Nordborg – Vidan Design – recenzja 5*
Jak, u licha, znaleźć Nordborg? Krótki pas, kilka budynków, jakieś zaparkowane auta. To wszystko. A dookoła farmy składające się z… kilku budynków. Podobnych. Bez GPSa robi się ciekawie.
W skrócie (5*)
- bardzo dobrze wykonana sceneria – nie potrafię jej nic zarzucić;
- świetna lokalizacja w relacji do innych ciekawych lotnisk;
- relatywnie duże obciążenie (jak na rozmiar scenerii);
Sceneria dostępna jest w sklepie Vidan Design
Recenzja
Sonderborg położony jest niedaleko. Niemiecka granica – kilkanaście mil na południe. Dotrzeć w pobliże lotniska Nordborg jest łatwo. A potem trzeba znaleźć samo lotnisko. Mam sposób – najpierw szukam miasteczka o tej samej nazwie. Łatwo je znaleźć – również dlatego, że znajduje się już w obszarze scenerii i wyróżnia na tle miejscowości, którym charakter nadaje ORBX Global + openLC. Tutaj zabudowa jest bardziej duńska, a porównanie ze zdjęciami z lokalizacji dowodzi, że układ osiedli, a nawet kształt, wysokość (2 piętra) i kolory bloków w scenerii oddają rzeczywistość. Położone nad jeziorem miasteczko wygląda bardzo zachęcająco.
Burzliwą historię pogranicza duńsko-niemieckiego przypomina zamek – strategicznie ulokowany na wyspie oddzielonej od miasta kanałem – fosą. Ten zamek, a właściwie drogę prowadzącą do niego, wykorzystuję jako wskaźnik. Dokładnie w osi drogi, jakąś milę w stronę morza, widać zagajnik, a tuż przed nim znajduje się lotnisko (które znad miasta trudno rozpoznać).
EKNB Nordborg – lotnisko
Zresztą „lotnisko” to nazwa nieco na wyrost. To małe, prywatne lądowisko zarządzane przez NordAls Flyveklub. W duńskim AIP poświęcono mu jeden wiersz tabeli „prywatne lotniska” (AIP AD 4.1). Z tabeli dowiemy się, że lotnisko ma nadany kod EKNB, znajduje się 1,2 NM od Nordborga i że częstotliwość Nordborg Radio to 123.500 MHz. Są jeszcze numery telefonów i koordynaty, których tu nie będę przepisywał. Tyle. Żadnej mapki, planu, choćby podstawowej informacji o długości pasa.
Po te informacje trzeba sięgnąć na stronę aeroklubu. Pas 06/24 ma 660 metrów długości, jest szeroki na 30. Z opisu na stronie wynika, że aeroklub stosuje te same wskazówki „jak znaleźć lotnisko”, które opisałem wyżej (nie sprawdzałem tego wcześniej). Czyli w rzeczywistości lotnisko równie trudno znaleźć. Tutaj punkty dla developera, któremu udało się osiągnąć ten efekt – zwykle lotniska w symulatorze są nienaturalnie dobrze widoczne już z dużej odległości.
W dolotach z południowego zachodu należy nawiązać kontakt z Sønderborg AFIS (126,40 MHz). Z północy i zachodu, na większej wysokości należy skontaktować się z Skrydstrup.
Na lotnisku aeroklub trzyma kilka samolotów i motoszybowców, z których największy jest Piper 28.
Nie znalazłem informacji o możliwości tankowania, ale w scenerii znajduje się nieduży zbiornik z bardzo długim wężem. Podejrzewam, że to paliwo (zbiornik z gazem do ogrzewania hangarów raczej nie miałby węża).
Na lotnisku nie ma wypożyczalni samochodów (no kto by się spodziewał), ale działa wypożyczalnia rowerów. Cztery stoją w hangarze – korzystać można dowolnie i bezpłatnie. Miłe. Szkoda, że rowery stoją w hangarze – nie ma żadnego w scenerii.
Okolice lotniska
Trudność ze znalezieniem lotniska wynika z uporządkowanego charakteru duńskiej wsi. Zwróciłem na to uwagę podróżując niedawno po Jutlandii. Zadbane gospodarstwa zwykle są skupione wokół centralnego placu z zabudową składającą się z kilku budynków z dwuspadowymi dachami. I jak tu szukać lotniska, którego zabudowania składają się z… kilku budynków z dwuspadowymi dachami? Równo przycięta trawa pasa nie odznacza się jakoś szczególnie wśród okolicznych upraw. Może to kwestia symulatora – w rzeczywistości uprawy (przed żniwami) byłyby wyższe i to by zwracało uwagę. Ale w symulatorze wszystko jest płaskie. Z drugiej strony – pola (na wykorzystanych zdjęciach satelitarnych) wyglądają w większości na niedawno orane lub niedawno obsiane, więc pewnie też byłoby płasko. Tylko rzepak wyraźnie żółci niektóre obszary.
Na zachodzie sceneria sięga Augustenhof Fyr (latarni morskiej w Augustenhof). Mam słabość do latarni morskich, więc w moich recenzjach często o nich wspominam. Tutaj autor wykorzystał inną latarnię malowaną w biało czerwone pasy. Augustenhof Fyr zbudowano z kremowo-żółtej cegły.
Lotnisko w świecie P3D
Małe lotnisko i krótki pas ograniczają wybór maszyn do samolotów general aviation – a wśród nich do samolotów o krótkim rozbiegu. Czyli na ogół również wolnych. Na szczęście jest gdzie latać. Developer wykonał pobliskie lotnisko w Sonderborgu, a także kilka podobnych rozrzuconych w całej Danii. Dwa duże duńskie porty lotnicze (Billung i Aalborg) również doczekały się niedawno scenerii Vidan Design. Inni developerzy oferują Kopenhagę i spory wybór lotnisk niemieckich. Pod tym względem użytkownicy wybierający Nordborg będą zadowoleni.
Istotne informacje techniczne
Lotnisko wymaga użycia konfiguratora przy zmianie pory roku. Niektóre tekstury modeli (np. trawa, krzaki, część drzew) muszą być zmienione w ten sposób i nie reagują na wprowadzoną w symulatorze datę.
Lotnisko (wraz z nieodległym Sonderborgiem) relatywnie mocno obciąża komputer przy wysokich ustawieniach autogenu.
Podsumowanie
Jeśli latamy nisko i powoli – to będzie miejsce warte odwiedzenia. Krótki pas to wyzwanie, a szeroko wykonana sceneria otaczająca lotnisko pozwala poczuć klimat małego, „aeroklubowego” latania. Atrakcyjność lotniska zwiększa położenie w regionie cieszącym się dużym zainteresowaniem developerów.