Polska w FSX cz. 1 – scenerie obszarowe

Stworzenie dobrze wyglądającego obrazu Polski we Flight Simulator X wymaga odpowiedniego dobrania scenerii. Cykl tekstów poświęconych Polsce w FSX zaczynam przedstawieniem scenerii obszarowych – meshu, fotoscenerii, scenerii wektorowych oraz obiektów, które przekształcają przypadkowe tereny dobrze znane z „gołego” FSX w kraj, nad którym można z przyjemnością latać i prowadzić nawigację.

Tekst został napisany w 2013 r. – nie wszystkie podane informacje są aktualne.

Pirat nad Polską
Pirat nad Polską (darmowy mesh SRTM, UTX Europe, tekstury Millsa)

Jeśli pojęcia takie jak mesh, landclass czy fotosceneria są Ci obce – zapoznaj się z wyjaśnieniem na forum Aztec.pl.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z FSX przeczytaj również poradnik jak instalować dodatki.

Tekst w zaktualizowanej wersji dostępny jest tutaj: calypteaviation.com/2016/11/polska-w-fsx-p3d-2016/

Mesh

Domyślna siatka wysokościowa terenu na obszarze Polski pozostawia wiele do życzenia. Poprawiając wybieramy między dodatkami darmowymi i płatnymi, przy czym „płatne” nie w każdym przypadku oznacza „lepsze”.

Darmowy Mesh Europy (SRT2EUR i SRT2EUR2 z FlightSim – należy w wyszukiwarce znaleźć pliki o tych nazwach) to przetworzone dane z misji SRTM. Oryginalne dane o rozdzielczości ok. 90m przetworzono na zblizony format Flight Simulatora – 76m. Wartości te wyrażają odległość między kolejnymi punktami siatki wysokościowej. Choć mesh jest darmowy, nazwisko Raimondo Taburet wśród twórców nie pozwala przejść obok niego obojętnie. Na terenie Polski nie trafiłem jeszcze na miejsca wystąpienia anomalii.

Najważniejszym konkurentem tego dodatku jest TABURET – FSX ASTER MESH EUROPE 30M wykonany w rozdzielczości 30m z bardziej precyzyjnych danych pochodzących z kolejnych amerykańsko-japońskich misji topograficznych. Za niecałe 18 Euro otrzymamy całą Europę z wyjątkiem Skandynawii i wybrzeża Morza Czarnego.

Dane z tego samego źródła firma FS Genesis oferuje w dodatku obejmującym samą Polskę za ok. 10 Dolarów.

Najmniej atrakcyjna wydaje się oferta OpenVFR – za 2 Euro kupujemy Mesh Polski oparty o dane SRTM. Nie widziałem w darmowym meshu żadnych błędów, więc podejrzewam, że w przypadku Polski ten produkt nie różni się od bezpłatnego, wspomnianego na początku tej części.

Drogi, rzeki, miasta i linia brzegowa

Szukając scenerii wektorowej wybieramy pomiędzy trzema produktami:

  1. TABURET – FSX VECTOR EUROPE – ok 42 Euro za Europę. Wyróżnia się najlepszym odwzorowaniem rzek, jezior i linii brzegowych w Europie. Do tego dobra siatka dróg. Po stronie minusów – brak landclassu, co wymaga dokupienia innego dodatku dla uzyskania odpowiedniego pokrycia miastami i lasami.
  2. Ultimate Terrain X – Europe – 44 Dolary za Europę (Australijskie, czyli obecnie jakieś 42 USD). Dobre rzeki, drogi i dodatkowo – landclass.
  3. OpenVFR Terrain – 6 Euro za samą Polskę. Zawartość jak wyżej – drogi, rzeki i landclass. Dane pochodzą z konwersji zawartości Openstreetmap. Niestety ostatnia aktualizacja (scenerii) miała miejsce w 2010, kiedy projekt OSM był znacznie uboższy niż dziś. Niska cena pozwala wypróbować – ja nie mam zastrzeżeń większych niż do UTX – błędy się zdarzają, ale zasadniczo jest ok i można nawigować za pomocą siatki dróg. OpenVFR udostępnia kilka krajów (wg OSM z końca 2009) za darmo – poziom wierności porównywalny z płatną Polską. To tak na marginesie gdyby ktoś chciał eksperymentować za darmo.

Jeśli landclass wymaga uzupełnienia (np. w przypadku scenerii Tabureta) dobrym dodatkiem jest SceneryTech – Europe Landclass za ok. 20 dolarów otrzymamy dane opisujące teren w całej Europie (bez Cypru) i azjatyckiej części Rosji.

Tekstury

Poprawiony landclass korzysta nadal z domyślnych tekstur Flight Simulatora. Ich jakość i dopasowanie do europejskiej rzeczywistości budzi mniejsze lub większe wątpliwości (większe szczególnie w przypadku wypalonych, „pustynnych” obszarów widocznych jesienią w centralnej Europie). Pierwszym rozwiązaniem (darmowym), po które warto sięgnąć są darmowe tekstury Adama Millsa (wyszukaj FSX European Ground Textures – w sumie 8 plików).

Szukający lepszych (dużo lepszych!) wrażeń powinni sięgnąć po Ground Environment X Europe (niecałe 50 USD). Dodatek współpracuje z domyślnym landclassem FSX oraz z landclassem SceneryTech, a po dodaniu odpowiedniej poprawki (do ściągnięcia ze strony producenta) również z UTX.

Jeśli ktoś lata więcej po świecie i jest gotów zainwestować ok. 100 dolarów to najlepszym rozwiązaniem jest FTX: Global. Za tą cenę otrzymamy poprawione tekstury na całym świecie, nowy autogen (budynki i drzewa) dla całego świata i wiele innych rozszerzeń.

Fotosceneria

Cessna Grand Caravan nad fotoscenerią
Cessna Grand Caravan nad fotoscenerią

Tekstury i landclass to tylko symulacja rzeczywistości. W pełni realistyczny obraz ziemi można otrzymać wykorzystując scenerię fotograficzną. W chwili pisania tego tekstu  wydaną przez VFR Poland fotoscenerią o rozdzielczości 2,4m/px pokryte jest około 40% obszaru Polski (zachodnia Polska).

Sceneria o tej rozdzielczości oferuje dobre wrażenia wizualne w sezonie wiosna-lato-jesień, w lotach powyżej 5000 stóp. 3000ft to właściwie minimum.

Koszt dostępnych obecnie obszarów to około 300zł (cena zależy od wykupionego pakietu).

Informacji o aktualizacjach można szukać na Facebooku VFR Poland.

Landclass i tekstury czy fotosceneria

Wybór fotoscenerii lub scenerii landclassowej wspartej vektorową zależy od planowanego wykorzystania. W lotach VFR na wysokości kilku tysięcy stóp, z nawigacją na podstawie punktów terenowych, fotosceneria nie ma sobie równych. Nawet przy najlepszych dodatkach definiujących landclass i najlepszych wektorowych drogach ich odwzorowanie to nadal tylko symulacja rzeczywistości i odstępstwa od niej są istotne. Tym niemniej – nawigacja na podstawie obserwowanych dróg, rzek i miasteczek jest możliwa również bez fotoscenerii.

Latając VFR na niedużej wysokości wybieramy między mniej precyzyjną (ale wizualnie ładną) scenerią opartą na landclasie i wektorowych drogach, a brzydką (pixelowatą), ale nadal bardziej wierną, fotoscenerią.

Obiekty – maszty, kominy, zakłady przemysłowe, kościoły

Scenerie nie zawierają większości obiektów występujących w rzeczywistości. Można temu zaradzić korzystając z darmowego dodatku Simdesign – VFR Poland 3D Landmarks. Pakiet zawiera zakłady przemysłowe, maszty, kominy i elektrownie wiatrowe.

Również ekipa OpenVFR wydała zestaw obiektów dla Polski. Za 5 Euro dostajemy dodatkowe kościoły, zamki, wieże itp. Oba dodatki uzupełniają się. Nie zauważyłem do tej pory żadnego konfliktu.

Za kilka dni:

  • Scenerie Warszawy i Krakowa.
  • Największe porty lotnicze w Polsce.
1 komentuj
  1. Pawel Syrek
    Pawel Syrek says:

    Pytanie – czy probowales odpalic 3d landmarks na p3d v3? Wszystko inne jakos chodzi ale brak duzych obiektow mi przeszkadza przy vfr w p3d.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.