SI – lądowanie w Ahmedabadzie (na żywo)

Automatyczne odświeżanie nie jest jeszcze aktywne – odśwież żeby zobaczyć najnowsze wpisy. Najnowsze na górze.

Transmisja na żywo z centrum kontroli:
youtube.com/watch?v=_XaOOm89Kyg
youtube.com/watch?v=pMjqEYuvDn8
Trasa na flightradar24: http://www.flightradar24.com/SOLAR2/5b6e3b7
Telemetria:
http://www.solarimpulse.com/sitv

18:55
Wylądował :) Drugi odcinek trasy dookoła świata zakończony szczęśliwie.

18:54
SI na podejściu – wygląda jak UFO – wielkie oświetlone wzdłuż krawędzi natarcia skrzydło i dwa silne reflektory w pobliżu kadłuba.

18:52
W przeciwieństwie do normalnych samolotów – Solar Impulse na podejściu rozwija większą prędkość niż na wysokości przelotowej. Dzięki temu podczas lądowania pilot ma lepszą kontrolę nad samolotem.

18:51
Łatwiej byłoby lądować na małych lotniskach, ale to same lotniska zabiegają o obecność takiego samolotu u siebie. Trwają rozmowy o lądowaniu na JFK w Nowym Jorku.

18:48
Około 1000 stóp. Tuż przed zakrętem na prostą. Hamulce aerodynamiczne – 15%. Prędkość – około 30 węzłów.

18:46
Zakręt na base. Lądowanie już za kilka minut.

18:09
„Czas lądowania nie jest jeszcze znany, mamy trochę opóźnienia, czego należy się spodziewać”.

18:05
SI krąży wytracając wysokość na północny wschód od lotniska.

18:04
Ten odcinek to pierwszy w historii lot samolotu napędzanego energią słoneczną nad Azją. To również najdłuższy przelot takiego samolotu na zaplanowanej wcześniej trasie.

18:01
Transmisja znów online. SI już na base, 5800 stóp, 27 węzłów prędkości nad ziemią. Niedługo lądowanie.

17:31
Ten samolot lata powoli… W tej chwili SI leci nad miastem Kalol i zbliża się do pozycji z wiatrem kręgu nadlotniskowego. Wcześniej pilot z kontrolerami ustalił włączenie w jakimś „niepełnym downwind” czyli pewnie skróci trasę i włączy się w krąg gdzieś na wysokości lotniska lub bliżej trzeciego zakrętu.

17:17
Transmisji nadal nie ma. Kilka informacji o tym odcinku. SI wzniósł się na wysokość niemal 30000 stóp, ale największą część trasy pokonał między 25 a 26 tysięcy. Baterie podczas porannego wznoszenia rozładowały się do 64%

17:11
Transmisja na youtube przerwana. „Prosimy o chwilę cierpliwości”. Według mapy samolot ma jeszcze kilka mil do wejścia w krąg nadlotniskowy.

17:10
Bertrand Piccard jest przekonany, że oscylacje były wynikiem turbulencji i uskoków wiatru na wysokości 10000 stóp. Inżynierowie w Monako nie wydają się przekonani, ale nie proponują żadnego innego wyjaśnienia. Na 8000 SI leci bardzo stabilnie.

17:07
Podejście zaplanowano z dłuższej, co najmniej dwumilowej prostej. 2 mile to jakieś 4-5 minut przy prędkości SI.

17:02
Dalej nie jest jasne co spowodowało wcześniejsze oscylacje, ale teraz samolot leci idealnie stabilnie. Pilot jest spokojny, ale ekipa w Monako chce poczekać na wysokości 7000 stóp przez kwadrans – tak żeby mieć pewność, że wszystko zadziała poprawnie.

16:59
Briefingu przed lądowaniem ciąg dalszy. Punkt przyziemienia w pobliżu świateł PAPI. Ekipa przytrzymująca skrzydła będzie czekała przy drodze kołowania Charlie i na tą drogę samolot najprawdopodobniej zjedzie. Potem przewiduje się kołowanie drogami Papa i Bravo, ale ostateczna droga i metoda kołowania zależy od warunków po lądowaniu.

16:58
Spodziewamy się podejścia z widocznością do pasa 05.

16:55
Autopilot działa.

16:54
Piccard próbuje ponownie uruchomić autopilota, centrum kontroli prosi żeby tego nie robił. Pilot decyduje się na próbę mimo wszystko.

16:50
Solar Impulse zbliża się do lotniska w Ahmedabadzie. Samolot jest już poniżej 10 tysięcy stóp, Bertrand Piccard manualnie prowadzi samolot zmagając się z silnymi oscylacjami, które uniemożliwiają utrzymanie kursu i nie pozwalają włączyć autopilota.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.