Nowy Targ – darmowa sceneria pod FSX – polecam!
W przeciwieństwie do ostatnio recenzowanej scenerii Zegrza Pomorskiego tym razem polecam lotnisko trawiaste, do którego najlepiej pasują niewielkie samoloty lotnictwa ogólnego i szybowce. Widzę jednak sporo podobieństw – sceneria wykonana przez Marka M. Misiewicza, Bartłomieja Chyca i Lukasza Kubackiego oparta jest na fototeksturze okolicy lotniska i obiektach wykonanych specjalnie dla tego lotniska. Za wykonanie należą się bardzo wysokie oceny.
Scenerię można pobrać ze strony Avsim.
Za i przeciw
Co mi się podoba w scenerii Nowego Targu (EPNT)
- fototekstura w dobrej jakości
- ładnie wymodelowane obiekty
- dobrze ułożone drzewa
- obiekty zabudowy Nowego Targu (miasta)
- niskie obciążenie systemu
- „mała zabudowa” scenerii – stoliczek, krzesełka, znak drogowy – za to wielki plus
- mesh lotniska – bardzo istotny element lotnisk górskich
Gdzie znalazło by się miejsce na poprawki (gdyby to była sceneria płatna – a nie jest)
- tekstury niektórych obiektów lotniska można by poprawić, niezależnie od ustawień grafiki – budynek lotniska nie wygląda najlepiej (i dla kontrastu – budynek hangaru wygląda bardzo dobrze)
Co mi się nie podoba
- druga sceneria z rzędu, w której, nie ma nic takiego :)
Nowy Targ – lotnisko sportowe
Historia lotniska w Nowym Targu sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy na miejscowym poligonie artyleryjskim odbywały się loty balonowe. Po 1918 z lądowiska korzystało polskie lotnictwo wojskowe, a w latach trzydziestych wybudowano w Nowym Targu lotnisko cywilne.
Warto wspomnieć o dwóch rekordach nowotarskiego lotniska – jest ono pierwszym w historii Polski lotniskiem turystycznym (sportowym). Jest również najwyżej położonym lotniskiem w kraju.
Rekordy lotniska to nie jedyne związane z EPNT – startujący stąd piloci szybowcowi ustanowili szybownicze rekordy polski bezwzględnej wysokości lotu oraz przewyższenia. Ten ostatni rekord przez jakiś czas był również rekordem świata w przewyższeniu! Tego wyczynu dokonali Stanisław Józefczak z Janem Tarczoniem na Bocianie (SZD-9).
Ze względu na położenie u podnóża Tatr Nowy Targ jest znakomitym ośrodkiem dla lotów falowych, podczas których można osiągać największe wysokości lotu szybowcem.
Więcej informacji o lotnisku i informacje zawarte w AIP można znaleźć na stronie Aeroklubu Nowotarskiego.
Sceneria lotniska
Najbliższe okolice lotniska to fotosceneria, sięgająca około kilometra od lotniska w każdą stronę (nieco dalej w kierunku miasta). Samo lotnisko wydaje się (to opinia użytkownika – nie znalazłem opisu wykonania) być pokryte fototeksturą o wyższej rozdzielczości niż okolica – co jest korzystne przy lądowaniu i na ziemi.
Obiekty lotniska są ładnie wymodelowane i opatrzone dobrymi teksturami. Zastosowano również obiekty pochodzące z biblioteki FSX. Okolicę wzbogacają również obiekty charakterystyczne znajdujące się w pewnym oddaleniu od lotniska – m.in. krzyż na Giewoncie i maszt na Gubałówce.
Uroku okolicy dodaje rozmieszczony przez autorów scenerii autogen miasta i roślinności wokół lotniska.
Na wzmiankę zasługują detale lotniska. Parkując samolot zobaczymy przed sobą stoliki, parasolki, ludzi i zaparkowane auta. To tworzy wirtualne lotnisko zamiast abstrakcyjnego pasa startowego i kilku budynków rozrzuconych na płaszczyźnie, która lotnisko jedynie przypomina.
Dokąd latać z Nowego Targu? I czym?
Loty szybowcowe są pierwszym wyborem, który mi się nasuwa. Do wyboru jest domyślny szybowiec dostarczony z FSX, Discus Aerosoftu, którego gorąco polecam, oraz bardzo ciekawy (darmowy) SZD-30 Pirat, którego można pobrać z serwisu FlightSim.com. W lotach szybowcowych bardzo pomogą darmowe programy Petera Lürkensa – WinchX (wyciągarka) i CumulusX (program generujący prądy powietrzne).
Wśród dobrych kierunków dla przelotów znajdą się:
- Nowy Sącz (niedługo recenzja darmowej scenerii) – z tej trasy skorzystają zarówno szybownicy jak i piloci samolotów;
- Mielec (kolejna recenzja w planach);
- Katowice, Rzeszów i Kraków – dla tych kierunków polecam scenerie Drzewiecki Design;
- oraz Poprad po drugiej stronie Tatr.
Oczywiście – to tylko przykładowe kierunki, a trasę ogranicza jedynie zasięg samolotu, który wybierzemy.
Wśród tych ostatnich mamy właściwie pełną dowolność w kategorii lotnictwa ogólnego. Samoloty tłokowe i turbośmigłowe bez problemu wystartują z trawiastego pasa o długości nieco ponad 1600 metrów, niezależnie od tego czy wybierzemy Pipera Cuba czy Beecha King Aira.
Oczywiście – w lotach warto pamiętać o ograniczeniach minimalnej wysokości nad Tatrami oraz o tym, że niedaleko na północ od Nowego Targu zaczyna się Krakowskie TMA.
Kwestie techniczne
Do pobrania mamy średniej wielkości plik (ok 65 MB). Instalacja ręczna typowa dla darmowych scenerii – jeśli nie wiesz jak zainstalować scenerię ręcznie – przeczytaj mój wpis.
Sceneria pod względem obciążenia komputera sprawuje się idealnie. Nie odczułem żadnych problemów ani zmniejszonego klatkowania.
Sceneria zawiera dokumentację – pliki txt w języku polskim i angielskim, z opisem instalacji, zalecanej konfiguracji FSXa oraz krótką informacją dotyczącą samego lotniska i wzmianką o obowiązujących prawach autorskich do wykorzystanych materiałów.
Sceneria jest kompatybilna z Tatra Photo Scenery.
W domyślną scenerię FSX fotosceneria Nowego Targu przechodzi płynnie – co widać na screenach.
Testowałem bez włączonego DX10 Preview.
Podsumowanie – Polecam!
Nowy Targ jest świetnym dodatkiem, który otworzy nowe trasy przed każdym vPilotem GA, który lata nad południową Polską. Doskonale łamie schemat poruszania się po wielkich lotniskach komunikacyjnych. Niewiele jest w Polsce scenerii lotnisk, na których kołujemy i startujemy z trawy – to znakomite urozmaicenie.
Jeśli lubisz latać w Polsce – ściągnij i ciesz się tą scenerią!
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!