Saeby (EKSA) – Vidan Design – recenzja (5*****)

Saeby (EKSA) – maleńkie cudo wydane przez Vidan Design. Duńskie lotnisko aeroklubowe ze krótkim trawiastym pasem na północnych krańcach kraju.

saeby-2

Za i przeciw

Co mi się podoba w Saeby?

  • fotosceneria lotniska
  • modele budynków
  • najbliższe otoczenie lotniska
  • drobne przedmioty, „mała architektura”
  • mesh lotniska
  • samochody na lotnisku

Co mi się nie podoba?

  • brakuje mi tu ludzi

Co może być poprawione?

  • lubię bardziej gęstą trawę 3d
  • ilość drobiazgów

Sæby Flyveplads

Lotnisko Saeby znajduje się w północnej Danii obok miasteczka o tej samej nazwie i niedaleko Frederikshavn. Na dobrą sprawę ta część Danii to już nie półwysep Jutlandzki, a wyspa oddzielona Limfjordem – Vendsyssel.

Lotnisko ma jeden oznaczony pas startowy 12/30 o wymiarach 650x20m (według innych źródeł 520×20 metrów – to pewnie zależy od tego, w którym miejscu akurat postawią oznaczenia) oraz lądowisko szybowcowe czyli całkiem szeroką łąkę o długości jednego kilometra.

Dla ciekawych takich szczegółów informacja o cenniku – lądowanie tutaj kosztuje 30 koron czyli niecałe 20 złotych. Paliwo aktualnie nie jest dostępne (zbiornik został zamknięty / zaplombowany). Miejsc w hangarach dla przyjezdnych nie ma. Na lotnisku działają dwa lokalne aeroklubu (szybowcowy i samolotowy).

To właściwie wszystkie informacje techniczne o lotnisku jakie zdobyłem. O dziwo – tym razem Vidan Design nie dostarczył szerszego opisu lotniska, a w sieci naprawdę trudno coś więcej znaleźć. Zainteresowanych informacjami administracyjnymi, dla których nie ma miejsca w tej recenzji odsyłam do strony lotniska – eksa.dk.

Dokąd latać i czym?

To prawdziwe maleństwo. An-2 wygląda tu na potwora, ale nawet Duke (z ograniczonym ładunkiem) stąd wystartuje więc właściwie wszystkie samoloty do tego rozmiaru mogą tu swobodnie lądować. Głównym ograniczeniem jest długość pasa – 520/650 metrów to niewiele dla dwusilnikowych maszyn tłokowych więc raczej sugeruję samoloty jednosilnikowe.

Dokąd? Moim ulubionym kierunkiem jest nieodległe Sindal (opisałem niedawno). Niedaleko znajdują się również Herning i Randers (wszystkie trzy wydane przez Vidan Design). Hadsund tego samego wydawcy dostępny jest za darmo. Z większych lotnisk – Aalborg, Aarhus i położone po przeciwnej stronie Kattegatu Goteborg i Malmo.

Vidan Design – Saeby

Sceneria Saeby obejmuje lotnisko Saeby i jego najbliższe otoczenie (kilkaset metrów w każdą stronę) wraz z zabudowaniami gospodarstw rolnych. Cała sceneria pokryta jest fototeksturą, wykonano również autogen, obiekty lotniska i trójwymiarową trawę.

Zastosowano animowane drzwi hangaru (otwierane ustawieniem częstotliwości radia).

Sindal – zakup, instalacja, dokumentacja i konfigurator

Zakup

Scenerie Vidan Design można kupić we wszystkich liczących się sklepach z dodatkami do symulatora (w tym w sklepie Aerosoftu gdzie są sprzedawane jako Aerosoft/Vidan Design) oraz w sklepie samego wydawcy (niestety ta opcja jest niedostępna dla obywateli Unii Europejskiej).

Tradycyjnie najtaniej jest we FlightSimStore gdzie sceneria kosztuje 9,80 dolara australijskiego czyli niecałe 30 złotych (kurs z listopada 2015).

Produkt dostępny jest w wersji do pobrania, instalator zabezpieczony jest kluczem produktu.

Instalacja

Typowo dla scenerii Vidan Design – instalator to prosty plik, który dodaje scenerię do folderu Vidan Design wewnątrz głównego folderu FSX. Do użytkownika należy dodatnie tej scenerii do Scenery Library.

Dokumentacja

Na dokumentację składa się krótki (8 stron) pdf wyjaśniający jak scenerię zainstalować, jak używać konfiguratora i jak skonfigurować FSX. Instrukcja zawiera również krótki (1 akapit) opis lotniska i typowe informacje „formalno-prawne”. Poza estetyką (wygląda jak zwykły Word zapisany do PDF) nic tej instrukcji nie można zarzucić – w przystępny sposób informuje o wszystkim czego użytkownik może potrzebować.

Konfigurator

Vidan Design dodaje do swoich scenerii konfigurator, który pozwala na zmianę tekstur na inną porę roku – to przydatne narzędzie jest, jak należałoby oczekiwać, banalnie proste w obsłudze. Konfigurator można znaleźć w folderze FSX/Vidan Design\Danish Airfields X\Saeby\Manual\Seasons EKSA

Wrażenia

Pierwsze pozytywne wrażenie sceneria robi kiedy wybiera się ją z listy przy ładowaniu lotu – rzadko na takich małych lotniskach developer umieszcza tyle stanowisk. Tutaj można sobie wybrać jedno z siedmiu, a dodatkowo początki wszystkich dróg startowych.

Jak już zalogowałem się na lotnisko to pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę były samochody zaparkowane pod budynkiem aeroklubu.

Modele (4****)

Właściwie Vidanowskie samochody już znałem, ale ze względu na rozmiar i plan lotniska tutaj jestem wyjątkowo blisko i mogę docenić ich modele oraz tekstury. Wszystkie pojazdy wykonano z odpowiednią dokładnością by nie raziły nawet z niewielkiej odległości.

Budynki również trzymają standard Vidan Design – to znaczy, że nie są to konstrukcje szalenie skomplikowane (nie szukajcie trójwymiarowych drzwi, okien czy lamp na budynkach), ale mają wystarczająco dużo trójwymiarowych detali, żeby w połączeniu z teksturami dać bardzo przyjemny w odbiorze efekt.

Tekstury fotograficznej jakości (5*****)

Tak naprawdę jednak siła Vidan Design leży w teksturach. Modele obłożone są rzeczywistymi zdjęciami (nie wszystkie pochodzą z danej lokalizacji, ale są bardzo trafnie dobrane). I nawet jeśli jakiś szczegół nie jest wymodelowany, to widać go na teksturze. O ile z bliska brak efektu 3d może razić, to w zwykłym zastosowaniu (kiedy patrzę na budynki z samolotu) – jestem zachwycony tym, co widać na każdej ścianie. To główna zaleta tekstur fotograficznych – autor nie musi nic wymyślać, nie musi „kombinować” i myśleć co (i jak) dołożyć do budynku. Widzimy wszystkie szczegóły – ramę okna, jakiś przedmiot leżący na wewnętrznym parapecie. Szczególnie lubię Vidanowskie okna – na zdjęciach uchwycono odbicia, więc zdają się tym bardziej naturalne (choć oczywiście bardziej wnikliwi zauważą, że niezależnie od naszej pozycji okna odbijają zawsze to samo).

Drobiazgi (5*****)

Obok budynków rozmieszczono typowe dla takiego miejsca drobiazgi – skrzynkę na listy, kosz na śmieci, ławkę, płotek. Autor pomyślał nawet o kilku plecakach i walizeczce przed wejściem do aeroklubu. Tak jakby ktoś je tam ułożył czekając na lot. Podobne drobiazgi (oraz dokładnie ten sam zestaw bagaży) znajdziemy w hangarze. Dodatkowo stoją tam drabiny, miotła i odkurzacz. Tak – odkurzacz! Wymodelowany w 3d – obok stoi ssawka, a nad nią przewieszona jest elastyczna rura. Takie rzeczy w FSX zawsze mnie fascynują!

Teren (5*****)

Teren lotniska wygląda dokładnie tak, jak chciałbym żeby wyglądał teren w sceneriach. Porządna tekstura w wysokiej rozdzielczości połączona jest z dobrą siatką wysokościową oraz perfekcyjnie rozmieszczonym autogenem. Jedyną wątpliwość budzi trawa, ale o tym dalej.

Trawa 3d (4****)

Trawa 3d nieodmiennie stanowi wyzwanie dla developerów (z kilkoma wybitnymi wyjątkami). Problemem jest jej wpływ na wydajność więc więcej często znaczy wolniej. Ale jeśli chodzi o wygląd to więcej zawsze znaczy lepiej i tu jest tej trawy po prostu za mało. Miejscami wyrasta gęsto (szczególnie niedaleko stanowisk postojowych), miejscami brakuje jej zupełnie. 4 gwiazdki dlatego, że pomysł na rozmieszczenie ratuje nieco całość – ułożono ją bardzo sensownie – tam gdzie powinna być w rzeczywistości bujna trawa – jest jej więcej, tam gdzie powinna być idealnie wystrzyżona – nie ma jej w ogóle (choć będę się upierał, że na tej klasy lotnisku powinna jednak być wszędzie).

Otoczenie lotniska (4****)

Otoczenie lotniska nie jest szczególnie rozległe – to kilkaset metrów w każdą stronę, ale udało się załapać dwóm farmom (jedna z nich jest całkiem spora – nawet jakaś tir tam stoi. Ponieważ otoczenie wykonano w tej samej rozdzielczości i z podobną starannością jak lotnisko – wygląda doskonale. Oceniłbym je na 5 gdyby nie to, że moim zdaniem sceneria powinna dawać możliwość wykonania kręgu w obrębie scenerii. Tutaj wychodzimy poza scenerię i o ile użytkownicy FTX Global nie będą mieli problemów z wyglądem dalszego otoczenia, to użytkownicy domyślnych tekstur FSXa poczują estetyczny kontrast. Nie pomaga to, że blending (zanikanie tekstury na brzegach scenerii) jest nieco za szybki – to przejście wyglądałoby lepiej gdyby przejście od jednej scenerii do drugiej zajmowało dwa lub trzy razy więcej miejsca.

Wydajność – świetna (5*****)

Wydajność jest znakomita – nie zauważyłem żadnego wpływu na klatkowanie.

Sceneria jako część większej całości (5*****)

Zawsze doceniam to, że developer tworzy coś większego niż pojedynczą scenerię. Tak jest z Vidan Design, który realizuje kolejne małe lotniska Danii, a teraz również pierwsze większe oraz fotoscenerię całego kraju. To zmienia pojedynczą scenerię w okolicę, w której można z przyjemnością latać – to wielka zaleta tych scenerii, a w moich recenzjach – dodatkowe punkty (choć nie są tu już potrzebne – sceneria dostałaby 5***** nawet gdyby była samotnym lotniskiem).

Podsumowanie (5*****)

Saeby to kolejna bardzo dobra sceneria Vidan Design. Developer ma dar tworzenia miejsc, w które chce się przylecieć i skutecznie zachęca do odwiedzania Danii. Dzięki pięknym teksturom podłoża i budynków oraz dbałości o zagospodarowanie terenu drobnymi przedmiotami Saeby wybija się ponad wiele scenerii lotnisk aeroklubowych. Polecam!

Cena do jakości – świetna

Niecałe 30 złotych. Jak bilet do kina w niedzielę, a w zamian świetna sceneria, która pozwoli długo cieszyć się lotami VFR nad Danią.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.