Scenerie do FSX: pakiet startowy cz. 1 (Polska)

Tyle czasu spędziłem omawiając to jak zainstalować scenerie, samoloty i inne add-ony, ale co właściwie będzie Ci potrzebne na początku… Jak zwykle wszystko zależy od Twoich upodobań, ale pozwolę sobie zaproponować kilka zestawów, które są dość uniwersalne i choć jeden z nich powinien Ci się spodobać. Bazą wszystkich zestawów będą dodatki darmowe, dodam jednak również kilka płatnych jeśli chciał byś od razu z nich skorzystać.

Tekst w zaktualizowanej wersji dostępny jest tutaj: calypteaviation.com/2016/11/polska-w-fsx-p3d-2016/

Na początek Polska

(jeśli szukasz scenerii bardziej egzotycznej – przejdź od drugiej części tego poradnika gdzie omawiam Hawaje i Karaiby)

Polska w wydaniu Microsoftu jest zadziwiająco płaska – żeby to poprawić warto zainstalować darmowy Mesh Europy (SRT2EUR i SRT2EUR2 z FlightSim). Kiedy pojawią się już jakieś wzgórza warto zadbać o lotniska, z których można będzie wystartować.

Wszyscy wirtualni piloci skorzystają na pewno z darmowego Okęcia (EPWA) i Balic (EPKK).

Latając mniejszymi samolotami warto odwiedzić fenomenalnie odwzorowanąGóraszkę (freeware udostępniony przez Drzewiecki Design), a także Jastarnię (EPJA), Elbląg (EPEL), położoną koło Nowego Sącza Łososinę Dolną (EPNL), Nowy Targ (EPNT) i Suwałki (EPSU) – do pobrania z FlightSim.

Żeby na trasie nie nudziło nam się wyglądanie przez okna Cessny Simdesign wydał darmowe VFR Poland 3D Landmarks – zbiór charakterystycznych obiektów, przede wszystkim wielkich budynków przemysłowych, wysokich kominów i masztów radiowych.

Poruszanie się po strefach kontrolowanych wokół głównych lotnisk ułatwią „kominy” – wizualizacje punktów VFR. Pobierz wizualizację punktów VFR dla FIR Warszawa ze stronypl-vacc.org (pobierz plik „VFR points visualization for FIR WARSZAWA”.

Na stronie PL VACC znajdziesz również inne (niewymienione tutaj) scenerie Polski, a ponadto mapy najważniejszych lotnisk.

Co jeszcze można poprawić

Niestety brakuje obejmującego Polskę darmowego dodatku pozwalającego na swobodną nawigację według sieci dróg i charakterystycznych punktów terenowych. Do tego konieczne będą płatne dodatki takie jak:

Ultimate Terrain X jest pakietem zawierającym całą Europę zachodnią (w tym Polskę). Moim zdaniem za cenę 39,95 dolarów jest dodatkiem, który warto zakupić jeśli zamierzamy latać na Europą. UTX Europe jest dostępny również w wersji do pobrania.

OpenVFR umożliwia kupowanie poszczególnych krajów osobno. 6 Euro za Polskę jest ceną przystępną jeśli to ma być pierwszy wydatek, ale jeśli zamierzasz dokupić pozostałe kraje europejskie to wydawanie 100 Euro na cały pakiet jest moim zdaniem ceną wygórowaną.

OpenVFR oferuje również zestaw obiektów scenerii – kościołów, charakterystycznych budynków itp. oraz mesh (tego ostatniego nie polecam – jest oparty na tych samych pomiarach, na których zbudowano wspomniany wcześniej darmowy mesh Europy).

Wśród płatnych dodatków dla Polski nie można nie wspomnieć o polskich lotniskach wydanych przez Drzewiecki Design:

W tej chwili rozwijany jest również pakiet vfrPoland – fotosceneria Polski. W momencie pisania tego artykułu dostępne były obszary na Pomorzu i w zachodniej Polsce. Pojawił się również (na tej samej stronie) autogen (drzewa i budynki) do fotoscenerii.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.