Sindal – Vidan Design – recenzja (4*)

Sindal – małe lotnisko na północnym skraju Danii wykonane przez Vidan Design. Jak zwykle u tego developera niewielkie lotnisko jest urocze, ale nieco ustępuje wyspiarskim realizacjom.

Sindal-24

Sindal

Za i przeciw

Co lubię w Sindal?

  • modele budynków
  • drobne obiekty na lotnisku
  • fotoscenerię lotniska
  • najbliższe otoczenie lotniska

Czego nie lubię w Sindal?

Co można poprawić?

  • ilość małych przedmiotów
  • detale budynków
  • obszar scenerii

Sindal

Sindal

Sindal to niewielka gmina (ok. 3000 mieszkańców) na północnym krańcu Jutlandii – u podstawy Skagen Odde – najdalej wysuniętego na północ półwyspu w Danii. Lokalne lotnisko jest dość nietypowe. Na pierwszy rzut oka to po prostu lotnisko aeroklubowe dysponujące asfaltowym pasem startowym i sporą przestrzenią hangarową. Zapewne ta przestrzeń przyciągnęła tu kilka firm air-taxi, które używają Sindal jako bazy technicznej – a dzięki ILS lotnisko dostępne jest nawet gdy pogoda się psuje.

Nietypowa na lotnisku tego rozmiaru jest również wytrzymałość pasa – duńskie lotnictwo prowadzi tu szkolenia swoich załóg C-130 Herkules – trenują starty i lądowania z krótkiego pasa. Herkulesy w czasie ćwiczeń nie zjeżdżają z drogi startowej – rozładunek i załadunek odbywa się na krzyżówce pasa i asfaltowej drogi kołowania.

No przecież nie mogłem sobie odmówić

Szczegóły techniczne – lotnisko dysponuje pojedynczą asfaltową drogą startową 26/08 o długości 1199 metrów czyli 3933 stóp. Na kierunku 26 zamontowano ILS. Płyty postojowe i drogi wiodące do hangarów również są utwardzone – podobnie jak jedna z dróg kołowania. Dodatkowo hangary z drogą startową łączy jeszcze trawiasta droga kołowania – co skraca czas dojazdu małych samolotów do pasa 26.

Z lotniska oprócz wspomnianych Herkulesów korzystają też szkolne Saaby Safari duńskiego lotnictwa, tamtejsza policja oraz helikoptery przewożące chorych. Śmigłowce odwiedzają to miejsce również przy okazji ćwiczeń sił specjalnych… ależ tu się dzieje… Regularnie organizowane są też pikniki lotnicze, które robią wrażenie różnorodnością obecnego sprzętu.

Duży hangar

Polecane linki:

Czym i dokąd latać?

Przede wszystkim – małymi samolotami nad Danią i przez Kattegat do Szwecji. Jeśli wybierzesz samolot dwusilnikowy lub mały odrzutowiec to właściwie wszędzie gdzie taki samolot doleci – zgodnie ze specyfiką lotów Air-Taxi.

Wojskowe C-130 stacjonują w nieodległym Aalborgu, a T17 w Karup – w środkowej Danii. Loty medyczne najczęściej kierowane są do Aalborga, który dysponuje największym szpitalem w regionie lub do nieco większego Aarhus, lub do Kopenhagi.

Lotnisko w godzinach pracy dysponuje służbami granicznymi i celnymi.

Wjazd na lotnisko

Vidan Design Danish Airfields X – Sindal

Sindal w FSX

Zakup i instalacja

Strona produktu Danish Airfields X Sindal kieruje do kilku sklepów, w których można kupić tę scenerię. Najtańszy obecnie jest FlightSimStore, w którym sceneria kosztuje niecałe 8 Euro.

Instalator wymaga podania klucza produktu. Po instalacji należy dodać produkt do Scenery Library (został zainstalowany do folderu FSX / Vidan Design / Danish Airfields X / Sindal).

Budynki lotniska

Instrukcja i konfigurator pór roku

Instrukcja to prosty dziewięciostronnicowy PDF, który wyjaśnia jak scenerię zainstalować, jak dodać ją do Scenery Library oraz jak używać konfiguratora pór roku. Oprócz tego przekazuje podstawowe informacje o lotnisku i zalecanej konfiguracji FSX.

Konfigurator pór roku to mała aplikacja, która pozwala aktywować tekstury dopasowane do pór roku.

AFIS

Wymagania

Należy pamiętać o ustawieniu wysokiej rozdzielczości tekstur ze względu na dziewiętnastocentymetrową fotoscenerię podłoża wykorzystaną w scenerii – suwak Texture resolution na co najmniej 15cm.

Mustang – widziałem zdjęcie P-51 na pikniku lotniczym w Sindal

Sindal w FSX

Sceneria Sindal obejmuje lotnisko o najbliższe otoczenie – około 200-300 metrów w każdą stronę, w tym najbliższe „nielotniskowe” zabudowania.

Ziemia i drogi kołowania (4*****)

Ostatnio ustalam swoje prywatne kryteria oceny i 15-cm uznaję za minimum dla fotoscenerii małego lotniska. Może nie minimum – za wystarczające. Koło takiej fotoscenerii da się już jeździć cessną.

Doskonałą rozdzielczość mają również tekstury dróg kołowania i betonowych płyt przed hangarami. Asfalt i beton mają wyraźną fakturę i noszą ślady długiej eksploatacji.

Tekstury podłoża, linie i ten maleńki budynek (on naprawdę tak niepozornie wygląda jeśli postawić przy nim samolot)

Nie do końca autorowi wyszły miejsca łączeń tych tekstur z fotoscenerią tła. Na płytach betonowych miejscami widać linię oddzielającą teksturę łączenia i główną teksturę płyty – zresztą jest między nimi też minimalna różnica jakości.

Dobrze za to wyszły linie dróg kołowania – nie tylko realistycznie starte, ale również ułożone precyzyjnie tak jak prawdziwe – kończą się przy obu wjazdach na główną płytę lotniska.

Linie

Budynki (4****)

Na lotnisku znajduje się siedem mniejszych i większych hangarów oraz dwa naprawdę spore (stoją ściana w ścianę). Główny budynek lotniska to konstrukcja o skomplikowanym kształcie, która prawdopodobnie powstała przez stawianie kolejnych przybudówek przy głównym budynku. Na szczycie dumnie nosi przeszklone stanowisko informatora lotniskowego.

Budynek lotniska

Trochę więcej szczegółów

W pewnym stopniu budynki to taki „Vidan-standard”. Czyli poprawne. Ładne. Tam gdzie noszą fotorealne tekstury – wręcz śliczne. Z drugiej strony – mając już kilka (w tym nowsze) scenerii tego developera mam wrażenie, że jednak są nieco starsze od innych i szczegółów jest trochę mniej.

Zacznę od głównego budynku – bryła należy do zaawansowanych (jak na płatne lotnisko w FSX), ale do przeciętnych (jak na małe płatne lotnisko) w FSX. Choć z tą szczegółowością też jest różnie – brak mi trójwymiarowych okien i drzwi, ale stelaż daszka przed wejściem robi spore wrażenie.

Co urzeka w tym budynku to tekstury – autor dysponuje zdjęciami i w typowy dla siebie sposób okłada budynek fototeksturą. W ten sposób wykonuje również okna, więc patrząc w nie widzimy wnętrze (choć naturalnie nie jest to wnętrze 3d) ale też odbicia na szybie. I to chyba najbardziej dodaje realizmu temu budynkowi. Jeszcze takie spostrzeżenie – przed budynkiem stoi żółty samochód. Stoi w takim miejscu, że pasuje do odbicia w szybie… Super.

Uwielbiam te fotorealne okna – nawet jeśli odbijają nie całkiem to co powinny (biorąc pod uwagę kąt)

Z hangarami już jest nieco gorze. Oczywiście – fototekstury ścian są zachwycające. Ale hangarów nie ratuje skomplikowana bryła – tutaj model jest relatywnie prosty (znów – w porównaniu do płatnych małych lotnisk) i przydałoby mi się trochę dodatkowych szczegółów – na przykład taki reflektor nad wrotami hangaru – ale fajnie by wyglądał w 3d. A tak – widzę go tylko na płaskim zdjęciu.

Tekstury – piękne. Tu nawet reflektory są.

Mesh

Kurcze – to jest północna Dania. Niejako z założenia tutaj ma być równo i płasko. I tak jest… ale po bardzo krótkich poszukiwaniach zauważyłem, że teren lekko opada na skraju scenerii. Nie mam pewności czy to globalny mesh czy mesh scenerii. Ale fajnie, że jest.

Trawa 3d (3***)

Trochę za rzadka, ale jest.

Trawa 3d

Autogen (4*****)

Nie ma go tu zbyt wiele – rozmiar scenerii nie pozwala – ale tam gdzie jest – drzewa stoją niemal tak jak powinny – porównując z ich „śladem” w fotoscenerii. W kilku miejscach jednak widać, że odstępy między drzewami są większe niż na zdjęciu lotniczym.

Drzewa stoją tam gdzie powinny

Najbliższe otoczenie lotniska (4****)

Zrobię tym razem wyjątek i wezmę choć w minimalnym stopniu zasięg scenerii pod uwagę przy ocenie. To miejsce aż krzyczy o większą scenerię. Niestety – podczas kręgów rozmiar daje się we znaki i latamy nad (w większości) domyślną scenerią Danii. Trzeba poczekać aż Vidan wyda fotoscenerię Danii (jest w produkcji).

Wokół lotniska znajduje się kilka gospodarstw. Wyglądem przypominają klasyczny duński układ – zresztą budynki są rozmieszczone zgodnie z rozmieszczeniem realnych. Dodatkową zaletą tych gospodarstw jest umieszczenie w nich sprzętu rolniczego – stoi jakiś traktor, przyczepa, cysterna (taka jak do nawożenia pola)…

Drobnica lotniskowa (5*****)

Jak zwykle to najmocniejszy element scenerii Vidan Design. Tuż obok budynku lotniska stoi biała skrzynka meteorologiczna. Nieco dalej w dwóch miejscach dystrybutory paliw. Na płycie znajduje się również wózek rozruchowy i Melex. I pisząc Melex mam na myśli produkt polskiej firmy, a nie jakiś tam zwyczajny wózek elektryczny! Napis na „masce” jest czytelny.

Paliwo

Wózek rozruchowy (inny model – z klinami pod koła ułożonymi na nim) znajdę jeszcze co najmniej jeden – pod hangarem (i kolejny kawałek dalej – znów inny).

Wózków rozruchowych naliczyłem chyba ze 4

 

Pod ścianą w co najmniej dwóch miejscach stoi miotła, a obok niej wiadro. To lubię – tak powinno być w każdej scenerii.

Poza tym tu i tam standardowe kontenery, beczki i skrzynie.

Szczerze mówiąc – apetyt rośnie w miarę jedzenia – moim zdaniem takich elementów mogłoby być więcej. Ale i tak jest bardzo dobrze.

Hangary i kontenery

Wspomniana wcześniej skrzynka meteo

Wydajność (bardzo dobra)

Nie zauważyłem żadnego wpływu na wydajność. To mała sceneria i nawet taka ilość detali nie obciążyła mojego komputera.

Charakterystyczne duńskie oznaczenia trawiastej drogi kołowania

Podsumowanie (4****)

Design Danish Airfields X – Sindal Vidan Design to dobra sceneria, w dodatku pozbawiona istotnych wad. Ładne budynki wykorzystujące fotorealistyczne tekstury, wysokiej jakości grunt i sporo drobnych elementów, które ożywiają i urealniają tą scenerię tworzą miejsce, w którym chce się lądować. Polecam!

Noc w Sindal

Strona produktu – Danish Airfields X Sindal

Dodatki wykorzystane w recenzji:

  • Cessna 172 – A2A
  • P-51 Mustang (cywilny) – A2A
  • Beech Duke (v2) – RealAir
  • Chmury – REX4 Texture Direct HD with REX Soft Clouds
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.