FSX/P3D – zakup dodatków – gdzie i kiedy? Jak oszczędzić?

Poradnik zakupowy – jak zbudować dużą kolekcję dodatków do symulatora i nie zbankrutować. Kiedy spodziewać się promocji? Które firmy nie obniżają cen? Czy promocje się łączą i kiedy? czy kupować w Polsce (i dlaczego nie)? Jak płacić?

Aktualizacja. Tekst napisany w 2017 r. Aktualna wersja poprawiona w lutym 2019 r.

W tym tekście najpierw opiszę zakupy – gdzie kupować, jak wygląda produkt elektroniczny i jak płacić. Wiem, że dla wielu czytelników to sprawy oczywiste, ale tekst jest kierowany również do tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z dodatkami do FSX / P3D.

Dalej będzie opisana strategia zakupowa, która pozwala sporo zaoszczędzić.

* – tekst w dużym stopniu dotyczy również X-Plane, ale ze względu na ograniczone zakupy do tego symulatora nie chcę go tutaj zbyt często wymieniać – z perspektywy użytkownika X-Plane ten tekst jest niepełny.

Gdzie kupować?

Dodatki do symulatorów (FSX, P3D) można kupować w sklepach prowadzonych bezpośrednio przez developerów albo w sklepach zajmujących się sprzedażą takich produktów:

Z tych korzystam i wszystkie cztery gorąco polecam – mam z nimi wyłącznie dobre doświadczenia.

Ze względu na prowizje sklepów zachęcam do kupowania bezpośrednio na stronach developerów, gdy jest taka możliwość.

Użytkownicy FSX:SE i X-Plane (w wersji kupionej przez sklep Steam!) mogą niektóre dodatki kupić przez platformę Steam. Zalety – możliwość zwrotu (do kilku dni od zakupu – sprawdź warunki przed zakupem). Dodatki kupione przez Steam mogą podlegać ograniczeniom (np. nie będą współpracowały z P3D nawet jeśli ten sam dodatek kupiony we sklepie działa z FSX i z P3D. Przez Steam kupiłem tylko kilka dodatków, które akurat były w niezwykle korzystnej promocji.

Sklepy developerów

Niektóre dodatki dostępne są wyłącznie w „dystrybucji własnej” developera (ORBX, częściowo PMDG). Ich strony:

Developerów znanych ze sklepów znajdziecie również na ich stronach:

Produkt elektroniczny / wersja download

Zdecydowana większość dodatków do symulatora sprzedawana jest wyłącznie w formie elektronicznej – plik instalacyjny pobierany jest bezpośrednio ze strony sklepu. W każdym przypadku istnieje możliwość pobrania ponownie, choć ta możliwość może być ograniczona (czasowo – np. ponowne pobranie możliwe jest przez rok, może również lub zamiast limitu czasu obowiązywać ograniczenie liczby pobrań).

Tylko nieliczne produkty sprzedawane są wyłącznie w postaci fizycznej – w pudełku na nośniku CD lub DVD. Takim produktem jest na przykład mesh FS Global Ultimate na stronie pilots.shop. Instalator zajmuje 80GB. Jednak wyraźnie widać, że ta forma odchodzi w zapomnienie – inne firmy dodatki o wielkości dziesiątków gigabajtów oferują w formie do pobrania.

Ograniczeniem produktów elektronicznych jest brak możliwości zwrotu (od tej zasady są wyjątki).

Jak płacić?

Większość sklepów akceptuje płatności PayPal (wyjątkiem jest między innymi ORBX). Po aktywacji konta należy zarejestrować na nim kartę i płacić za pomocą tej karty (podając w sklepie jedynie dane konta PayPal) lub za pomocą środków na koncie PayPal (można je zasilić przelewem).

Wszystkie sklepy akceptują płatność kartami kredytowymi i debetowymi.

Niektóre sklepy (Simmarket) pozwalają na płatności przelewem lub gotówką (nie mam pojęcia jak ta forma działa). Niektóre sklepy (znów Simmarket) nakładają prowizję za płatność PayPal (1,5%) przenoszą na klienta.

Aktualizacje, upgrade’y

Aktualizacje oprogramowania odbywają się na trzy sposoby:

  1. Przez pobranie nowego instalatora ze strony sklepu.
  2. Przez pobranie plików aktualizujących ze strony developera.
  3. Przez specjalny program aktualizujący produkt (PMDG, A2A – program do pobrania z forum).

W przypadku wydania nowej wersji dodatku wiele firm oferuje rabaty przy przechodzeniu ze starej wersji na nową (HiFi tak obniża cenę Active Sky 16 dla klientów posiadających ASN, Drzewiecki Design oferuje „duże” aktualizacje polskich scenerii taniej klientom, którzy mieli poprzednie wersje… i tak dalej). Często aktualizację w niższej cenie można kupić jedynie w sklepie, w którym kupiony został poprzedni produkt (choć to nie jest zasada obowiązująca bezwzględnie – warto sprawdzić opis produktu).

Zakup produktów ORBX

Szczególnym przypadkiem jest ORBX. Firma zakończyła sprzedaż przez sklep zewnętrzny i wycofała się całkiem ze sprzedaży produktów na nośnikach fizycznych (do dziś scenerie na DVD są wyprzedawane przez sklepy, które miały większe zapasy). Teraz zakup scenerii ORBX możliwy jest jedynie na stronie developera. Zakupione scenerie będą dodane do konta klienta. Pobranie i instalacja odbywa się przez program FTX Central, w którym należy się zalogować podając dane konta klienta. Zakupy i instalacje odbywają się automatycznie.

Strategia zakupowa – co? kiedy? gdzie?

Sklepy – przegląd cen

Do porównania skorzystam z Cessny 172 dla FSX wydanej przez A2A.

  • strona A2A: $49,99
  • PC Aviator Store: $49,95
  • PC Aviator Store we wtorki: $44,95
  • Simmarket: 46,59 Euro ($52,77 po kursie średnim z dnia pisania artykułu)
  • FS Pilot Shop: $49,99

Inny produkt – HiFi Active Sky 16 dla FSX.

  • Simmarket: 43,04 Euro ($48,36 po kursie średnim z dnia pisania artykułu)
  • FS Pilot Shop: $37,99
  • PC Aviator Store: $37,99
  • PC Aviator Store we wtorki: $34,19

Moje doświadczenie pokazuje, że sklepy internetowe poza Europą mają podobne ceny. Simmarket często (ale nie zawsze) ma ceny wyższe o wysokość podatku VAT. PC Aviator Store jest najtańszy we wtorki kiedy obowiązuje stała obniżka cen o 10% (łączy się z innymi promocjami!).

Sezon promocji

Jak w każdej branży dodatki do FSX / P3D są przeceniane. Niektóre regularnie, inne stale, a nieliczne (niestety) nigdy.

Ogólnie można przyjąć, że stałymi „dużymi” porami obniżek są:

  • Wielkanoc (i kilka tygodni przed)
  • lato
  • święto dziękczynienia
  • czarny piątek
  • Boże narodzenie (i kilka tygodni przed)

Mniejsze promocje organizowane są zgodnie z kalendarzem innych świąt i „świąt”. Trafiają się przeceny walentynkowe, na święto pracy (raczej na amerykańskie – we wrześniu, czasem jako święto pracy, czasem jako powrót do szkoły), czasami jakieś rocznicowe.

Promocje poza sezonem

Niektóre firmy (najczęściej te rzadziej przeze mnie polecane) mają promocje częściej niż inne lub cały czas. Megascenery w PC Aviator Store ma niemal stałą promocję 50% na amerykańskie dodatki. To wygląda na element polityki cenowej (i tę promocyjną cenę uważam za właściwą dla tych scenerii). 50% promocja na Virtavię nie zmienia nic – uważam, że to wyrzucone pieniądze. Promocja $15 za samoloty Razbam jest bardzo nierówna – Harrier za $15 to świetny nabytek. Z innymi samolotami jest różnie. Razbam koncentruje się teraz na dodatkach do DCS, więc to przypomina trochę „clearing sale”.

Sporo stałych lub niemal stałych promocji ma Simmarket – można tak kupić scenerie egzotycznych często lotnisk wykonanych przez niewielkich developerów. Standard jest bardzo różny – od perełek dostępnych za grosze po scenerie na poziomie niektórych darmowych, ale kosztujących nawet w promocji tyle co solidna płatna.

Tych produktów nie kupisz w promocji

Disclaimer, zastrzeżenie, zabezpieczenie, wyłączenie odpowiedzialności – piszę na podstawie 8 lat doświadczeń w zakupach do FSX. Nie ma żadnej gwarancji, że za tydzień firmy, które tu wymieniam nie zrobią promocji 90%. Ale uważam to za mało prawdopodobne.

  • PMDG
  • Navigraph (baza nawigacyjna)

Tych trzech jestem pewien. Nie przypominam sobie, żebym widział promocję na przepiękne scenerie FlyTampa.

* – W tej chwili A2A w swoim sklepie ma wyprzedaż o 25% z okazji AirVenture Oshkosh. Warto zaczekać na tę imprezę i w przyszłym roku – może promocja się powtórzy.

Na czyje promocje powinieneś się zaczaić

Moje ulubione (korzystam regularnie)

ORBX – kilka promocji w ciągu roku. Zwykle jedna pod koniec roku i jedna połowie. Można liczyć na 35, 45 lub 50% obniżki.

HiFi (Active Sky 16 i inne dodatki pogodowe) – 30% to standard. Wydaje mi się, że pojawiały się promocje 50%.

Drzewiecki Design (polskie scenerie) – 50% kilka razy w roku.

CaptainSim (samoloty) – $9,99 – kilka razy w roku samoloty dostępne są w cenie obniżonej do $9,99.

REX (dodatki pogodowe) – 50% kilka razy w roku.

Obserwuję z zainteresowaniem, czasami coś kupię

fsdt (scenerie i GSX) – regularne obniżki o 30%.

Razbam (samoloty) – promocja utrzymuje się już długo, więc opisałem ją jako stałą, ale kiedyś pojawiała się okresowo. $15 za każdy samolot. Warto upolować Harriera (kup tylko amerykańską wersję) i Metrolinera. Zdarzają się promocje $10!

Lionheart Creations (samoloty) – regularnie -50%.

Alabeo (samoloty) – regularnie -30%, -40%, czasami -50% na wybrane samoloty (z wyjątkiem najnowszych).

Carenado (samoloty) – regularnie -30%, -40%, czasami -50% na wybrane samoloty (z wyjątkiem najnowszych).

Aerosoft – regularne promocje -10%, -20%.

Inne

Wielu firm tu nie wymieniłem. Można je podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to dodatki, które mnie albo nie zainteresowały (np. lotniska komunikacyjne w Ameryce Południowej), albo nie przebiły się do mojej świadomości (dziś przeglądając maile z ofertami z ostatniego roku zauważyłem jakąś śliczną scenerię lotniska i wysepki na Wyspach Salomona – kosztuje $14,50. W promocji bym kupił. Ale nie zauważyłem jej… To problem w „sezonie promocyjnym”. W ofercie są tysiące dodatków i chyba tylko PC Aviator Store ma sensowny podział na firmy z informacją ile % dla każdej firmy. W pozostałych sklepach lecę strona po stronie i szukam czegoś ciekawego. I przewijam kilka stron Megascenery, kilka stron dodatków Tabureta… łatwo wtedy coś ominąć.

Druga kategoria to produkty, których poziom uważam za zbyt niski, by interesować się nimi nawet w promocji. Samoloty Abacus jest numerem jeden na tej liście. Virtavia – gdzieś w okolicach miejsca drugiego.

Moja strategia zakupowa

Przede wszystkim – mam plan i wiem co zamierzam kupić w ciągu następnego… roku. Odnotowuje ciekawe produkty na rynku, a potem cierpliwie czekam na promocję. Planując zakupy odkładam też kupno dodatków o stałej cenie (tak było z 737) na okres po dużych promocjach (zawsze wydaje podczas nich więcej niż zamierzam).

Po drugie – nie jestem przywiązany do jednego sklepu. Moje zakupy dzielą się mniej więcej po równo na FlightSimStore i PC Aviator Store. Na trzecim miejscu (dla daleko w tyle) jest Simmarket, a na czwartym miejscu FS Pilot’s Shop.

Najkorzystniejszy moim zdaniem jest w tej chwili PC Aviator Store, który ma wtorkowe promocje 10%. Dodatkową zaletą PC Aviator Store są kupony na $5, które regularnie dostaję mailem.

I was browsing through our customer database and I noticed that you haven’t
purchased from PC Aviator in over 3 months.

I am not sure if you are no longer into flight simulation, or if you have chosen
to purchase your flight simulation products elsewhere. To be honest, I hope
it’s neither and that you just haven’t purchased anything „flight sim” in a while.

I am hoping to change that today and get you back onboard as an active PC Aviator
customer and I want to take a quick moment to offer you a $5 discount off your
next order at PC Aviator

Miłe – prawda? Zdarzało mi się kupić dodatek za $0. Kilka rzeczy kupiłem już za $5 lub w przedziale $5-$10.

Jeśli jeszcze nie zapisałeś się do newslettera, a planujesz większe zakupy różnorodnych dodatków – zbierz więcej pieniędzy, a potem zapisz się do newslettera PC Aviator Store. Dostaniesz 10% rabatu. Te 10% odliczane jest od ceny sklepowej. Więc we wtorki cena wspomnianej wcześniej Cessny 172 A2A to $44,95-10%, czyli ok. $40. Aktualni klienci PC Aviator Store mogą się zapisać na newsletter, jeśli nie byli wcześniej zapisani!

Newslettery

Jestem zapisany wszędzie, więc nie omijam żadnej promocji. Coś się pojawia – czasem na miesiąc, czasem na 3 dni.

Jeśli widzę promocję to sprawdzam konkurencję – zwykle wszystkie sklepy mają podobne warunki, ale już kilka razy trafiłem na różnice. Warto je wykorzystać.

Kilka(naście) kont

Mam konto w każdym liczącym się sklepie i korzystam z niego aktywnie. Wiem, że niektórzy chcą mieć „wszystko w jednym miejscu”, ale to kosztuje, a czasem i tak jest niemożliwe (Taxi2Gate nie ma w PC Aviator Store, niektórych dodatków nie ma w Simmarkecie…). Dlatego bez żadnych oporów zakładam konta w dużych sklepach. Podobnie – na stronach developerów. Mam konta w Carenado, Alabeo, ORBX, PMDG, A2A, 29Palms… Ze wszystkich przychodzą maile z ofertami.

Podsumowanie – jak małym kosztem zbudować kolekcję dodatków?

  1. Dodatki, które można kupić w promocji kupuj tylko w promocji.
  2. Sprawdzaj ceny i promocję w kilku źródłach.
  3. Korzystaj z kuponów promocyjnych.
  4. Korzystaj ze stałych promocji (wtorki w PC Aviator Store).
  5. Zakupy dodatków nie podlegających promocjom odkładaj na okres po promocjach.
  6. W przypadku kuponów zniżkowych w % (np. -10%) – kumuluj zakupy.

 

4 komentarzy:
  1. Marek
    Marek says:

    Kiedy wgrałem wersje trial GSX to tak pomieszało w windows 10, że w końcu nie mogłem odpalić fsx…. A podobno windows 10 jest jedynym oficjalnym systemem dla GSX…..

  2. Wojciech Przybylski
    Wojciech Przybylski says:

    @Marek
    Pierwszy raz spotykam się z takim działaniem GSX – czy udało Ci się ustalić szczegóły problemu, który Cię dotknął? Opis mógłby pomóc innym uniknąć go, jeśli faktycznie przyczyną był GSX.

  3. Elm
    Elm says:

    Hej,
    jestem całkiem zielony w FSX. Kiedy nauczę się latać Cessną, chciałbym pozwiedzać nią trochę Europę. W jakich krokach proponowałbyś rozwój scenerii? Zacząć od tekstur czy topo? Są jakieś dobre darmowe scenerie?

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.