Pomóżcie walczyć z piractwem! (tekst gościnny)

Dyskusja wokół pirackiego oprogramowania zdominowana jest przez konfrontacje wielkich koncernów i anonimowych użytkowników, którzy na usprawiedliwienie (lub uzasadnienie) swoich praktyk posługują się argumentami takimi jak poszerzanie dostępu do kultury (muzyka, film), obalanie monopoli (Windows) i korzystanie z dóbr, które w dzisiejszym świecie są niezbędne (MS Office). Takie argumenty, skierowane przeciwko zarabiającej miliardy korporacji, mogą wydawać się pociągające; warto jednak poznać punkt widzenia twórców, których nie można wrzucić do jednego worka z Microsoftem, Sony czy AOL Time Warner. Tych twórców, którzy tworzą produkt niszowy, i których odcięcie źródła dochodu przez udostępnienie przeróżnych chomików i torrentów, może doprowadzić bardzo szybko do sytuacji, w której nie będą w stanie inwestować w kolejne realizacje. Stracą na tym wszyscy użytkownicy.

Zapraszam do zapoznania się z całym tekstem autorstwa Stanisława Drzewieckiego – właściciela Drzewiecki Design – firmy, która wydała między innymi scenerie polskich portów lotniczych.

Szanowni Koleżanki i Koledzy, jako iż jest to interesem całej naszej społeczności, pomóżcie proszę walczyć z polskim i zagranicznym piractwem w naszej dziedzinie wirtualnego latania.

Każdy z nas od czasu do czasu trafia w internecie na jakieś pirackie dodatki do FSa.

Każdy z nas może powiadomić serwis o takich plikach i zablokować do nich dostęp.

Piractwo było przyczyną rozpadu conajmniej kilku firm projektujących oprogramowanie do symulatorów lotu. Niestety jest to taka praca, która wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu, jeśli chce się stworzyć coś porządnego. Chyba tylko osoby pracujące z komputerem cały dzień (10h dziennie to minimum!), mogą to zrozumieć. Oczywiście, jeśli nie chcemy robić jednego lotniska kilka lat (przykłady były). Tworzenie dodatków wymaga również wkładu finansowego. Jest to nie tylko zakup obrazów satelitarnych ale również sesje fotograficzne (gdzie trzeba też dojechać), dodatkowe materiały takie jak zdjęcia czy projekty, zakup wysokiej klasy sprzętu komputerowego czy fotograficznego a czasem nawet wynajem samolotu w celu zrobienia aktualnych zdjęć od góry! Cena jaką płaci końcowy użytkownik jest relatywnie bardzo mała, a należy jeszcze pamiętać, że wydawca dostaje z tego jedynie ok. 50%, bo marże sklepów to minimum 35% a od reszty jeszcze płacimy podatek. Ale nie chodzi o to – gdyby to nie było opłacalne, takich firm by nie było.

Chodzi natomiast o to, że wirtualne latanie to dla nas nie pójście do biura, sklepu czy szkoły ale pasja, hobby. Ile to razy mieliśmy obłęd w oczach (który mógłby zrozumieć tylko inny v pilot!) widząc na ekranie podejście do pasa które wygląda tak samo jak w rzeczywistości. Nie dajmy ludziom którzy nas nie szanują i nie rozumieją, odbierać nam tę przyjemność. Każdy spiracony dodatek to gorszy lub opóźniony dodatek w przyszłości, bo praca podwykonawców (a mamy ich kilkanaście) też kosztuje, zwłaszcza, że są to ludzie utalentowani, z pasją i zasługują na każdą złotówkę. Jestem przekonany, iż wszyscy aktywnie latający wirtualni piloci doskonale to rozumieją.

W związku z powyższym chciałbym Was prosić o raportowanie przypadków piractwa w dziedzinie wirtualnego latania (scenerie, samoloty). Jest to banalnie proste i czasem wymaga mniej niż minutę poświęconego czasu. Najczęściej spiracone dodatki pojawiają się na serwisach pokroju chomikuj.pl a linki np. na blogspot.com. Można je również znaleźć na innych zagranicznych portalach hostingowych, jednak w każdym z nich jest możliwość zgłoszenia faktu piractwa, co skutkuje usunięciem takich plików. Na przykładzie Chomika:

1. Na dole strony przeglądu folderu klikamy link „Zgłoś jeśli naruszono regulamin ”

2. Wybieramy „Problem dotyczący praw autorskich do plików ”

3. Wypełniamy krótką tabelkę z danymi, wstawiamy link do pirackiego folderu oraz krótki opis, jakie pliki zostały spiracone

4. Wysyłamy zgłoszenie. Moment i gotowe.

Każdy zgłaszający pirackie pliki produktów Drzewiecki Design posiada pełną autoryzację do uczynienia tego, jednak można zgłaszać przypadki piractwa również innych firm (najwięcej Aerosoft, FlyTampa, FS Dream Team, Latin VFR jeśli mowa o sceneriach, w samolotach prowadzi PMDG i Flight1). Chomikuj odpowiada przeważnie po kilku godzinach i moderatorzy usuwają pliki i upominają właściciela konta (w przypadku kolejnego naruszenia regulaminu, użytkownik zostaje zbanowany).

Na przykładzie Blogspot:

1. U góry ekranu wybieramy „Zgłoś nadużycie”

2. Za pomocą „ptaszków” wybieramy „Zagadnienia dotyczące praw autorskich/piractwa”, następnie Kontynuuj oraz odpowiedni serwis, w opisywanym przypadku Blogger/Blogspot.

3. Następnie po kolei wybieramy „Znalezione przeze mnie materiały mogą naruszać moje prawa autorskie”, „Tak. Jestem właścicielem praw autorskich lub mam upoważnienie do działania w imieniu właściciela wyłącznego prawa, które zostało przypuszczalnie naruszone”, „Tak”, „Inny” i na końcu na dole strony klikamy „ten formularz”.

4. Wypełniamy formularz podobnie jak w Chomikuj, podpisujemy i klikamy „Prześlij”. Przypominam, iż idzielam upoważnienia każdej osobie, raportującej przypadek piractwa związanego z naszymi produktami. Zresztą jestem przekonany, iż każda z wymienionych firm udzieli takiego upoważnienia, można zatem występować w ich imieniu lub wysłać im linka, jeśli ktoś ma ochotę.

Raportowanie przebiega podobnie na niemal wszystkich serwisach hostingowych i przeważnie takie zgłoszenie jest rozpatrywane tego samego dnia.

Zatem podsumowując, gdyby ktoś z Was poczuł potrzebę przyczynić się osobiście do poprawy wyglądu naszego wirtualnego świata i szybszego pojawiania się lepszych dodatków do naszych ulubionych symulatorów, powyższy sposób to bezpośredni środek by tak się stało. Zgłaszajcie proszę pirackie pliki do serwisów hostingowych. Pomoże to całej naszej społeczności!

Przykład nielegalnie zamieszczonych scenerii.

Scenerie Drzewiecki Design można legalnie zakupić w dobrych sklepach z dodatkami do symulatorów. Polecam!

Firmę Drzewiecki Design wspominałem już na blogu w jednym z pierwszych postów – Scenerie Polski.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.