SERA i nowe minima lotów specjalnych VFR

4 grudnia 2014 zaczęły obowiązywać w Polsce rozporządzenie SERA (Standardised European Rules of the Air), które między innymi wprowadza jednolite przepisy ruchu lotniczego na obszarze Unii Europejskiej. Co to oznacza w praktyce? Między innymi nowe minima SVFR.

Co nowego?

  • minima pogodowe dla lotów specjalnych VFR
  • definicje dnia i nocy
  • uprawnienia en-route IR
  • definicje, terminy itp.

Nowe minima SVFR

Do niedawna obowiązywały w całej Europie różne minima pogodowe dla SVFR. Nawet w Polsce dla różnych lotnisk minima były różne. W tej chwili ujednolicono przepisy i loty specjalne VFR mogą być wykonywane jeśli pułap chmur jest niższy niż 1500 stóp lub widzialność w locie jest niższa niż 5km gdy spełnione są następujące minima:

  • pułap chmur jest równy lub wyższy niż 600 stóp
  • widzialność przy ziemi jest nie mniejsza niż 1500 metrów (samoloty) lub 800 metrów (śmigłowce)
  • lot wykonywany jest z prędkością nie większą niż 140 węzłów (IAS) lub niższą zapewniającą możliwość dostrzeżenia ruchu i przeszkód w celu uniknięcia kolizji

Zezwolenia na loty śmigłowców w przypadkach szczególnych (loty medyczne, poszukiwawcze, ratownicze i gaśnicze) mogą być wydawane w innych warunkach.

Nowe definicje dnia i nocy

W Polsce obowiązujące przepisy precyzują, że loty dzienne to te wykonywane w okresie od 30 minut przed wschodem słońca do 30 minut po zachodzie. SERA interpretuje dzień jako okres od świtu cywilnego do zmierzchu cywilnego. Różnica w Polsce jest nieistotna – nasze „+/- 30 minut” upraszcza termin świtu i zmierzchu. W innych krajach (szczególnie w położonych na dużych szerokościach geograficznych) ta różnica byłaby bardziej istotna.

Uprawnienia EIR

En-route IR to uprawnienia do lotów trasowych w IMC dla pilotów, którzy nie posiadają „pełnych” uprawnień IFR. Takie uprawnienia mają podnieść bezpieczeństwo lotów, pozwalając pilotom na wykonanie bezpiecznego lotu IFR po trasie, w sytuacji, która inaczej zmuszałaby ich do próby przemykania na niedużej wysokości pod chmurami.

SERA

Dokument w polskiej wersji językowej można przeczytać w serwisie dlapilota.pl

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.