BlackBox flight logger – rewelacja

Czarna skrzynka – nie tylko dla Komisji Badania Wypadków Lotniczych. 

Jeśli szukasz dodatku, który pomoże przeanalizować lot to żaden program nie równa się z BlackBox flight loggerem. Aplikacja jest niewielka, nie obciąża w najmniejszym stopniu systemu, więc można jej używać w każdym locie, niezależnie od zaawansowanych scenerii, skomplikowanych samolotów i innych uruchomionych programów. Jest również absolutnie idiotoodporna – aby z niej korzystać wystarczy opanować działanie czterech przycisków. Przedstawiam czarną skrzynkę Jaspera Bussemakera, nie latam nigdy bez tego dodatku – to on pomaga podpisać precyzyjnie wszystkie screeny zrobione podczas przelotu i dzięki nie mu mogę przeanalizować prawidłowość manewrów.

Instalacja

Dodatek można pobrać ze strony Jaspera Bussemakera (jeśli link nie działa proszę o powiadomienie). Pobieranie nie wymaga rejestracji i jest darmowe. Pobrany plik .zip zawiera automatyczny instalator (BlackBoxSetup.exe) i instrukcję w języku angielskim, która wyjaśnia w najdrobniejszych szczegółach możliwości programu i jego obsługę.

Do poprawnego działania aplikacja potrzebuje zainstalowanego darmowego dodatku FSUIPC.

Jak to działa?

FSX BlackBox Flight Logger

Program uruchamiamy niezależnie od FSX (działa również z X-Plane). W momencie kiedy symulator jest uruchomiony BlackBox powinien sam połączyć się, jeśli połączenie nie występuje należy kliknąć (Re) Connect. Status „Connected” potwierdza gotowość do pracy.

Za rozpoczęcie zapisu odpowiada przycisk Start logging. Jeśli w centrum ekranu wyświetlone jest potwierdzenie „Logging” – zapis działa.

Trzy pozostałe przyciski, których faktycznie się używa to „Stop logging” – zatrzymanie rejestracji, „Reset Log” – kasowanie zapisu i „View flight in Google Earth„, który wyświetla zapisany lot w GE. Intuicyjne, prawda?

Zapisany lot widziany w Google Earth

Co jest zapisywane?

Czarna skrzynka zapisuje pozycję samolotu oraz podstawowe parametry lotu, to znaczy: prędkość przyrządową (IAS), prędkość nad ziemią (GS),  kurs (magnetyczny), prędkość pionową, wysokość i wysokość nad ziemią. Częstotliwość zapisu jest wyznaczana zmianą tych parametrów i „czułość” przyrządu można określić w menu „Options”. Domyślne wartości w zupełności wystarczają do wiarygodnego zapisu i w czasie manewrów waha się między 1 a 4 sekundami.

Zapisywane są również istotne „wydarzenia” w locie. wysunięcie i schowanie podwozia, wychylenie i chowanie klap (wraz z % wychylenia), wysunięcie spoilerów i hamulców aerodynamicznych, przechwycenie ścieżki ILS (w opcjach można ustawić reguły zapisu przechwycenia ścieżki). Zaznaczone są również punkty oderwania od ziemiprzyziemienia (wraz z prędkością przyziemienia).

Jeśli popełnimy błędy w locie to zapisane zostaną również przekroczenie prędkości Vneprzepadanie (stall).

Zbliżenie na bardzo nieelegancki krąg wykonany na podejściu do lądowania. Zapisane wydarzenia – poszczególne etapy wysuwania klap, przyziemienie (T/D). Start (T/O) widoczny będzie przy większym zbliżeniu.

Inne opcje

Proste zapisywanie i odczyt lotu w GE są najważniejszymi funkcjami programu, ale nie jedynymi – oferuje on kilka dodatkowych możliwości, z których (przyznam się) nie korzystam prawie nigdy.

Odtwarzanie lotu w Google Earth w czasie rzeczywistym – traktuję to raczej jako ciekawostkę niż istotny element. Przy jednym monitorze zupełnie bezużyteczne, ale przy dwóch można użyć Google Earth jako programu nawigacyjnego. W takiej konfiguracji opcja ta wydaje się całkiem ciekawa.

Przyciski „Overview”, „Left”, „Right” i „Chase” są powiązane z tym sposobem odtwarzania – można uruchomić podgląd trasy w GE i będzie on na bieżąco aktualizowany do pozycji i wybranego sposobu widzenia.

Tworzenie animacji dla Google Earth. Włączając tworzenie animacji zmieniamy system zapisu lotu. Niestety wymaga to zwiększenia częstotliwości zapisu, a w Google Earth tworzy gigantyczne pliki animacji. W połączeniu z TCAS można zapisać w animacji lot swój i innych samolotów z FSXa, jednak to uderza w wydajność bardzo mocno. Moim zdaniem całe te animacje to zupełnie niepotrzebna funkcja, ale może ktoś znajdzie dla nich atrakcyjne zastosowanie?

TCAS

 

TCAS – BlackBox oferuje również TCAS czyli system powiadamiający o obecności innych statków powietrznych w pobliżu. W przeciwieństwie do rzeczywistego systemu ten we Flight Simulatorze ostrzega przed wszystkimi samolotami, a nie tyko tymi, które są wyposażone w odpowiedni sprzęt. Po uruchomieniu okna TCAS należy pamiętać o wybraniu trybu pracy – domyślnie urządzenie jest wyłączone, co może wywołać zdziwienie – na różnych forach widziałem pytania „dlaczego nie działa”.

Indicator

 

Indicator to wyświetlacz parametrów lotu. Propozycja moim zdaniem nietrafiona – aktualizuje się z częstotliwością zapisu logów – czyli parametry skaczą co parę sekund. Jeśli ktoś odczuwa potrzebę wyświetlenia parametrów lotu (np. latając w widoku zewnętrznym) to bardziej zadowolony będzie z paska informacyjnego FSXa.

Podsumowanie

BlackBox flight logger jest rewelacyjnym dodatkiem do symulatorów lotu (FS9, FSX i X-Plane). Za darmo oferuje wiele, nie obciążając jednocześnie systemu (wcześniej korzystałem z zapisu lotu we FlightSim Commander 9 Aerosoftu – różnica w „wadze” obu programów jest zauważalna, trzeba jednak pamiętać, że tworzenie zapisu lotu to tylko jedna z funkcji kombajnu FSC 9).

Gorąco go wszystkim polecam.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.