ILA Berlin Air Show 2014

Pokazy lotnicze ILA w Berlinie zasłużyły na swą reputację. Najstarsze targi lotnicze na świecie przyciągnęły w tym roku 300 samolotów i helikopterów, z których wiele wykonało niesamowite pokazy w locie. Zapraszam do krótkiej relacji z moich ulubionych.

Komandosi GSG9 - niemieckiej formacji antyterrorystycznej.

Komandosi GSG9 – niemieckiej formacji antyterrorystycznej.

Pokazy

Dla mnie pokazy rozpoczęły się prezentacją kunsztu komandosów niemieckiej jednostki antyterrorystycznej GSG 9. Spadochroniarze wyskoczyli z policyjnego helikoptera i ciągnąc za sobą dym flar wykonali akrobacje tak dynamiczne jak tylko ich spadochrony pozwalały.

Ultralighty w ciasnej formacji

Ultralighty w ciasnej formacji

Air show to nie tylko miejsce dla formacji paramilitarnych. Ważną częścią ILA były pokazy cywilne, jak ten pokaz WeFly – zespołu trzech samolotów ultralekkich pilotowanych przez lotników dotkniętych paraliżem. Po tym pokazie trudno użyć i ich kontekście słowa „niepełnosprawni”, choć dwóch z trzech pilotów nie ma władzy w nogach, a samoloty, którymi latają są specjalnie dostosowane do prowadzenia wyłącznie przy użyciu rąk.

Breitling Jet Team

Breitling Jet Team

Popisy zespołowe zaprezentował pojawiający się często na moim blogu i facebooku zespół Breitling Jet Team. Awaria silnika jednego samolotu nie przeszkodziła pozostałym w spektakularnym pokazie akrobacji.

Patrouille Suisse

Patrouille Suisse

Patrouille Suisse

Patrouille Suisse

 

Zespołowo latali również Szwajcarzy myśliwcami F-5 zespołu Patrouille Suisse.

Silna reprezentacja Red Bulla

B-25 i Corsair Red Bulla

B-25 i Corsair Red Bulla

Red Bull doda Ci skrzydeł zdawały się mówić historyczne samoloty tej ekipy. Na zdjęciu powyżej F4U Corsair – samolot pokładowy amerykańskiej marynarki, znany szczególnie ze służby na Pacyfiku w czasie drugiej wojny i w Korei w latach 50, w parze z B-25 – średnim bombowcem służącym na każdym froncie drugiej wojny światowej (również w ZSRR gdzie dotarły w ramach dostaw Lend Lease).

Wildfire Exercise

Wildfire

Wildfire

Wildfire

Wildfire

Wildfire

Wildfire

 

Niemieckie siły zbrojne przygotowały spektakularny pokaz ćwiczeń wojskowych – Exercise Wildfire z udziałem myśliwców Eurofighter, samolotów walki elektronicznej i bombowców Tornado, helikopterów Eurocopter i Puma oraz maszyn transportowych C-160 i Airbus 330 MRTT. Realistycznie jak tylko to możliwe oddano atak na lotnisko nieprzyjaciela, wraz z desantem żołnierzy z helikoptera i samolotu transportowego. Ciekawostka dla widzów przyzwyczajonych raczej do klasycznej akrobacji.

Historia

Me 262

Me 262

Tante Ju - Ju 52

Tante Ju – Ju 52

 

Miłośnicy historii mieli okazję podziwiać klasyczny przedwojenny samolot pasażerski (a później wojskowy transportowiec) Ju 52 nazywany pieszczotliwie „Ciotka Ju (Tante Ju)”. Koń roboczy Lufthansy w latach trzydziestych, używany też (w jednym egzemplarzu) przez „Lot” bardziej zasłynął w desantach na Norwegię, a później na Kretę w barwach Luftwaffe.

Wśród maszyn drugowojennych na przeciwnym biegunie pod względem nowoczesności i dynamiki był prezentowany Messerschmitt 262. Pierwszy użyty bojowo odrzutowiec w historii został odbudowany na podstawie oryginalnych planów przez pasjonatów z USA i obecnie lata na pokazach takich jak te. Choć trzymano się możliwie wiernie oryginalnych schematów – twórcy poszli na ustępstwo i zastosowali nowoczesne, niezawodne silniki. Pilot jednak podkreśla, że w czasie pokazów używa się jedynie takiej mocy jaką dysponował historyczny Me 262 i wszystkie figury wykonywane w locie odzwierciedlają możliwości prawdziwej maszyny.

Klasyczne akrobacje

Peggy Walentin - Wing walker

Peggy Walentin – Wing walker

Peggy Walentin - Wing walker

Peggy Walentin – Wing walker

Peggy Walentin - Wing walker

Peggy Walentin – Wing walker

Extra 300

Extra 300

 

Na pokazach nie zabrakło też klasycznych akrobacji w wykonaniu najlepiej do tego celu nadających się maszyn Extra 300.

Wielbiciele mocnych wrażeń mogli zobaczyć pokaz Peggy Walentin – podobno ostatniej w Europie kobiety, która chodzi po skrzydłach samolotu kiedy ten wykonuje akrobacje. Niezwykła odwaga.

Helikoptery

Eurocopter Tiger

Eurocopter Tiger

Nie zabrakło też helikopterów. Tutaj – w dynamicznym pokazie zespołowym francuski i niemiecki Eurocopter Tiger pilotowane przez instruktorów z niemiecko-francuskiej szkoły pilotażu.

Za kilka dni opiszę bardziej spektakularne pokazy szczegółowo – zapraszam.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.