FSX / P3D – dodatki obowiązkowe (2017)

Co zainstalować we Flight Simulatorze i Prepar3d by cieszyć się największym realizmem i najlepszymi efektami wizualnymi? Przegląd wartościowych dodatków.

Post dla Patronów. Pierwotnie opublikowany w Patronite, gdzie wybrane materiały są publikowane tydzień przed ich udostępnieniem na blogu. Jeśli chcesz mieć dostęp do nich wcześniej niż inni – zajrzyj na mój profil CalypteAviation na Patronite.

Pogoda, chmury, niebo, poprawione lotniska

Active Sky – silnik pogodowy

Active Sky wydany przez HiFi lata temu zdobył już status lidera na rynku. Aktualne wersje – Active Sky 2016 dla FSX i P3D v3 i Active Sky For P3Dv4 dla najnowszej wersji Prepar3da to najbardziej realistyczna pogoda dla symulatorów obejmująca warunki na lotniskach (zgodnie z rzeczywistymi METARami) oraz temperatury i wiatry w całej atmosferze (generowane na podstawie rzeczywistych danych meteorologicznych). Programy wzbogacają też kulejącą w „gołym” FSX i P3D turbulencję, dodają uskoki wiatru i prądy powietrzne.

Rekomendacje: Active Sky For P3Dv4 (dla P3Dv4) lub Active Sky 2016 dla FSX i P3D v3.

Tekstury nieba, chmur, wody

W tej chwili moim wyborem są tekstury TOGA Envtex. Mocną alternatywą jest REX 4 Texture Direct. Oba programy zmieniają domyślne tekstury nieba umożliwiając zmianę kolorystyki w ciągu dnia oraz nowe kolory poranków i zachodów słońca. Dodają również lepsze chmur, wody morskiej i wód śródlądowych. Pozwalają też wybrać teksturę fal na morzu i zmieniają tekstury pasów startowych, dróg kołowania oraz płyt lotnisk (te zmiany będą widoczne tylko na lotniskach, które korzystają z domyślnych tekstur).

Niezależnie od powyższych produktów istnieją dwa poprawiające wygląd niektórych chmur – REX Soft Clouds i Active Sky Cloud Art (ASCA). Oba można kupić w zestawach – ASCA z silnikiem pogodowym Active Sky, a Soft Clouds z teksturami REX 4 TD. Użytkownikom tekstur Envtex polecam ASCA – dodatki współpracują ze sobą. Użytkownikom REXa polecam Soft Clouds.

Czego używam? W tej chwili korzystam z TOGA Envtex bez ASCA. Czekam na nowy produkt REX – powinien pojawić się wkrótce.

REX Airports HD

REX Worldwide Airports HD poprawia wygląd budynków na domyślnych lotniskach – nowe tekstury i modele zwiększają realizm i poprawiają wrażenia z lotów na lotniska, dla których brakuje płatnych scenerii.

Dodatek poprawia wygląd wielu darmowych lotnisk – efekty będą widoczne na każdym lotnisku, które korzysta z domyślnej bazy obiektów.

Dodatek nie jest jeszcze dostępny dla użytkowników P3Dv4.

ORBX Global (+Vector +openLC)

Global Base

Nie umiem już sobie wyobrazić latania bez dodatku ORBX Global Base, który zmienia tekstury terenu na całym świecie. Kolorystyka i jakość terenu jest dzięki temu zdecydowanie poprawiona. Poprawione są również tekstury budynków autogenu. Dodatek obejmuje (jak sama nazwa wskazuje) cały świat.

Vector

ORBX Global Vector to sceneria wektorowa dla całego świata. Poprawia (uszczegóławia) linie brzegowe oraz dodaje lub poprawia drogi, rzeki, linie kolejowe i podobne obiekty.

openLC

openLC to modyfikacja scenerii typu landclass, czyli danych na temat tekstur, jakie powinny być wyświetlane na danym obszarze. W symulatorze poprawia rozmieszczenie miast, łąk, pól, terenów pustynnych i górzystych. Dodatkowo wprowadza odpowiednie dla danego regionu tekstury – dzięki tym dodatkom tereny rolnicze w Polsce będą się istotnie różniły od terenów rolniczych w Szwecji.

Aktualnie openLC dostępne jest dla tych regionów:

Tree HD

Poprawione drzewa. Zasięg globalny. Link.

Scenerie regionalne

ORBX

Poza sceneriami globalnymi ORBX oferuje również scenerie regionalne. FTX Australia obejmuje Australię i Tasmanię (mówiłem o tym dodatki w niedawnych filmach na youtube).

W Europie dostępne są w tej chwili:

  • Anglia,
  • Walia,
  • Szkocja,
  • Irlandia,
  • Irlandia Północna,
  • Norwegia,
  • Północne Niemcy.

W Ameryce Północnej wykonano:

  • Południową Californię,
  • Północną Californię,
  • Pacific North West (scenerię rozciągającą się od Północnej Californii wzdłuż wybrzeża Pacyfiku do Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie),
  • Pacific Fjords (wybrzeże Pacyfiku – Kolumbia Brytyjska i południowe obszary Alaski),
  • Southern Alaska (południowo-wschodnie wybrzeże Alaski),
  • Central Rockies (centralne Góry Skaliste),
  • Northern Rockies (północne Góry Skaliste).

Scenerie obszarowe ORBX świetnie uzupełnia sceneria Tongass Fjords firmy FS Addon (idealnie wypełnia przestrzeń między Pacific Fjords a Southern Alaska).

Wszystkie wspomniane scenerie są kompatybilne z FSX, P3Dv3 i P3Dv4 (Tongass Fjords wymaga ręcznej modyfikacji plików zgodnie z instrukcją z forum developera).

Fotoscenerie

Na rynku fotoscenerii niekwestionowanym liderem jest MegaSceneryEarth. Amerykański developer wydaje nowe wersje scenerii amerykańskich stanów. W ofercie ma również dobre (1m/px) scenerie kilku krajów Europy (Irlandia,  Wyspy Brytyjskie, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Szwajcaria).

Amerykańskie stany są aktualnie wydawane jako v3 (v2 to poprzednia wersja).

Europejskie scenerie mają wykonaną jedynie wersję v2.

x4 to scenerie w czterokrotnie większej rozdzielczości (50cm/px zamiast 1m/px). Tworzenie tych scenerii przerwano – dostępne jest kilka stanów w USA.

Autogen dla fotoscenerii amerykańskich tworzy firma Nuvecta. Seria Treeline to autogen składający się z drzew, Landscape to pełny autogen drzew i budynków.

Autogen dla fotoscenerii europejskich oferuje openVFR.

Darmowe fotoscenerie

Konkurentem dla producentów fotoscenerii są fotoscenerie darmowe. Na ogół (choć nie zawsze!) korzystają ze zdjęć mniej spójnych kolorystycznie (różnice między sąsiednimi zdjęciami nie są eliminowane w postprodukcji). Dla wielu regionów (np. Niemcy, czy Polska) takie fotoscenerie mają rozdzielczość tylko 2,4m/px, ale produkty o metrowej rozdzielczości również się trafiają (Włochy, amerykańskie fotoscenerie Blueskyscenery).

Lotniska i scenerie lokalne

Trudno robić listę „must have” – dobór scenerii lokalnych ściśle zależy od preferencji użytkownika, więc wspomnę tylko o firmach, których dodatków używam. Jeśli jakiejś firmy nie wymieniłem to znaczy, że albo ich scenerii nie używam, albo nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, żebym wymieniał ją w tak ogólnym artykule. Dwie firmy (Pacific Island Sim i Taxi2Gate) wymieniłem ze względu na ich reputację. Z ich dodatków nie korzystam w tej chwili.

ORBX

Oprócz scenerii obszarowych ORBX produkuje lotniska. Większość oferowanych scenerii to małe lotniska general aviation i regionalne porty lotnicze, ale pojawia się coraz więcej dużych lub znanych portów lotniczych (Arlanda, San Diego, Innsbruck…).

Link do sklepu ORBX.

Drzewiecki Design

Developer, który stworzył scenerie niemal wszystkich lotnisk komunikacyjnych w Polsce. Zestawy Polish Airports zawierają po 3 lub 4 lotniska. Kraków i Okęcie są osobnymi sceneriami, a Warszawa obejmuje całe miasto i lotnisko w Modlinie.

Drzewiecki Design tworzy również scenerie miejskie (Nowy Jork, Miami) i miejskie połączone z lotniskami (Waszyngton, Tallin) oraz scenerie lotnisk zagranicznych (np. Szeremietiewo, lotniska w Nowym Jorku).

Strona Drzewiecki Design.

29Palms

Zespół, który bardzo lubię za jakość ich produkcji. W tej chwili w ofercie mają Twentynine Palms w USA, Samos w Grecji, Magdeburg w Niemczech. Trwają prace nad Norymbergą. Skiathos w ich wykonaniu wydał Aerosoft, a Sumburgh – ORBX.

Sklep 29Palms.

FlyTampa

Często wybierają lotniska efektowne i znane. Wykonali St. Maarten i Kai Tak w Hongkongu. W ofercie mają też wiele świetnych lotnisk komunikacyjnych – Kopenhagę, Ateny, Montreal…

Aerosoft

Wydawca korzystający z zewnętrznych zespołów developerskich – scenerie różnią się poziomem szczegółów i jakością, ale w przypadku nowych produktów można oczekiwać jakości wysokiej lub bardzo wysokiej.

Strona i sklep Aerosoft.

Flight Beam

Oferują kilka lotnisk. Lubią wielkie porty lotnicze. Mam Phoenix i San Francisco. Polecam oba. FlightBeam korzysta z irytujących zabezpieczeń antypirackich. Choć ostatnio jest jakby lepiej niż dawniej.

Strona FlightBeam.

Pacific Island Sim

Developera znam z produktów sprzed lat (recenzowałem na blogu Tuvalu, sporo czasu spędziłem nad ich sceneriami lotnisk Papui i Nowej Kaledonii). Dziś robią przede wszystkim porty lotnicze dalekiego wschodu. Nie latam tam, ale gdybym latał – kupiłbym jedną z tych scenerii.

Taxi2Gate

Rozważałem ich scenerie, ale nie kupiłem. Pewnie wkrótce coś kupię.

UK2000

Ekipa traktuje Wielką Brytanię tak, jak Drzewiecki Design Polskę. Jeśli szukacie jakiegoś brytyjskiego lotniska – warto zajrzeć najpierw do nich.

Vidan Design

Duński developer. Zaczął od małych (maleńkich) lotnisk prywatnych. Ostatni produkt to Billund. W każdym przypadku – wysoka jakość i dbałość o szczegóły.

Strona i sklep Vidan Design.

Turbulent Designs

Na razie 4 lotniska, ale jakość zachwyca.

Samoloty dla symulatorów

Jeśli szukasz dodatków doskonale symulujących systemy, wprowadzających awarie i zużycie maszyn – rozważ zakup samolotów A2A i PMDG. Aerosoft to różni developerzy pod szyldem dużego wydawnictwa – znajdziesz tu dobre samoloty (Airbus) i maszyny wykonane w najmniejszych detalach (uszkodzenia, przegrzewanie silnika, eksploatacja) – np. Katanę.

Carenado i Alabeo to swobodny stosunek do symulacji systemów, ale w ofercie mają wiele ładnie wykonanych samolotów.

Latam również maszynami RealAir (bardzo ładne, systemy lepsze niż przeciętnie na rynku), Cera Sim (helikoptery) i Nemeth Design (też helikoptery). Ostatnio coraz większe wrażenie robi na mnie Milviz (mam F-86 i Beavera).

Oprogramowanie dookoła symulatora

PFPX

Loty planuję korzystając z Professional Flight Planner X.

DX10 Fixer dla FSX

Użytkownicy FSX powinni obowiązkowo zainstalować DX10 Fixer i korzystać z naprawionego dzięki temu dodatkowi trybu DX10 Preview. Można kupić tutaj.

FSUIPC

Mały dodatek w wersji darmowej jest wykorzystywany przez niektóre płatne samoloty. Rejestracja (płatna) odblokowuje pełen potencjał – można ustawić zaawansowaną konfigurację kontrolerów (korzystam z tego) i uruchomić autozapis lotu (korzystam).

GSX

Pojazdy naziemne. Fajna zabawka dla osób wykonujących screenshoty i dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę lotniska podczas załadunki i rozładunku samolotu.

FS2Crew

Dodatek głosowy do wybranych samolotów – dodaje komunikaty drugiego pilota i pozwala niektórymi działaniami (tego drugiego pilota) zarządzać głosowo. Flaps 5 – ustawi klapy pięć.

AccuFeel

Dodatek imitujący niektóre elementy symulacji samolotów A2A w maszynach innych developerów. Pojawią się nowe dźwięki, poprawiona będzie symulacja turbulencji itd.

Czekamy na wersję dla P3Dv4

EzDok Camera Addon (EZCA)

Dodatek do zarządzania kamerami i widokami w symulatorze. Narzekam na niego, ale korzystam. Warto obejrzeć moje filmy – widać w nich jak działa.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.