Aerosoft – Night Environment – Poland – recenzja (4*)
Wrażenia z wirtualnych lotów na pogrążoną we śnie Polską są przykre. Do wyboru mamy albo przypadkowe światełka domyślnej scenerii, albo egipskie ciemności VFR Poland. Night Environment Poland przynosi zmianę i przy pewnych mankamentach tego dodatku – jest to zmiana, która zachęca mnie skutecznie do lotów nocą!
Za i przeciw
Co mi się podoba w Night Environment?
- dokładne zaznaczenie dróg, miast i miasteczek w nocy;
- jakość oświetlenia widzianego z różnej wysokości.
Co mi się nie podoba?
- niepełna kompatybilność z fotosceneriami.
Co można by poprawić?
- różnorodność oświetlania.
Zakup i instalacja
Testuję produkt ze sklepu Aerosoftu, ale można go kupić również w popularnych sklepach z dodatkami do FSXa – tradycyjnie już australijski Flight Sim Store jest najtańszy oferując Night Environment – Poland za równowartość ok. 52 złotych. W sklepie Aerosoftu płacimy jakieś 12zł więcej.
Instalacja… mógłbym tu skopiować fragment z jakiejś innej recenzji produktu Aerosoftu. Jak zwykle dostajemy instalator, do którego trzeba wprowadzić adres email i kod produktu. Poza tym zupełnie bezboleśnie, aż do momentu kiedy trzeba produkt dopasować do FSXa. Tu z pomocą przychodzi instrukcja, która opisuje, które foldery w Scenery Library należy zaznaczyć i dlaczego. Bez obaw – jeśli zaznaczycie wszystko to też będzie znakomicie działało. Domyślnie zaznaczone są warstwy „bazowa”, 0 i 3, czyli pełne oświetlenie. Wybierając jedynkę lub dwójkę zamiast trójki można zmniejszyć ilość światełek, a co za tym idzie – obciążenie. Do tego wrócimy.
Dokumentacja
Wyjątkowo w moich recenzjach – bez oceny, bo co tu oceniać. PDF ma kilka stron i wyjaśnia jak skonfigurować produkt w scenery library. Tyle. I tyle właśnie było potrzebne.
Co to za dodatek?
Night Environment – Poland to po prostu… nocne oświetlenie Polski, a dokładniej – lampy, które pokrywają wszystkie miejscowości i wszystkie istotne drogi (z moich obserwacji wynika, że niemal wszystkie poważniejsze od gruntowych) oraz tekstury, które dają efekt oświetlonej ziemi (drogi, placu itp) pod wspomnianymi lampami.
Widziana z góry Polska pokryta oświetleniem Aerosoftu zmienia się w taką, jaką widzimy na nocnych zdjęciach satelitarnych. Z zastrzeżeniem, że zdjęcie takie powinno być zrobione około 20 w pogodny zimowy dzień, kiedy drogi są zatłoczone, a miasta w pełni oświetlone.
Tu zaznaczę główny mankament, który leży w filozofii wykonania tego dodatku – kraj jest pokryty niemal identycznymi (lekko żółtymi) lampami, które udają latarnie i nie ma tu znaczenia, czy lecimy nad osiedlem, które powinno być rozświetlone latarniami i światłem z okien, czy nad drogą lokalną, na której widoczne z powietrza światła to reflektory jadących samochodów. Polska z Night Environment przypomina mocno Belgię z jej oświetlonymi autostradami. Kończąc narzekania – podsumuję to, czego mi brakuje. Nie ma w tym dodatku wystarczającej różnorodności – łatwo odróżnimy drogę lokalną od głównej, ale poza tym – oświetlenie jest nużąco jednostajne. Rzuca się to w oczy w miastach, gdzie oświetlenie jest jednokolorowe i na drogach, które są oświetlone niezależnie od tego czy mowa o głównej alei w Warszawie, czy o podrzędnej drodze 10 kilometrów od najbliższej wsi.
Co mi się podoba? Wreszcie latam w nocy!
Ponarzekałem, a teraz dlaczego ten dodatek polecam.
Nie lubię tego określenia, bo jest nagminnie nadużywane, ale ten dodatek to „game changer”. Ani nad domyślną scenerią FSXa, ani nad starszymi sceneriami wektorowymi, ani (tym bardziej) nad fotoscenerią VFR Poland nie latałem VFR w nocy. Jeśli zapuszczałem się na nocne niebo to jedynie IFR, zwykle w kabinie potężnego samolotu, z którego i tak za często nie wyglądałem za okno. To czy światła na ziemi układały się prawidłowo, czy zupełnie przypadkowo było mi obojętne.
I teraz to się zmieniło. Night Environment – Poland pozwala mi zaplanować trasę lotu Cessny czy innego Comanche’a nad drogami i miastami, które rozpoznam w nocy bez większego problemu. Lecąc bez trudu rozróżniam autostrady, drogi główne i lokalne, a po układzie dróg i po kształcie rozpoznaje mijane miasta.
Co równie ważne – Polska w nocy dzięki temu dodatkowi stała się ładna. To główna przewaga nad starszymi sceneriami wektorowymi, które niby dopasowywały oświetlenie… ale tak jakby – do połowy. Tutaj mamy scenerię nocną „pełną gębą”.
Night Environment a inne dodatki
Zauważyłem małą wadę Night Environment w lotach nad fotoscenerią (ten sam efekt nad VFR Poland i nad Warszawą Drzewiecki Design) – w pewnym promieniu wokół samolotu znikają tekstury oświetlonej ziemi – co pozostawia dość nienaturalne latarnie, które nie oświetlają niczego. Testuję produkt już jakiś czas i nie powiem, żeby to był dla mnie istotny problem – zauważam go najczęściej na małej lub bardzo małej wysokości. W przypadku lotów nad Warszawą po prostu z tym żyję i jest ok. W lotach nocnych nad obszarem pokrytym fotoscenerią VFR Poland problem rozwiązuję wyłączając fotoscenerię – i tak nie widzę różnicy z nią i bez niej.
Wpływ na wydajność
Sceneria ma 3 warstwy, które możemy ustawić odpowiednio do potrzeb i możliwości komputera. Na moim (umiarkowanie mocnym) komputerze mam wybraną warstwę 3 – czyli 100% oświetlenia. W normalnym użytkowaniu nie widzę żadnego wpływu na wydajność.
Tu jest jednak zastrzeżenie – im większy stopień anty-aliasingu ustawicie w nVidia Inspectorze tym bardziej obciążenie wzrośnie. W moim przypadku – ostatnio latam z DX10 Fixerem i ustawieniem inspectora na 2xSGSS. Zmiana na 4xSGSS rujnuje wrażenia z lotów nocnych (klatkowanie skacze między 6 a 20). Analogiczne ustawienie w dzień na dużych lotniskach daje mi wahania między 15 a 20. Trzymając się mojego 2xSGSS mam cały czas 30 klatek (z blokadą na tym poziomie).
Ocena – 4****
Tak jak napisałem wcześniej – to jest dodatek, który jest moim zdaniem niezbędny do nocnych lotów, w których chcemy nawigować obserwując ziemię. Pod tym względem – ocena absolutnie najwyższa. Nie jest to jednak dodatek idealny – ma dwie drobne wady, które mogłyby zostać wyeliminowane. Stąd – 4, czyli „dobry produkt”.
Stosunek ceny do jakości – bardzo dobry
Uważam, że około pięćdziesiąt złotych za porządną scenerię nocną całej Polski to wydatek groszowy. Polecałbym tę scenerię nawet gdyby kosztowała dwa razy więcej.
Dodatek możesz kupić w:
- sklepie Aerosoftu (64zł)
- Flight Sim Store (52zł)
wg kursu z dnia pisania recenzji.
Sceneria została dostarczona do recenzji przez Aerosoft.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!