Rajd VFR #2 – z Bydgoszczy do Niemiec

Zaczynam w Bydgoszczy, kończę w Heringsdorfie. Po drodze Gdańsk, Zegrze Pomorskie, Szczecin. Cessna 172 w locie VFR. Plus kilka słów o planowaniu i błędach, które można popełnić latając za granicę.

VFR Polska - Norwegia

VFR Polska – Norwegia

Bydgoszcz (EPBY) – Gdańsk (EPGD)

Ze Szwederowa polecę trasą, którą latałem już wielokrotnie – nad Świeciem i Starogardem Gdańskim.

Ta trasa jest łatwa nawigacyjnie dla kogoś kto ma fotoscenerię – przebiega nad łatwymi do rozpoznania miejscowościami i jeziorami o charakterystycznym kształcie. Powinna też sprawdzić się jeśli masz scenerię wektorową.

Nie ryzykowałbym tej drogi w „gołym” FSX – lot nad Wisłą jest bezpieczną alternatywą.

Lotnisko startu: EPBY
Lotnisko docelowe: EPGD
Lotnisko zapasowe: EPGI
Trasa: DCT EPBYN DCT 5324N01827E 5358N01831E DCT EPGDX DCT EPGDS

Trasę możesz zobaczyć tutaj: http://lecimy.org/route/3741 

Kilka uwag na temat trasy. Jeśli zwróciliście uwagę na odbicie w prawo (mogłoby się wydawać, że minięcie Starogardu po lewej będzie szybsze) to wynika to ze znajomości tej konkretnej drogi – jeziora wokół miejscowości Osiek są świetną wskazówką, poznaję też Skórcz z powietrza. Polecę na 1500 stóp ze względu na chmury. Gdyby była lepsza pogoda – pewnie leciałbym na 2500 wznosząc się po minięciu masztu w Trzeciewcu, a zniżając przed Starogardem (patrz – granice TMA Bydgoszczy i Gdańska).

Kołowanie do pasa

Jak widać zaktualizowałem już scenerię Bydgoszczy, więc tym razem nie trzeba było omijać autobusów ani forsować zamkniętej bramy. Od ostatniego lotu lotnisko obrosło trawą. Jeśli nie znacie tych scenerii – link do strony Drzewiecki Design jest na końcu tekstu.

Ulica Gdańska w Bydgoszczy – w stronę EPBYN

Maksymilianowo (EPBYM) – charakterystyczny układ torów stacja towarowej

Zakłady papierowe w Świeciu

Na tym odcinku lecę jak po sznurku. Widzialność jest przyzwoita, więc tylko skręcam na znajome obiekty nie patrząc nawet na busolę.

Osiek i jeziora wokół tej miejscowości

Skórcz po lewej

Lot nad lasem to inna historia. Tym razem patrzę na busolę i lecę wyznaczonym kursem, a nad Skórczem dodaję sporą poprawkę na wiatr – zniosło mnie wyraźnie. Starogard osiągam zgodnie z planem – jestem nieco na prawo od miasta.

Starogard Gdański

Jezioro Godziszewskie

EPGDX – jezioro koło miejscowości Kołbudy

Prosta do 29 – lądowanie przy silnym wietrze czołowym i jestem idealnie na ścieżce wyznaczonej światłami PAPI – niżej niż bym chciał

Za Starogardem najpierw rozglądam się za Jeziorem Godziszewskim. Długi akwen wskazuje ogólny kierunek dalszego lotu. Po chwili widzę już komin (element scenerii „Wizualizacja punktów VFR”), a niedługo później – jezioro i miejscowość obok niego. Proszę o warunki lądowania, dostaję zezwolenie na wlot i informację o pasie w użyciu – 29.

Później Sierra – tu komin jest bardziej potrzebny, pałac w Leźnie w FSX nie występuje. Lądowanie będzie z lewego kręgu.

Na prostej do 29

Cessna zaparkowana na stanowisku 61

W tle gdańska baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Gdańsk (EPGD) – Zegrze Pomorskie (EPKZ / EPKO – fsx) – Szczecin (EPSC)

Samolot gotowy do lotu – Gdańsk stanowisko 61

Miał być jeden lot, ale wyszły dwa. Początkowo planowałem jedynie przelot nad Zegrzem Pomorskim, ale Zegrze skusiło po drodze. Stąd dwa plany lotu poniżej

Lotnisko startu: EPGD
Lotnisko docelowe: EPSC
Lotnisko zapasowe: EPKZ
Trasa: DCT EPGDZ DCT N5411E01729 N5403E01616 N5408E01536 N5354E01511 DCT EPSCR DCT

Lotnisko startu: EPKZ
Lotnisko docelowe: EPSC
Lotnisko zapasowe: EDAH
Trasa: DCT N5408E01536 N5354E01511 DCT EPSCR DCT

Trasę możesz zobaczyć tutaj: http://lecimy.org/route/3716

Pod tymi współrzędnymi kryją się: Bytów, Kołobrzeg i Gryfice. Trasa omija MATZ lotnisk wojskowych, które ostatnio często bywają aktywne, ale przecina TSA 12A, która akurat w czasie lotu aktywna nie była.

EPKZ to kod ICAO. EPKO to stary kod, który jest wykorzystywany we Flight Simulatorze X.

Instrukcje odlotowe mam do granicy CTRu, czyli do punktu Zulu. To skraj jeziora koło Kartuz. Potem lecę według busoli, nad terenem, którego zupełnie nie znam, więc uważnie śledzę i zapisuję sobie mijane punkty.

EPGDZ

Jeziora Raduńskie

Jezioro Żukówko

Nawigacja przed Zegrzem stała się trudniejsza. Przez kilka minut nie umiałem rozpoznać na ziemi niczego co widziałem na mapie i powinienem był mijać. Droga nr 21, która miała być dobrym wskaźnikiem pozycji nie zwróciła mojej uwagi i dopiero nad Polanowem odzyskałem pewność, że dobrze lecę. Po kolejnych kilku milach wyraźne stało się Jezioro Rosnowskie. Po sprawdzeniu czy nikogo nie ma w okolicy włączam się w krąg z prostej i wykonuję pełny krąg, żeby upewnić się czy na ziemi wszystko wygląda poprawnie.

Dolot do lotniska

Przelot nad pasem

Na płycie centralnej

Po nocy w Zegrzu Pomorskim decyduję się na lot do Szczecina. Trasa przebiega nad Kołobrzegiem (z ominięciem miasta) i Gryficami. Choć raz stojąc na pustym lotnisku nie czuję się dziwnie – Zegrze Pomorskie to stare lotnisko wojskowe, z betonowym pasem i dużą płytą, która zachowała typowo wojskowy układ linii kołowania i stanowisk postojowych z wjazdem i wyjazdem. Dziś na ogół stoi puste, choć na stronie lotniska można znaleźć piękne zdjęcia zrobione w „szczycie sezonu”.

Tu kiedyś stał MiG-21

Hangary w Zegrzu Pomorskim – widać, że to dawne lotnisko wojskowe

À propos tych hangarów – wiecie, że na ogół buduje się je tak, że te wielkie pancerne wrota otwierają się same pod wpływem swojego ciężaru? Wszystko po to, żeby usprawnić odlot samolotów i uniezależnić operacje startów od maszyn czy innego zasilania, które byłoby konieczne do poruszenia tej masy. Zamknięcie wrót to trudniejsza sprawa.

Na wprost – sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Turbiny wiatrowe pod Koszalinem – ważny i bardzo łatwy punkt nawigacyjny

To element darmowej scenerii VFR Poland 3D Landmarks

Czwarty zakręt na wysokości kręgu – nie podchodzę tu do lądowania

Resko Przymorskie

Dźwirzyno

W instrukcji lotniska w Kołobrzegu napisano, że loty nad miastem są zakazane, więc mijam je od strony morza i nadkładam trochę w stosunku do zaplanowanej trasy. Plażę przecinam niedaleko Dźwirzyna, a potem Trzebiatów, Gryfice i Nowogard. Za Nowogardem znajduje się punkt wlotowy do Szczecina.

Nie lubię takich niskich chmur

 

W pobliżu Szczecina pojawia się więcej chmur – w METARze stoi „SCT009 BKN021”. Na 1000 stóp udaje się większość ominąć, choć znów trochę zbaczam z kursu, żeby trzymać się z dala od nich.

Kołowanie w EPSC

Szczecin (EPSC) – Heringsdorf (EDAH)

Na płycie – EPSC – podpięty kabelek

W Szczecinie korzystam z zasilania i podłączam podgrzewacz silnika. Nie trzeba będzie uruchamiać zimnego na mrozie. Ze Szczecina, pechowo, odlatuję na chwilę przed zalogowaniem kontrolera. Szkoda – tym razem się nie udało.

Lotnisko startu: EPSC
Lotnisko docelowe: EDAH
Lotnisko zapasowe: EPSD
Trasa: DCT EPSCI DCT / DCT EPSCI DCT BINKA DCT

Trasę możesz zobaczyć tutaj: http://lecimy.org/route/3748

Odra Zachodnia

Świna widziana znad Zalewu Szczecińskiego

Przelot nad Zalewem Szczecińskim wykonałem nieco naciągając trasę z flight plannera. W ogóle – traktuję te trasy swobodnie jeśli nawigacja nie jest problemem, nadmiar punktów na mapie niczemu tu nie służy jeśli widzę gdzie jestem i mam kilka charakterystycznych wokół siebie, ale dla pewności – zapisuje sobie czas nad niektórymi punktami lub zeruje stoper.

W tym wypadku doleciałem do punktu BINKA, a potem przeciąłem Zalew krótką drogą lecąc kursem północnym. Jakoś latanie na małej wysokości nad wodą z jednym silnikiem tłokowym mnie nie ciągnie specjalnie.

Mapa VFR tych okolic

Mapa VFR tych okolic

Świnoujście

Heringsdorf

Darmowa sceneria Heringsdorfu to piękne lotnisko, które szczerze polecam. Mam kilka płatnych lotnisk, z różnych stron świata, które mu do pięt nie dorastają. Są rośliny, budynki mają świetne modele i tekstury, nawierzchnia ma wysoką rozdzielczość… super!

Kołowanie w EDAH

Tu też rosną kwiatki

Moim zdaniem ta sceneria ma jakość wielu płatnych

Wlot do Niemiec

Z jednej strony – z Niemcami możemy przekraczać granicę samolotem w locie VFR w przestrzeni G/E w dowolnym punkcie, z drugiej – nie powinno być transgranicznych directów. Po osiągnięciu Danii doczytałem AIP i sugeruję ten drugi plan lotu (nie skreślony) na tę trasę. BINKA jest opublikowanym punktem granicznym do lotów VFR. Na mapie Niemiec można znaleźć takie punkty wzdłuż całej granicy, a pięcioliterowy format pozwala użyć ich w planie lotu.

Dodatkowo – jeśli ktoś chce być bardzo porządny i w planie lotu dodać adnotację EET to w Niemczech, inaczej niż standardowo, podaje się EET z opisem punktu, przez który się wlatuje, a nie z kodem FIRu.

Przy okazji dopytałem też niemieckiego kontrolera jak to jest z punktami VFR opublikowanymi dla lotnisk. Nie są one wymagane (i w realnym planie lotu nie powinny się pojawiać), ale na Vatsim są dopuszczalne, a mogą nawet być pożądane – między innymi jako wskazówka dla wirtualnego kontrolera, że pilot ma mapę i zamierza przez te punkty lecieć. Jeśli chcemy „as real” – wystarczy DCT lotnisko z ostatniego punktu trasy, ale należy się spodziewać, że kontroler przydzieli dolot przez jeden z opublikowanych punktów (lub opublikowaną trasą dla większego lotniska). Pięcioznakowe punkty

Przed lotem do Niemiec warto poczytać o niemieckiej przestrzeni powietrznej. O tym więcej w osobnym tekście niedługo lub w kolejnym odcinku – Heringsdorf – Sonderborg.

Płatne dodatki widoczne w tekście:

Darmowe dodatki:

Planowanie trasy – lecimy.org

Sprawdzanie pogody:

Mapy:

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.