Nowy Targ – darmowa sceneria pod FSX – polecam!

Moja fascynacja szybownictwem zaczęła się w dzieciństwie „Trzema diamentami” Meissnera. Po tej lekturze musiałem spróbować lotów szybowcowych z Nowego Targu. Darmowa sceneria Nowy Targ okazała się tak dobra, że zacząłem częściej odwiedzać to lotnisko znajdując nowe trasy dla lotów z lotnisk południowej Polski.

Lotnisko Nowy Targ EPNT z lotu ptaka

W przeciwieństwie do ostatnio recenzowanej scenerii Zegrza Pomorskiego tym razem polecam lotnisko trawiaste, do którego najlepiej pasują niewielkie samoloty lotnictwa ogólnego i szybowce. Widzę jednak sporo podobieństw – sceneria wykonana przez Marka M. Misiewicza, Bartłomieja Chyca i Lukasza Kubackiego oparta jest na fototeksturze okolicy lotniska i obiektach wykonanych specjalnie dla tego lotniska. Za wykonanie należą się bardzo wysokie oceny.

Scenerię można pobrać ze strony Avsim.

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Za i przeciw

Co mi się podoba w scenerii Nowego Targu (EPNT)

 • fototekstura w dobrej jakości
 • ładnie wymodelowane obiekty
 • dobrze ułożone drzewa
 • obiekty zabudowy Nowego Targu (miasta)
 • niskie obciążenie systemu
 • „mała zabudowa” scenerii – stoliczek, krzesełka, znak drogowy – za to wielki plus
 • mesh lotniska – bardzo istotny element lotnisk górskich

Gdzie znalazło by się miejsce na poprawki (gdyby to była sceneria płatna – a nie jest)

 • tekstury niektórych obiektów lotniska można by poprawić, niezależnie od ustawień grafiki – budynek lotniska nie wygląda najlepiej (i dla kontrastu – budynek hangaru wygląda bardzo dobrze)

Co mi się nie podoba

 • druga sceneria z rzędu, w której, nie ma nic takiego :)

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Nowy Targ – lotnisko sportowe

Historia lotniska w Nowym Targu sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy na miejscowym poligonie artyleryjskim odbywały się loty balonowe. Po 1918 z lądowiska korzystało polskie lotnictwo wojskowe, a w latach trzydziestych wybudowano w Nowym Targu lotnisko cywilne.

Warto wspomnieć o dwóch rekordach nowotarskiego lotniska – jest ono pierwszym w historii Polski lotniskiem turystycznym (sportowym). Jest również najwyżej położonym lotniskiem w kraju.

Rekordy lotniska to nie jedyne związane z EPNT – startujący stąd piloci szybowcowi ustanowili szybownicze rekordy polski bezwzględnej wysokości lotu oraz przewyższenia. Ten ostatni rekord przez jakiś czas był również rekordem świata w przewyższeniu! Tego wyczynu dokonali Stanisław Józefczak z Janem Tarczoniem na Bocianie (SZD-9).

Ze względu na położenie u podnóża Tatr Nowy Targ jest znakomitym ośrodkiem dla lotów falowych, podczas których można osiągać największe wysokości lotu szybowcem.

Więcej informacji o lotnisku i informacje zawarte w AIP można znaleźć na stronie Aeroklubu Nowotarskiego.

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Rozbity samolot obok pasa – moim zdaniem lepszym urozmaiceniem były by innego rodzaju obiekty…

Sceneria lotniska

Najbliższe okolice lotniska to fotosceneria, sięgająca około kilometra od lotniska w każdą stronę (nieco dalej w kierunku miasta). Samo lotnisko wydaje się (to opinia użytkownika – nie znalazłem opisu wykonania) być pokryte fototeksturą o wyższej rozdzielczości niż okolica – co jest korzystne przy lądowaniu i na ziemi.

Obiekty lotniska są ładnie wymodelowane i opatrzone dobrymi teksturami. Zastosowano również obiekty pochodzące z biblioteki FSX. Okolicę wzbogacają również obiekty charakterystyczne znajdujące się w pewnym oddaleniu od lotniska – m.in. krzyż na Giewoncie i maszt na Gubałówce.

Uroku okolicy dodaje rozmieszczony przez autorów scenerii autogen miasta i roślinności wokół lotniska.

Na wzmiankę zasługują detale lotniska. Parkując samolot zobaczymy przed sobą stoliki, parasolki, ludzi i zaparkowane auta. To tworzy wirtualne lotnisko zamiast abstrakcyjnego pasa startowego i kilku budynków rozrzuconych na płaszczyźnie, która lotnisko jedynie przypomina.

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Discus w Nowym Targu

Dokąd latać z Nowego Targu? I czym?

Loty szybowcowe są pierwszym wyborem, który mi się nasuwa. Do wyboru jest domyślny szybowiec dostarczony z FSX, Discus Aerosoftu, którego gorąco polecam, oraz bardzo ciekawy (darmowy)  SZD-30 Pirat, którego można pobrać z serwisu FlightSim.com. W lotach szybowcowych bardzo pomogą darmowe programy Petera Lürkensa – WinchX (wyciągarka) i CumulusX (program generujący prądy powietrzne).

Wśród dobrych kierunków dla przelotów znajdą się:

 • Nowy Sącz (niedługo recenzja darmowej scenerii) – z tej trasy skorzystają zarówno szybownicy jak i piloci samolotów;
 • Mielec (kolejna recenzja w planach);
 • Katowice, Rzeszów i Kraków – dla tych kierunków polecam scenerie Drzewiecki Design;
 • oraz Poprad po drugiej stronie Tatr.

Oczywiście – to tylko przykładowe kierunki, a trasę ogranicza jedynie zasięg samolotu, który wybierzemy.

Wśród tych ostatnich mamy właściwie pełną dowolność w kategorii lotnictwa ogólnego. Samoloty tłokowe i turbośmigłowe bez problemu wystartują z trawiastego pasa o długości nieco ponad 1600 metrów, niezależnie od tego czy wybierzemy Pipera Cuba czy Beecha King Aira.

Oczywiście – w lotach warto pamiętać o ograniczeniach minimalnej wysokości nad Tatrami oraz o tym, że niedaleko na północ od Nowego Targu zaczyna się Krakowskie TMA.

Kwestie techniczne

Do pobrania mamy średniej wielkości plik (ok 65 MB). Instalacja ręczna typowa dla darmowych scenerii – jeśli nie wiesz jak zainstalować scenerię ręcznie – przeczytaj mój wpis.

Sceneria pod względem obciążenia komputera sprawuje się idealnie. Nie odczułem żadnych problemów ani zmniejszonego klatkowania.

Sceneria zawiera dokumentację – pliki txt w języku polskim i angielskim, z opisem instalacji, zalecanej konfiguracji FSXa oraz krótką informacją dotyczącą samego lotniska i wzmianką o obowiązujących prawach autorskich do wykorzystanych materiałów.

Sceneria jest kompatybilna z Tatra Photo Scenery.

W domyślną scenerię FSX fotosceneria Nowego Targu przechodzi płynnie – co widać na screenach.

Testowałem bez włączonego DX10 Preview.

Discus w Nowym Targu

Podsumowanie – Polecam!

Nowy Targ jest świetnym dodatkiem, który otworzy nowe trasy przed każdym vPilotem GA, który lata nad południową Polską. Doskonale łamie schemat poruszania się po wielkich lotniskach komunikacyjnych. Niewiele jest w Polsce scenerii lotnisk, na których kołujemy i startujemy z trawy – to znakomite urozmaicenie.

Jeśli lubisz latać w Polsce – ściągnij i ciesz się tą scenerią!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.