ caption=”fsx-12.jpg” type=”image” alt=”fsx-12.jpg” image_size=”1920×800″ ]

Zasięg

Global Base i Global Vector to, jak sama nazwa wskazuje, dodatki o zasięgu globalnym – zmieniają cały świat w FSX i P3D. openLC to dodatki o zasięgu kontynentalnym – obejmują obszar, który mają w nazwie. W tej chwili dostępne są dla Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Scenerie TrueEarth

Scenerie TrueEarth to regionalne fotoscenerie pokryte autogenem i uzupełnione o obiekty charakterystyczne. Poprawiono w nich również lotniska i dodano lotniska, których w domyślnym P3D brakuje.

Dostępne są:

  • Holandia
  • Południowa Anglia

W chwili pisania tego tekstu trwają prace nad resztą Wysp Brytyjskich i nad Pacific Northwest.

Scenerie regionalne (Norway, Southern Alaska, itp)

Scenerie regionalne to scenerie łączące dane wektorowe i landclass. Jedno i drugie wykonane jest (dla obszaru scenerii) lepiej niż w dodatkach Global Vector i openLC. Oprócz zmian w danych wektorowych i w scenerii landclass scenerie dodają mesh (siatkę wysokościową), poprawione lotniska, obiekty charakterystyczne (wierne modele mostów, znane budynki np. kościoły, latarnie morskie), przeszkody lotnicze (maszty i kominy) i lepszy autogen. Na ogół zawierają również lokalne fotoscenerie (obejmujące np. małe miasta, masywy górskie).

Europie dostępne są w tej chwili:

  • Anglia,
  • Walia,
  • Szkocja,
  • Irlandia,
  • Irlandia Północna,
  • Norwegia,
  • Północne Niemcy,
  • Południowe Niemcy.

Ameryce Północnej wykonano:

  • Południową Californię,
  • Północną Californię,
  • Pacific North West (scenerię rozciągającą się od Północnej Californii wzdłuż wybrzeża Pacyfiku do Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie),
  • Pacific Fjords (wybrzeże Pacyfiku – Kolumbia Brytyjska i południowe obszary Alaski),
  • Southern Alaska (południowo-wschodnie wybrzeże Alaski),
  • Central Rockies (centralne Góry Skaliste),
  • Northern Rockies (północne Góry Skaliste).

W Oceanii wykonano:

  • Australię
  • Nową Zelandię (Północną Wyspę)
  • Nową Zelandię (Południową Wyspę)

Szczegółowe informacje o tym jak wyglądają te scenerie możecie przeczytać w ich recenzjach:

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-0GhM86FC3k0/Vm8bwTyUOeI/AAAAAAAAIWc/B5zzoDVRRmYjU8Oz7y9-J808pm7-fx1jACCoYBhgL/s144-o/ftx-nca-48.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/FTXNCA#6228227326435670498″ caption=”ftx-nca-48.jpg” type=”image” alt=”ftx-nca-48.jpg” image_size=”1920×800″ ]

[peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-9CiCL5_Uimw/Vm8buJT4KlI/AAAAAAAAIXs/OkIGLQEFPssVbf9Zigua9OL8smZlNwupACCoYBhgL/s144-o/ftx-nca-39.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/FTXNCA#6228227289263909458″ caption=”ftx-nca-39.jpg” type=”image” alt=”ftx-nca-39.jpg” image_size=”1920×800″ ] [peg-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/–rWRC98wWCQ/Vm8bsqnlrbI/AAAAAAAAIYM/Vn1h5gVqWt4Ii2iG5lfQVtWYSx96nY2uQCCoYBhgL/s144-o/ftx-nca-33.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/109469054022328916005/FTXNCA#6228227263845215666″ caption=”ftx-nca-33.jpg” type=”image” alt=”ftx-nca-33.jpg” image_size=”1920×600″ ]

Często zadawane pytania (Global i scenerie regionalne)

Pytania, które dostałem wielokrotnie:

Czy Norway coś zmieni jeśli mam Vector i openLC?

Tak. Norway jest dodatkiem bardziej zaawansowanym niż połączenie Vectora i openLC. Jest bardziej precyzyjne i zawiera mesh (siatkę wysokościową), obiekty scenerii oraz poprawione lotniska. Lepszy (wyraźnie) jest też autogen (domy).

Czy Global zawiera mesh (siatkę wysokościową)?

Nie. ORBX Global Base (a także Vector i openLC) nie zawierają danych o wysokości terenu. Aby cieszyć się lepszym ukształtowaniem terenu potrzebny jest dodatek typu mesh.

Czy FS Global 2010 / FS Global Ultimate to to samo co Global?

Nie. Linia produktów FS Global wydawana przez Pilot’s to dodatki typu mesh. Nie mają nic wspólnego z Global. Ale mogą go dobrze uzupełniać!

Czy Global współpracuje z GEX? Czy openLC współpracuje z GEX?

Global Base i openLC to odpowiedniki GEX. Moim zdaniem – lepsze, więc nie warto inwestować w GEX.

Global czy UTX?

UTX to sceneria wektorowa i landclass dla wybranego regionu (Europa i Ameryka Północna). Jeśli interesuje Cię latanie tylko nad Europą – UTX Europe v2 może być tańszym zamiennikiem zestawu Global Base + Vector + openLC. Jakością zestaw Global + Vector + openLC moim zdaniem wygrywa.

UTX nie zastępuje tekstur terenu – więc można połączyć Global Base z UTX dla lepszej jakości wizualnej UTX.

Lotniska

Lotniska są (pozornie) przypadkowo rozbite między linią Global a liniami regionalnymi. To rozbicie wynika z zasobów, które wykorzystują.

Lotniska regionalne (w zakładkach Europe, North America, Oceania) do prawidłowego działania wszystkich elementów wymagają odpowiedniej scenerii regionalnej (lotniska Australijskie wymagają Australii, lotniska położone w Kalifornii wymagają Kalifornii (jednej lub drugiej) i tak dalej.

Lotniska w Global Range do pełni szczęścia potrzebują dodatku Global Range.

Często zadajecie pytanie czy bez dodatku … lotnisko będzie działało? Będzie. Ale coś na nim może nie wyświetlać się prawidłowo – jakiś model, tekstura… trudno powiedzieć. Oficjalna informacja jest taka, że do pełnej sprawności potrzebne są odpowiednie dodatki. Lepiej je mieć.

Przykładowe recenzje lotnisk ORBX:

Inne dodatki

ORBX oferuje kilka dodatków innych niż wymienione wyżej.

Global Trees HD

Poprawione drzewa. Na całym świecie.

Scenerie widokowe

Monument Valley, Cityscape Canbera, Portland to scenerie lokalne zorientowane na obszar, a nie jakieś konkretne lotnisko.

Samoloty

ORBX swego czasu wypuścił trzy samoloty. Nie testowałem.

Freeware – darmowe lotniska

Ci, którzy chcą się przekonać jak wyglądają płatne lotniska do FSX mogą wypróbować lotniska darmowe. Różnią się jakością i poziomem wykonania (niektóre powstały wiele lat temu), ale moim zdaniem wszystkie nadal trzymają poziom, który czyni je atrakcyjnymi.

Innym darmowym produktem są Global Airport Pack dla Europy (EU) i Ameryki Północnej (NA). To lotniska poprawione – na poziomie poprawionych lotnisk ze scenerii ORBX. Tu też poziom jest różny, ale warto je zainstalować – na pewno będą lepsze niż domyślne lotniska w FSX i P3D. A niektóre to małe perełki.

Aby zainstalować darmowe produkty w FTX Central należy je najpierw dodać do konta na stronie ORBX Direct. Te produkty nie będą wyświetlone w FTX Central zanim ich nie dodamy.

Mesh ORBX (Australia, Papua, Ameryka Południowa)

Dla trzech regionów (Australia, Ameryka Południowa i Papua-Nowa Gwinea) ORBX przygotował darmowy mesh. Warto go zainstalować, chyba że korzystacie już z płatnego dodatku tego typu.

2 komentarzy:
  1. Sholay
    Sholay says:

    Ja bym dodał, że aby cieszyć się sceneriami (zwłaszcza regionalnymi i mniejszymi) trzeba mieć sprzęt żeby ostro pojechać w prawo suwakami.
    Kiedy kupiłem PNW miałem większość suwaków jakieś 2/3 w prawo. Może to głupie, ale długo szukałem co robię nie tak, że scenaria nie robi żadnej różnicy. Grzebałem w configach, grzebałem na forach. Aż po prostu majtnąłem suwaczkami i zrobiło się przecudnie.
    Niby oczywiste, ale sądziłem, że grafika ustawiona na 2/3 da mi 2/3 frajdy. Otóż nie. Dopiero jakieś 4/5 robią wrażenie.
    Druga sprawa to te True Earthy – o ile się nie mylę, to zajmują ogromne ilości miejsca.

    &

  2. Wojciech Przybylski
    Wojciech Przybylski says:

    True Earth zajmują po kilkadziesiąt GB. Ale to są faktycznie zdjęcia całego kraju! (Holandia, Wielka Brytania podzielona jest na 3 części). Inne fotoscenerie tej rozdzielczości mają podobny rozmiar (co Wielka Brytania, Holandia jest wykonana inaczej i jest większa – opisałem to w recenzji).

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.