Boeing 777 – PMDG #7 – krótkie trasy

Gdzie polecieć Boeingiem 777, żeby szybko opanować wszystkie funkcje, które PMDG przeniosło w świat FSXa? Kilka inspiracji, które pomogą planować krótkie trasy.

Cargo Panda - mój ulubiony transportowiec

Cargo Panda – mój ulubiony transportowiec

Przy okazji cyklu poświęconego Boeingowi 777 PMDG ktoś mnie zapytał o to jak znajduję czas na tyle lotów. Przede wszystkim – wybieram krótkie trasy.

Paryż-Londyn – szkolenia i loty specjalne

Jedną z najbardziej znanych krótkich tras, na których pojawiają się (lub pojawiały) wielkie samoloty pasażerskie jest połączenie Paryża z Londynem (Charles de Gaulle – Heathrow). W okresach wzmożonego ruchu tą trasę obsługiwały Boeingi 777, a także ogromne Airbusy A380.

Trasa nigdy nie miała znaczenia ekonomicznego – pociągi Eurostar oferują równie szybki (a często szybszy) transport między obiema stolicami oferując przejazdy bezpośrednio z centrum do centrum. Boeingi i airbusy latały między tymi stolicami w okresach szkolenia załóg – bardzo krótki lot pozwalał na zwiększenie ilości operacji i intensyfikację szkoleń.

BA w Szkocji

BA w Szkocji

Paryż-Londyn to nie jedyna trasa szkoleniowa. Warto tu przypomnieć nowe 787 LOTu, który pierwszy lot wykonał do Pragi, a potem odwiedził Wiedeń, Monachium, Frankfurt, Hanower, Kijów, Budapeszt i Brukselę.

Loty 787 LOTu miały pozwolić załogom zapoznać się z nowymi samolotami, ale również promowały nowy samolot linii wśród klientów. Podobne znaczenie mają loty specjalne – przypomnieć można Lufthansę, która przywiozła niemiecką drużynę piłkarską do Gdańska swoim nowym Boeingiem 747-8.

Zatoka Perska

Zatoka Perska – z jej licznymi hubami, prężnie rozwijającymi się liniami i bogactwem, a jednocześnie – ze słabą infrastrukturą lądową jest idealnym miejscem do wykonywania krótkich lotów.

Boeingi 777-300ER Emirates obsługują połączenie Dubaju z Kuwejtem. W sprzyjających warunkach lot trwa godzinę i 16 minut. To zresztą nie jedyna krótka trasa tej linii – Emirates używają 777-300ER również na trasach do Bahrajnu (lot do Dohy zajmuje mniej niż godzinę), Pakistanu (Karaczi) i Iranu (Teheran – 2 godziny lotu).

Saudyjskie linie lotnicze latają między Dżuddą a Riadem i Dammanem. Dwóipółgodzinne połączenie Riadu z Kairem też może być inspiracją.

Kilka lat temu 777 Emirates obsługiwały chyba najkrótsze regularne połączenie – przewożąc pasażerów do Abu Zabi – położonego mniej niż 100 mil od Dubaju

Daleki Wschód

Spoglądając na Japonię można znaleźć inspirację w krajowych lotach Boeingów 747 i 777.

Koreańskie linie lotnicze używają 777 w lotach z Seulu (Incheon) do Hong Kongu i Japonii.

Wśród najkrótszych lotów inspiracją mogą też być loty Airbusów 330 z Singapuru do Kuala Lumpur (nieco ponad pół godziny).

Międzylądowania

Specyficzną kategorią krótkich lotów są te z przystankami, jakie samoloty mają na dłuższych trasach. Austriackie linie Lauda Air miały międzylądowanie w Monachium na trasie Wiedeń-Miami. W recenzji Kilimandżaro opisywałem już loty do tego lotniska – w większości przypadków samoloty lądują również w jednym z okolicznych portów lotniczych.

El Al w krótkim locie z Wrocławia do Niemiec

El Al w krótkim locie z Wrocławia do Niemiec

Cargo

O ile połączenie pasażerskie musi (w rzeczywistości) znaleźć na obu lotniskach wystarczająco dużo pasażerów to samoloty transportowe potrzebują tylko klienta chętnego by przewieźć określoną ilość kontenerów z punktu A do punktu B. Śledząc realne loty samolotów transportowych widuję je w przedziwnych miejscach, więc 777F raczej nie będzie wyglądał źle na żadnym lotnisku, którego pas i drogi kołowania mogą sprostać takiemu wyzwaniu.

777F Lufthansy (podejrzewam, że to podejście do Magdeburga)

777F Lufthansy (podejrzewam, że to podejście do Magdeburga)

PMDG 777 a krótkie trasy

Loty na krótkich trasach (zresztą identycznie jak wspomniane loty Paryż-Londyn) pozwalają na szybkie zapoznanie się z samolotem i jego systemami. Ostatnio sporo czasu spędzam na trasie San Francisco – Phoenix, Phoenix – Palm Springs (bardzo ciasno dla 777).

W takich krótkich lotach ciekawe jest to jak wiele trzeba zrobić mając mało czasu – Palm Springs – Phoenix wymaga planowania zniżania niemal tuż po osiągnięciu wysokości przelotowej.

Dodatkową zaletą krótkich tras jest możliwość poznania właściwości lotnych samolotu załadowanego w różnym stopniu – niektóre loty wykonuje z kilkunastoma raptem tonami paliwa i niewielką liczbą pasażerów – 777 w takim locie jest bardzo lekki – świetnie się wznosi, doskonale manewruje i za nic nie chce wytracić wysokości przed lądowaniem. Załadowany paliwem i z pełną kabiną zachowuje się dokładnie odwrotnie.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.