Belgium – MegasceneryEarth – recenzja (4*)
Belgia – fotosceneria MegaSceneryEarth Belgium. Cały kraj w bardzo dużej rozdzielczości. Polecam – ale zanim kupisz przeczytaj czym jest ten produkt i jak się lata nad tą fotoscenerią?

4/5 gwiazdek
Przeczytaj jak oceniam dodatki
Za i przeciw
Co lubię w MegaSceneryEarth Belgium?
- bardzo dobra rozdzielczość i jakość wszędzie
- miejscami fenomenalna jakość
- odwzorowanie terenu całego kraju
- rozmiar (na dysku) odpowiedni do obszaru
- dobre dopasowanie mostów
- dobrze wykonane rzeki, kanały i zbiorniki wodne
- kilka charakterystycznych obiektów
Czego nie lubię?
- niedopasowania lotnisk na zdjęciach lotniczych do AFCADów
Co można poprawić?
- nasycenie kolorów na niektórych obszarach
- linie łączące obszary o różnej kolorystyce
W skrócie
Megascenery Earth Belgium to dobra sceneria. Rozdzielczość jest bardzo dobra, zdjęcia źródłowe użyte do wykonania tej scenerii – fenomenalne. Kolorystyka terenu jest zasadniczo jednolita, choć widać zmiany między poszczególnymi regionami – jednak ich skala jest niewielka. Jedyną wadą, którą zauważyłem, jest niedopasowanie do domyślnych scenerii lotnisk – pasy startowe w fotoscenerii nie pokrywają się z FSXowymi drogami startowymi. Co ciekawe – mosty są dopasowane idealnie.
MegaSceneryEarth Belgium
Zakres scenerii
- fotosceneria całego obszaru Belgii
- rzeki, kanały, jeziora i zbiorniki wodne
- mosty (3d)
- wybrane obiekty – charakterystyczne budynki (kilka)
Dane techniczne
- rozdzielczość zdjęć źródłowych – 0,5m/px
- rozdzielczość – 1m/px (choć miejscami wydaje się wyższa)
- rozmiar – 9,3GB
- dystrybucja: online (do pobrania) lub DVD
- sceneria jednosezonowa, dzienna
- nie posiada autogenu
Cena
- $29,95 (download)
- $36,95 + przesyłka (DVD)
Zakup, instalacja i instrukcja
MegaSceneryEarth Belgium można kupić w sklepie MegaSceneryEarth i w innych popularnych sklepach z dodatkami. Recenzuję wersję do pobrania, która składa się z dziewięciu plików do pobrania (po około 1GB – co czyni pobieranie znacznie wygodniejszym) i instalatora.
Instrukcja jest wspólna dla wszystkich projektów MegaSceneryEarth – opisuje zalecaną konfigurację komputera i FSXa – warto przeczytać ten fragment, ponieważ poprawia wrażenia.
Po pobraniu Install Manager rozpakowuje pliki do wybranego folderu.
Rozdzielczość – szczegóły (5*****)
Nie znalazłem oficjalnej informacji o rozdzielczości fotoscenerii, jedynie o rozdzielczości zdjęć źródłowych – 0,5m/px. Z własnego doświadczenia oceniam rozdzielczość samej scenerii na 1m/px, choć niektóre obszary wydają się lepsze. To może być efekt zastosowania lepszych zdjęć źródłowych lub faktyczne wykonanie fotoscenerii w wyższej rozdzielczości. Technika zresztą nie jest istotna – istotny jest efekt – pod względem ilości i jakości szczegółów – to jedna z najlepszych wielkoobszarowych fotoscenerii nad jakimi latałem.
Kolorystyka (4****)
Latając nad Flandrią (nad wybrzeżem) zwróciłem uwagę na bardzo wysokie nasycenie kolorów – zielone pola i łąki biją po oczach. Po prostu wiosna w pełnym słońcu przy idealnie czystym niebie. I trochę kreatywnej inwencji foto-edytora.
Lecąc w stronę Antwerpii i Brukseli zauważyłem zmianę. Tutaj mało kto będzie mógł obiektywnie zakwestionować obróbkę zdjęć.
Moim ulubionym obszarem jest południowo-wschodnia Belgia. Tak jak wcześniej pisałem o scenerii Niemiec, tak i tu jestem zwolennikiem minimalnie przytłumionych zdjęć. Wydaje mi się, że Liega i okolice są wykonane idealnie.
Efektem ubocznym tych zmian są linie dzielące obszary o różnej kolorystyce. Pojawiają się rzadko, ale potrafią zwrócić uwagę – jedna z takich linii dzieli Brukselę.
MegaSceneryEarth Belgium to dzienna fotosceneria jedno-sezonowa. Czyli rynkowy standard. Jestem przeciwnikiem scenerii wielosezonowych – uważam, że przeedytowane tekstury letnie jedynie zajmują miejsce na dysku, a nikt nie robi wielkoobszarowych za pomocą oryginalnych zdjęć wykonanych w różnych porach roku. Do latania w nocy bardziej przydadzą się inne dodatki (Night Environment na przykład).
Lotniska (1*)
Uważam, że obowiązkowym elementem fotoscenerii są AFCADy lotnisk – dopasowane do tego co widać w scenerii. Niestety – tu tego brakuje. Jeśli startowałem z lotniska, dla którego miałem scenerię – nie było problemu (tło scenerii pokrywało teren lotniska w fotoscenerii), ale gdy przelatywałem nad lotniskami z FSXa, a czasem na nich lądowałem – wrażenia były przykre.
Rzeki, jeziora, kanały i mosty (5*****)
Wody w scenerii zostały wykonane bardzo precyzyjnie. To szczególnie ważne w kraju tak gęsto poprzecinanym rzekami i kanałami jak Belgia. Latając na małej wysokości zwróciłem uwagę na mosty (3d), które idealnie pokrywają się z mostami na zdjęciach lotniczych.
Obiekty scenerii (3***)
Sceneria zawiera kilka obiektów – zauważyłem je przede wszystkim w Brukseli. Daję punkty za to, że są. Ale ich ilość nie imponuje i bez autogenu wyglądają sztucznie.
Czego sceneria nie zawiera
Sceneria nie zawiera augotenu (budynków i drzew) ani meshu (siatki wysokościowej). Wypróbowałem darmowy autogen, ale nie byłem zadowolony. Rozważam autogen z openVFR. Mesh z FreeMeshX sprawdza się bardzo dobrze.
Podsumowanie – 4****
Megascenery Earth Belgium to dobra sceneria. Rozdzielczość jest bardzo dobra, zdjęcia źródłowe użyte do wykonania tej scenerii – fenomenalne. Kolorystyka terenu jest zasadniczo jednolita, choć widać zmiany między poszczególnymi regionami – jednak ich skala jest niewielka. Jedyną wadą, którą zauważyłem, jest niedopasowanie do domyślnych scenerii lotnisk – pasy startowe w fotoscenerii nie pokrywają się z FSXowymi drogami startowymi. Co ciekawe – mosty są dopasowane idealnie.
Zgadza się, rozdzielczość MSE dla wybranych obszarów Europy i USA to 1m/px. Prawdopodobnie wszystkie produkty z tej serii wyjdą w rozdzielczości źródłowej tj. 0,5/px. Staram się kolekcjonować obszary do których są dobre lotniska (MSE UltraCities) ale dla LatinVFR Miami mam MSE 4x Floryda (0,5m) i jest genialnie !
A czy możesz podzielić się doświadczeniami z użyciem scenerii 4x? Nie ma problemów z ładowaniem ostrych tekstur?
Nie zauważyłem. Latam głównie liniowcami PMDG 777/737 i tekstury są ostre już od 500ft, robi to niezwykłe wrażenie. Serią MSE zainteresowałem się dopiero po wydaniu Ultra-Res Cities, ale są to stosunkowo małe obszary. MSE 2.0 mimo 1m/px nigdy mi nie podeszło ze względu na kolorystykę, ale w porównaniu do VFR Poland to niebo, a ziemia. Mimo iż dana cześć serii potrafi zając dwa razy tyle co sceneria w wersji 2.0 to różnicy wydajnościowej nie ma prawie żadnej. W oczekiwaniu na poprawiony Boston od FlyTampy mam też stan Massatsushests, ta sama historia. Pomijam mankamenty jakie podałeś w recenzji, w pełni się z nimi zgadzam, ale mi to nie przeszkadza. Btw. robisz dobrą robotę. Dziękuję. W razie jeszcze jakiś pytań, chętnie odpowiem.
Dzięki :)