vasFMC – jeszcze jeden sposób na błędy (vasFMC cz. 4)

Na forach dyskusyjnych to jest nazywane „fuel bug”. Czasem poprawnie, czasem niepoprawnie, bo wiele osób sugeruje, że vasFMC zawiesił się na innym etapie pracy. Ostatnio to przeżyłem. A potem znalazłem przyczynę (o tyle o ile) i rozwiązanie (skuteczne).

ND (powiększony - normalnie latam z dużo mniejszym) i FCU w F-16. Holding nad SWI w czasie lotu online w sieci Vatsim.

ND (powiększony – normalnie latam z dużo mniejszym) i FCU w F-16. Holding nad SWI w czasie lotu online w sieci Vatsim.

Problem

Zwykle problem pojawia się niedługo po załadowaniu samolotu w FSX. Zacząłem ustawiać trasę, wszystko szło dobrze… aż przestało – vasFMC nie reaguje, nie odpowiada, a jak miałem pecha i klawiatura była „zablokowana” w vasFMC to nic już na niej w FSX nie zdziałałem. Standardowe rozwiązanie czyli „wysiądźmy z niego i wsiądźmy jeszcze raz” działa… przez minutę. To znaczy – wyłączyłem FSX, włączyłem ponownie, wprowadzam trasę i… kaput. Nie zawsze – czasem zadziała dłużej. Zauważyłem, że jeśli wytrzyma do startu to potem już działa do końca lotu.

Analiza loga

vasFMC tworzy plik z logiem podjętych działań – z niego można dowiedzieć się przy jakiej operacji błąd wystąpił. U mnie na ogół „padał” na operacjach związanych z paliwem – stąd moja lektura forów opisujących „fuel bug”. Ale na tych forach wyczytałem, że nie zawsze takie „crashe” wynikają z planowania paliwa – i faktycznie – u mnie to większość, ale nie wszystkie.

Eksperymenty

Zacząłem testować vasFMC i sprawdzać „co go zabije” i próbować różnych rozwiązań. Przede wszystkim – po crashu vasFMC jest bardzo podatny na kolejny crash. Reinstalacja (zgodnie z moją instrukcją) pomaga na chwilę, ale potrafię już stworzyć warunki, które vasFMC „zabiją”. Nie zawsze, ale dość pewnie potrafię wygenerować błąd. Czego należy unikać? Przestawiania samolotu (przez okno „airport” i przez „slew” na duże odległości) z włączonym i zaprogramowanym vasFMC. Należy też unikać (fuel bug!) zmian paliwa z włączonym i zaprogramowanym vasFMC. Nie mówię, że takie działanie powoduje od razu awarię, ale jeśli trochę zdestabilizować FSXa (przenieść na inne lotnisko, zmienić poziom paliwa, przerobić trasę, znów przenieść samolot…) to crash prędzej czy później może się zdarzyć.

Co wtedy? Rozwiązanie

Najważniejsze jest usunięcie zawartości folderu „persistence” w głównym folderze vasFMC. Ten folder utrzymuje pliki przenoszące dane między sesjami. Jeśli je skasujemy – w następnej sesji vasFMC jest „czysty” i dużo mniej podatny na problemy niż z jakimiś danymi, które mu zostały po poprzednim locie. Aktualnie czyszczę „persistence” po prostu przed lotem i od kiedy to robię – nie miałem żadnych problemów z FMC.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.