Błędne strefy czasowe we Flight Simulator X

Strefy czasowe w FSX, jak właściwie wszystko inne są odwzorowane przez Microsoft odpowiednio do znaczenia (wg MS) regionu. W USA pieczołowicie, w Europie Wschodniej… no wiecie jak… Na szczęście znalazł się ktoś kto problem naprawił. Aktualizacja jest darmowa.

Strefy czasowe (ilustracja: TimeZonesBoy / Wiki / PD)

Strefy czasowe
(ilustracja: TimeZonesBoy / Wiki / PD)

Opis problemu. Niech będzie Ukraina – lotnisko w Czerkasach albo Kijowie. Nastawiamy czas lotu (lokalny) i okazuje się, że czas ZULU jest przesunięty o godzinę. W lecie o dwie (czas letni). Niby detal, ale ktoś się nie przyłożył.

Regionów dotkniętych takimi błędami jest sporo – szczególnie w bardziej „egzotycznych” (z punktu widzenia pracownika MS) miejscach na świecie. Jeśli to zjawisko przeszkadza – wystarczy zainstalować darmową wersję programu FS Real Time.

FS Real Time

Zasadniczo program skierowany jest do użytkowników, którzy zauważyli problemy z aktualizacją czasu podczas przekraczania granic stref czasowych we Flight Simulatorze. Podobno coś zmienia się nie tak jak powinno. Ja nigdy nie zauważyłem opisanych przez autorów problemów, a sporo polatałem w okolicach podbiegunowych, gdzie strefy czasowe zmieniały się często. Polatałem również nad Pacyfikiem i problemów z linią zmiany daty nie miałem nigdy. Może czegoś nie doczytałem w opisie programu – ale nie po to go ściągałem. Zresztą nie widzę potrzeby korzystania z jego głównych funkcji (co wymaga zresztą rejestracji i uiszczenia opłaty). Mnie interesuje tylko paczka „scenerii” ze strefami czasowymi, które program instaluje.

Co trzeba zrobić

Zainstalować. I to wszystko. Strefy czasowe zostaną naprawione i o FS Real Time można będzie zapomnieć. Można go nawet odinstalować od razu.

Ograniczenia

Tutaj trzeba zrobić małą gwiazdkę, a nawet dwie.

* – prawidłowe na tyle, na ile precyzyjny był autor. W paru miejscach błędy mogą się nadal pojawiać, bo FSX ma wyjątkowo wredny system oznaczania stref czasowych. Nie znając pojęcia granic państwowych FSX wymaga oznaczania stref czasowych prostokątami. Przy skomplikowanych granicach może się trafić miejsce, w którym auto pociągnął jakąś prostą naruszając granicę i zostawił lotnisko po złej stronie. Ale te przypadki to margines.

* – strefy będą prawidłowe w rozumieniu – bardziej precyzyjne niż w FSX, ale niekoniecznie aktualne. Strefy czasowe z tego programu to stan na 2007, a od tego czasu w paru miejscach zaszły zmiany (szczególnie jeśli chodzi o czas letni/zimowy). Przykładowo taka Jordania niedawno zrezygnowała z czasu zimowego (czyli tego „naturalnego”) – de facto zmieniając strefę czasową – pisałem o tym tutaj.

A może jednak zapłać?

FS Real Time umozliwia instalację stref czasowych za darmo. Jeśli $10 lub $20 nie jest dla Ciebie istotnym wydatkiem – możesz zapłacić za to. Tym bardziej, że autor pozwala klientowi wycenić swój program w zakresie $10-$30. Może nawet zapoznasz się z opisem funkcji programu i uznasz go za potrzebny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.