Zegrze Pomorskie – darmowa sceneria pod FSX – rewelacja!

To miejsce ma idealny klimat – taką myśl miałem od chwili, kiedy zobaczyłem samolot zaparkowany na płycie lotniska. Betonowe, nieporzadnie ułożone płyty pod kołami to charakterystyczny element lotnisk wojskowych. Gdzieś niedaleko, pomiędzy drzewami prześwitują obsypane ziemią hangary. W nich, za ciężkimi pancernymi wrotami, stoją MiGi-21. Radzieckim L-39 zwiedzam Zegrze Pomorskie. Polecam to rewelacyjne darmowe lotnisko!

L-39 na typowo wojskowej stojance

Dobrze zrobionych lotnisk wojskowych dla Flight Simulator X brakuje. A samolotów wojskowych ostatnio przybywa. Dlatego bardzo się cieszę, kiedy znajduję świetnie zrobione lotnisko, które na dodatek położone jest w Polsce i zostało udostępnione za darmo.

Scenerię autorstwa Pawła Aziukiewicza można pobrać ze strony Avsim.

Za i przeciw

Co mi się podoba w scenerii Zegrza Pomorskiego

  • fototekstura w doskonałej jakości
  • ładnie wymodelowane obiekty
  • dobrze ułożone drzewa
  • niskie obciążenie systemu

Gdzie znalazło by się miejsce na poprawki (gdyby to była sceneria płatna – a nie jest)

  • wyraźnie brakuje „małych obiektów”; trawa 3d, słupy, małe budynki, magazyny, akcesoria – tego brakuje, a na prawdziwym lotnisku jest sporo takich rzeczy

Co mi się nie podoba

  • a wiecie, że nie ma nic takiego :) tak lubię!

Widok z biura

Stoimy na 15-stce

Zegrze Pomorskie – lotnisko wojskowe

Lotnisko wojskowe w Zegrzu Pomorskim zostało zbudowane na fali napięć międzynarodowych wywołanych wojną w Korei. W 1951 zatwierdzono plany, a dwa lata później pierwsza jednostka bojowa przeniosła się na nowe lotnisko. 26. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego również był jednostką nową, a przebazowanie miało miejsce w tym samym czasie co zmiana samolotów z Jaków-18 na MiGi-15. Przezbrojenie ukończono dopiero w połowie 1954, niewiele później zaczynając kolejne – tym razem na Lim-2 czyli MiGi-15 bis. Pułk gotowość bojową uzyskał dopiero w 1955. Wojna koreańska już dawno się skończyła, ale zimna wojna dostarczała stale nowych kryzysów.

W kolejnych latach jednostka korzystała z najnowszych samolotów jakie aktualnie były wykorzystywane w polskim lotnictwie. Limy-2 wymieniono na nowsze MiGi-17 i ich polskie odpowiedniki – Limy-5. W latach sześćdziesiątych wprowadzono MiGi-21 i z tymi maszynami (w kolejnych wersjach) pułk pozostał aż do rozwiązania.

Wieża kontrolna

Ta sama – kołujemy do pasa

 

Czasami na lotnisku stacjonowały również samoloty NRD-owskie i węgierskie, które korzystały z poligonów w północnej Polsce. W ostatnich latach istnienia lotniska wojskowego zagościły również samoloty partnerów z NATO – między innymi holenderskie F-16 i węgierskie MiGi-29. Specyficznie, choć sojusze się zmieniały, Węgrzy zawsze gościli w Zegrzu jako nasi sojusznicy.

W 2002 roku rozformowano jednostki wojskowe stacjonujące na lotnisku. Kariera wojskowa bazy zakończyła się.

Lotnisko komunikacyjne

Lata sześćdziesiąte przywiodły do Portu Lotniczego Koszalin (cywilna nazwa Zegrza Pomorskiego) Polskie Linie Lotnicze LOT. Loty rozpoczęły Li-2 (licencyjne, zbudowane w ZSRR DC-3, czyli popularne Dakoty) i Iły-14. Z czasem pojawiły się również turbośmigłowe An-24, Iły-18 i odrzutowe Tu-134. Jako lotnisko komunikacyjne Zegrze Pomorskie – Koszalin służył do roku 1991. Później eksploatacja portu lotniczego okazała się nieopłacalna.

Niektóre hangary stoją wzdłuż głównej drogi kołowania

Lekko zagłębione w lesie

Czasem pojedynczo, czasem trójkami

Aeroklub i lądowisko

Od dekady lotnisko służy Aeroklubowi Koszalińskiemu. Z lądowiska korzysta również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Sceneria lotniska

Lotnisko wykonane zostało na podstawie zdjęć lotniczych i posiada zmieniające się sezonowo fototekstury o znakomitej rozdzielczości 30cm/px. Fotoscenerię wzbogaca precyzyjnie rozłożony autogen zapewniający drzewa otaczające lotnisko oraz modele budynków wykonane na podstawie rzeczywistych.

Zarówno obróbka fotoscenerii jak i przygotowanie budynków robią ogromne wrażenie i są porównywalne z płatnymi sceneriami.

Dodatkową zaletą jest dopasowanie fotoscenerii do domyślnej scenerii FSX (płynne przejście – rzecz nie zawsze spotykana nawet w dobrych, płatnych sceneriach). Testowałem Scenerię z VFR Poland i nie zauważyłem granicy między jedną scenerią a drugą. Świetna robota.

Szczerze mówiąc – kawał drogi do pasa – obok drogi kołowania – cały czas hangary

Hold short runway 07

Tekstura pasa i wymalowane linie – śliczne

 

Na nieco więcej uwagi zasługują moim zdaniem obiekty. Dobrze wykonane w programie 3d i „pomalowane” ładnymi teksturami. Naprawdę trudno uwierzyć, że to jest darmowy dodatek. Hangary są niezwykle realistyczne. Budynkowi terminala i wieży można zarzucić „płaskość” powierzchni, ale to detal widoczny jedynie z bliska. Za to na pochwałę zasługuje oddanie kształtu wieży.

Po lotnisku bardzo przyjemnie się porusza. Prawidłowo rozplanowano drogi kołowania, a drzewa i budynki dają wrażenie przemieszczania się po prawdziwym lotnisku – tego wrażenia bardzo często brakuje mi w darmowych sceneriach, w których otoczenie jest bardzo ubogie.

Czego brakuje to „małe obiekty”. Trójwymiarowa trawa, krzaki, jakieś słupki, wiaty, magazynki – wszystko to znamy ze scenerii płatnych, tutaj takich detali brakuje. Trudno mi jednak wskazać darmowe scenerie, które pod tym względem były by lepsze (pomijam tu dodatki promujące firmy zajmujące się wydawaniem płatnych scenerii).

Takie małe hangary, że mieszczą się pod Albatrosem

Turning crosswind

A teraz drugi zakręt i wchodzimy na prostą z wiatrem

Dokąd latać z Zegrza? I czym?

To lotnisko daje ogromne możliwości symulowania realnych i realistycznych operacji lotniczych.

W okresie kiedy było aktywnym lotniskiem wojskowym działały z niego myśliwce i samoloty wielozadaniowe, także wojskowe odrzutowce tych klas znajdą się tu idealnie. Klimatyczna, bardzo „wojskowa” sceneria stworzy odpowiednie tło. Jak wspominałem wcześniej – w rzeczywistości z tego lotniska na ćwiczenia latały F-16 i MiGi-29, więc bardziej „historyczny”  charakter nie jest jedynym właściwym i przechodząc od symulacji działań realnych ku realistycznym możemy wpisać tu również samoloty NATOwskie – nie tylko te najnowsze.

Wojskowe samoloty transportowe są na miejscu właściwie wszędzie – także An-24, C-130, czy C-27J znajdą się tu idealnie. Kierunki… dla lotnictwa myśliwskiego i samolotów wielozadaniowych – praktycznie wszystkie w zasięgu tych maszyn, choć priorytetem były oczywiście loty w okolicy i przeloty nad poligony. Dla lotnictwa transportowego priorytetem były zapewne loty krajowe, ale jeśli Holendrzy przysyłali swoje F-16 to i Herkules z Holandii nie był pewnie czymś niespotykanym. W Zegrzu stacjonowały Iskry. Z braku dobrej Iskry pod FSX polecam w charakterze zamiennika – L-39. Ten – w malowaniu radzieckiego lotnictwa posłużył mi zresztą do zilustrowania tej recenzji. Jak Wam pasuje do klimatu lotniska? Moim zdaniem wygląda jak by był tam stałym bywalcem.

Powrót na ziemię

Niezbyt wyszukana infrastruktura komunikacyjna nie sprzyja może połączeniom pasażerskim obsługiwanym przez najnowocześniejsze samoloty, ale 737, Embraery, ATRy czy mniejsze Airbusy nie wydają się tu zupełnie nie na miejscu. Tutka, Jak-40 i starsze samoloty z floty LOTu pasują idealnie. Znów – puszczając lekko wodze fantazji i szukając rozwiązań realistycznych (a nie tylko naśladujących rzeczywiste-historyczne) umieszczam tutaj starszego 737 – na przykład wersję 100. Na podobnie wyglądających lotniskach w zachodniej Europie takie samoloty były standardem gdy u nas latał Tu-134.

Miłośnicy general aviation i lotnictwa biznesowego znajdą niedaleko rewelacyjnie wykonane lotnisko na Bornholmie (Drzewiecki Design – płatne) i kilka lotnisk w Szwecji (zapraszam wkrótce na blog – pojawią się opisy lotnisk skandynawskich) – Zegrze jest świetną bazą wypadową dla lotów przez Bałtyk. Po naszej stronie niedaleko znajdują się Szczecin, Poznań, Gdańsk i Bydgoszcz. Wszystkie dostępne w sceneriach Drzewiecki Design. Wszystkie są płatne i są to lotniska komunikacyjne. Jeśli ktoś szuka lotnisk nastawionych na GA – polecam darmową Jastarnię (wkrótce pojawi się opis). Zegrze Zachęca do odwiedzin solidną betonową drogą startową – więc dla posiadaczy bizjetów latających na wakacje jest to świetne miejsce.

Kwestie techniczne

Do pobrania mamy duży plik (>200 MB) – to „koszt” fototekstury w dużej rozdzielczości. Instalacja ręczna typowa dla darmowych scenerii – jeśli nie wiesz jak zainstalować scenerię ręcznie – przeczytaj mój wpis.

Sceneria pod względem obciążenia komputera sprawuje się idealnie. Nie odczułem żadnych problemów ani zmniejszonego klatkowania.

Sceneria zawiera instrukcję obsługi – plik pdf, z opisem instalacji, wyjaśnieniem dotyczącym pór roku, krótką informacją dotyczącą samego lotniska i wzmianką o obowiązujących prawach autorskich do wykorzystanych materiałów.

Wymaga FSX SP2 lub FSX Acceleration (to właściwie standard – dodatki SP1 i SP2 są darmowe i można je pobrać ze strony Microsoftu).

Testowałem scenerię z dodatkiem VFR Poland (idealnie pasuje) i z domyślną scenerią (ładne przejście, niestety zapomniałem udokumentować screenami).

Nie zauważyłem żadnych problemów z teksturami pasów startowych i dróg kołowania, które często gnębią dodatkowe scenerie (również te płatne). Kolejny wielki plus.

Testowałem bez włączonego DX10 Preview.

Podsumowanie – Rewelacja!

Przede wszystkim – jest to dodatek, który każdy wirtualny pilot latający po Polsce powinien posiadać. Niezależnie od samolotu jaki lubimy – prawie każdy znajdzie tu miejsce dla siebie (pilotów latających po Polsce Boeingami 747 w tym miejscu niestety pomijam – sorry ;) ). Dla miłośników lotnictwa wojskowego – absolutne „must have” – już się nie mogę doczekać lotów F-16 do Zielonej Góry, gdzie będę mógł porównać wojskowe hangary „darmowe” i te wykonane przez Drzewiecki Design.

Zamierzam też korzystać z Zegrza jako bazy wypadkowej do Szwecji i Danii, szczególnie na Bornholm i do całkiem fajnej Landskrony (domyślna sceneria jest zaskakująco ładna).

Final

Krótko – jeśli lubisz latać w Polsce – ściągnij i ciesz się tą scenerią!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.