Polska w FSX cz. 2 – Warszawa Okęcie

9 milionów obsłużonych pasażerów i ponad sto tysięcy operacji wykonywanych przez kilkadziesiąt linii lotniczych czynią Lotnisko Chopina największym porte lotniczym w Polsce. Trudno wyobrazić sobie wirtualne latanie bez odpowiedniej scenerii Okęcia i Warszawy. Jak można poprawić domyślne środowisko Flight Simulatora?

Tekst, napisany w 2013 roku, jest już zupełnie nieaktualny. Zostawiam jako pamiątkę.

EPWA
EPWA 2011 X i Warsaw City 2013 X

Tekst w zaktualizowanej wersji dostępny jest tutaj: calypteaviation.com/2016/11/polska-w-fsx-p3d-2016/

Do stworzenia odpowiednich warunków do lotów z Okęcia (EPWA) wykorzystuję trzy dodatki:

Sceneria Okęcia w wykonaniu Drzewiecki Design zapowiadana jest na zimę 2013, więc powinna być dostępna wkrótce.

EPWA
EPWA 2011 X na tle Warsaw City 2013 X

Warsaw Airport

Okęcie w wykonaniu MK Studios to rzetelnie wykonana darmowa sceneria. Odwzorowuje aktualny układ płyty lotniska i dróg kołowania, także nie ma żadnych problemów jeśli korzystamy z diagramów lotniska dostępnych na stronie PL-VACC lub w AIP.

Autorzy wykonali modele wszystkich najważniejszych budynków, także terminale mają odpowiedni kształt i kolory. Układ rękawów odpowiada stanowi z 2011 roku – także jeśli ktoś lubił tamte charakterystyczne trzy pomarańczowe rękawy z tyłu terminala to w scenerii nadal można je znaleźć (Lotnisko Chopina zapowiadało wymianę tych rękawów do czerwca 2013).

EPWA
Hangary na Okęciu
EPWA
Stare pomarańczowe rękawy przy terminalu
EPWA
Zbiorniki na Okęciu
EPWA
Okęcie EPWA
EPWA
EPWA
EPWA
Lotnisko Chopina

Ostatnia aktualizacja scenerii miała miejsce w styczniu 2011 więc trzeba pamiętać o zmianie radiolatarni VOR OKE (do lipca 2011) na OKC. Pozycja się nie zmieniła, ale częstotliwość tak – z 113.400 na 113.450.

Użytkownicy FSX Acceleration muszą pobrać i podmienić światła lotniska. Bez wprowadzenia poprawki sceneria blokuje działanie FSX Acceleration w od zmierzchu do świtu. Po wgraniu pobranego pliku – działa idealnie.

EPWA
Warszawa

Warsaw City

W przeciwieństwie do większości polskich portów lotniczych Okęcie jest otoczone zabudową i samo dodatkowe lotnisko nie daje jeszcze pełni wrażeń, jeśli podchodzimy nad domyślną scenerią Warszawy, która (delikatnie mówiąc) pozostawia wiele do życzenia. Dodatki definiujące poprawnie landclass (takie jak Ultimate Terrain X) nie rozwiązują problemu. Warsaw City 2013 X rozwiązuje go znakomicie.

Sceneria obejmuje obszar o powierzchni 5 tysięcy kilometrów kwadratowych wokół Warszawy, pokrywając go fotoscenerią w wysokiej rozdzielczości 1m/px i zabudowując budynkami i trójwymiarową roślinnością. Oprócz specjalnie przygotowanego autogenu, w wielu punktach stolicy dodano charakterystyczne obiekty takie jak warszawskie wieżowce, Pałac Kultury, Dworzec Centralny, niektóre centra handlowe, sejm, mosty i Stadion Narodowy. W sumie 600 budynków odwzorowano i umieszczono w scenerii.

Taka sceneria miasta zmienia zasadniczo wygląd samego lotniska. Zamiast ciągnącej się we wszystkie strony wioski, sponad terminalu wystaje panorama Warszawy z jej najbardziej charakterystycznymi budynkami. Po wschodniej stronie lotniska, w miejscu domyślnych łąk, znajdziemy gęsto zabudowany Raszyn.

EPWA
Warszawa
EPWA
Stadion Narodowy
EPWA
Warszawa
EPWA
Warszawa
EPWA
Warszawa
EPWA
Warszawa
EPWA
Warszawa
EPWA
Warszawa

Największą zmianą było jednak pojawienie się punktów VFR, które wreszcie można rozpoznać wzrokowo na podstawie ich opisu, a nie tylko „kominów” – jak to bywa w innych miejscach. Także zamiast biało-czerwonego słupka można szukać centrum handlowego lub magazynów. Niestety – „kominy” VFR dostarczane są w jednej paczce, więc wyłączenie możliwe jest tylko dla lotów w okolicach Warszawy.

Sceneria Warsaw City, oprócz miasta obejmuje również lotniska w Modlinie i Babicach oraz kilkanaście innych małych lotnisk, lądowisk i heliportów. Ich opisy pojawią się w kolejnych częściach cyklu „Polska w FSX”.

3d Landmarks

Stosuję dla całej Polski, w Warszawie też się przydaje i dodaje kilka charakterystycznych obiektów (maszty, kominy, elektrociepłownia). Szerzej o 3d Landmarks pisałem w części poświęconej sceneriom obszarowym.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.