Briefing – wybór lotnisk

Pierwszy krok przygotowania do lotu – wybieramy lotnisko startu i lądowania. Oczywiste? Jeśli symulujemy regularny lot linii lotniczej – mamy narzucone*. W przypadku lotnictwa ogólnego, biznesowego, cargo i czarterów – sprawa robi się ciekawsza.

Po starcie z Entebbe (HUEN).

Po starcie z Entebbe (HUEN). Sceneria jest darmowa i oceniam ją całkiem dobrze (jak na scenerie afrykańskich portów lotniczych). Do znalezienia na flightsim.com

Możliwość startu

Opisałem kiedyś lot Baronem dookoła świata. Pojawia się tam wątek lądowania w Andach.

Lot przez Andy wyraźnie unaocznił mi problemy jakie ma silnik spalinowy na dużej wysokości. Po prostu nie ciągnął. Nawet nie wiesz jaki szok przeżyłem za pierwszym razem kiedy lądowanie (na pusto – bez paliwa) obyło się bez problemów, ale po zatankowaniu Baron za nic nie chciał się wznosić – na szczęście za lotniskiem była dolina, a później cała trasa już niżej.

Wtedy to był szok. Jeśli dobrze pamiętam chodziło o San Rafael, peruwiańskie lotnisko położone nieco ponad cztery kilometry nad poziomem morza. Pas o rozsądnej (wydawałoby się) długości 2860 metrów wystarczył ledwo, ledwo. Gdyby dookoła były góry – lot skończyłby się na jednej z nich. Przypominam tą historię, żeby pokazać, jak ważne jest przemyślenie wyboru lotniska, nawet w pozwalającym na wiele środowisku symulatora lotów. Możliwość startu jest jednym z kluczowych kryteriów. Co trzeba sprawdzić:

  • długość pasa startowego,
  • nośność pasa, płyty i dróg kołowania.

Długość pasa następnie porównujemy z długością pasa potrzebną do startu w warunkach jakie wystąpią przy starcie (masa samolotu, wysokość nad poziomem morza, temperatura, itd). Nośność pasa trzeba porównać z danymi samolotu i informacją w AIP. Przykładowo – w Łodzi (EPLL) pas ma nośność  PCN 48 F/B/X/T. Warto się jeszcze orientować jakie są potrzeby samolotu. Ponieważ to nie jest temat tego tekstu – po wyjaśnienia odsyłam do Wiki i dokumentów Boeinga (tak przykładowo):

W przypadku małych lotnisk z trawiastym pasem informacja o nośności może się znajdować w instrukcji operacyjnej lotniska. Przykładowo w Rybniku (EPRG) limit wynosi 5700kg MTOW.

Przestrzeń powietrzna wokół lotniska

Niektóre lotniska – szczególnie duże porty lotnicze – leżą w przestrzeni powietrznej klasy A, co wyklucza loty VFR. Trzeba o tym pamiętać jeśli się planuje loty jakimś Piperem Cubem i podobnymi samolotami.

Kwestie ekonomiczne

Jeśli bardzo poważnie podchodzimy do planowania symulowanych lotów to można się zainteresować kosztami operacji – różnice między położonymi niedaleko od siebie lotniskami mogą być spore (poszukaj danych dla operacji general aviation w Katowicach i Krakowie). Warto sprawdzić opłaty za:

  • operacje,
  • handling,
  • pasażera
  • parkowanie,
  • ceny paliw.

Paliwo

Cena paliwa to jedno. Drugie to jego dostępność. Na wielu lotniskach niektórych paliw nie dostaniemy – benzyna lotnicza może być niedostępna na większych lotniskach komunikacyjnych, a JetFuel na małym lotnisku aeroklubowym. We wspomnieniach pilotów, którzy latali dookoła świata i pilotów dostawczych, latających w bardziej egzotycznych rejonach świata (Pacyfik, Afryka, Azja) pojawiają się historie o długim oczekiwaniu na paliwo, na małym lotnisku, na którym paliwa zwyczajnie zabrakło, a dostawa była zaplanowana na „za tydzień” lub „za miesiąc”. Te sytuacje w warunkach symulatora oczywiście nie występują, ale można się pobawić w planowanie paliwa z uwzględnieniem paliwa na następny lot (fuel tankering) jeśli lecimy na lotnisko, które paliwa może nie mieć.

Pory pracy lotniska

O ile we Flight Simulatorze lotniska działają zawsze, realne mogą mieć określone godziny pracy. Mniejsze lotniska działają jedynie w dzień lub nawet – przez raptem kilka godzin dziennie. Czasem lotnisko działa dłużej, a wieża krócej (co będzie istotne dla linii lotniczych, których procedury wymagają lądowania na lotnisku kontrolowanym). Informacje o godzinach pracy dostępne są w AIP.

Infrastruktura lokalna

Kwestia raczej drugorzędna dla pilota Cessny, ale szalenie istotna dla firmy wysyłającej gdzieś wypełnionego pasażerami 747 – szpitale, zabezpieczenie przeciwpożarowe itp. Raczej nie będzie planowany lot z 400 pasażerami na lotnisko, wokół którego nie ma szpitala, a którego jednostka strażacka ma jeden przestarzały samochód gaśniczy.

Zasięg samolotu

Niby truizm, ale dla porządku napiszę, że warto wybierać lotniska mieszczące się w zasięgu samolotu. Wyjątkiem oczywiście będą loty wojskowe, w których samolot będzie zatankowany w powietrzu.

Specyfika symulatora i środowiska VATSIM

Na koniec (choć można by od tego zacząć – kolejnością tych punktów proszę się nie kłopotać) warto wziąć pod uwagę specyfikę środowiska symulatora i sieci VATSIM. Lot z Niamey (Niger) do Wagadugu (Burkina Faso) na pierwszy rzut oka może być bardzo interesujący, jednak trudno się spodziewać fenomenalnych scenerii dla tych lotnisk, a obsada kontrolerska spędziła na tych lotniskach (TWR i APP) raptem kilka godzin w ostatnich 6 latach.

Tutaj też widzę najwięcej miejsca dla naginania zasad. Choć lot Cessną do Frankfurtu to operacja cokolwiek nietypowa – może być ciekawszy niż przelot między nieobsadzonymi lotniskami.

Mimo wszystko – zachęcam do próbowania tras egzotycznych – samo szukanie informacji potrzebnych do planowania lotu gdzieś nad Afryką i nad wyspami Pacyfiku jest fascynującą przygodą i pozwala dowiedzieć się wiele o świecie. Szczęśliwie – kolejni developerzy interesują się tymi regionami, więc mamy dokąd latać i tam.

Warto zainteresować się różnymi ekonomicznymi dodatkami do symulatora (np. FS Economy). Jakkolwiek ich realizm pozostawia wiele do życzenia – wprowadzają one kwestie cen paliwa i obsługi do naszej zabawy.

Symulacja połączeń regularnych linii

Była gwiazdka w pierwszym akapicie. Naturalnie – symulując realne działanie scenariusz narzuca nam lotnisko startu i lądowania. Ale przecież nic nam nie zabrania wybrania rejsu, który chcemy wykonać. W tym wyborze kwestie dodatkowych scenerii i obsady kontrolerskiej często będą kluczowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.